Observer: Türkiye-IŞİD ilişkisi belgeleri ABD'nin elinde

Observer: Türkiye-IŞİD ilişkisi belgeleri ABD'nin elinde
Observer: Türkiye-IŞİD ilişkisi belgeleri ABD'nin elinde
İngiliz Observer gazetesi, ABD özel kuvvetler birimi tarafından mayıs ayında Suriye'de öldürülen IŞİD yöneticisi Ebu Sayyaf'tan "Türkiye'nin IŞİD'in yasa dışı petrol ticaretine kolaylık sağladığı"na ilişkin belgeler ele geçirildiği iddia edildi.

RADİKAL – İngiliz Observer gazetesinde yer alan bir haberde, Türkiye 'nin Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) petrol ticaretine kolaylık sağladığına dair yeni detayların gün yüzüne çıktığını iddia ediliyor.

BBC Türkçe servisinin aktardığına göre Martin Chulov imzalı haber özetle şöyle:

" ABD özel kuvvetler birimi Mayıs ayında Suriye'de üst düzey bir IŞİD liderine yönelik operasyon düzenlemiş ve komşu ülkelere operasyonla ilgili bilgi vermemeye özen göstermişti

O dönemde türünün tek örneği olan operasyonun hedefi IŞİD'in petrol kaçakçılığından sorumlu yöneticisi Ebu Sayyaf'tı. IŞİD'in üst düzey isimleri hariç kimse Ebu Sayyaf'ın adını dahi bilmese de, bu isim Türkiye'ye hiç yabancı değildi.

2013'ün ortalarından itibaren Tunuslu Ebu Sayyaf Suriye'nin doğusundaki petrol sahalarından çıkarılan petrolün ülke dışına kaçırılmasından sorumlu isim haline gelmişti.

6 AY BOYUNCA GÜNDE 1 İLA 4 MİLYON DOLAR

Karaborsa petrol, kısa sürede IŞİD'in en önemli gelir kapılarından birisine dönüştü. En önemli alıcı konumunda ise Türkler bulunuyordu.

Cihatçı gruplar ve Türkler arasındaki petrol ticareti, iki taraf arasındaki işbirliğinin bir kanıtı olarak kabul edilir hale gelmiş durumda. Petrol ticareti bağlantıları ABD ve Avrupa tarafından da tepkiyle karşılanmıştı.

Yapılan tahminler 2013'ün başından itibaren 6 ay boyunca IŞİD'in petrol ticaretinden günlük 1 ila 4 milyon dolar gelir sağladığına işaret ediyor. Bu finansal kaynak örgütü sınırlı imkanlara sahip hırslı bir yapıdan, yabancı savaşçıları dahi çekebilen ve ülkelerin sınırlarını tehdit eden bir yapıya dönüştürdü.

Tüm bölgede şiddet sınırların ötesine taşınır hale gelmiş durumda. Çok sayıda göçmen farklı ülkelere kaçmak zorunda kaldı ve çevre ülkelerde rejimler farklı boyutlara ulaşan krizlerle yüz yüze hale geldi.

Suriye'den yükselen istikrarsızlık dalgaları Türkiye'den Ürdün'ü, Irak'ı ve İsrail'i bir şekilde etkiler hale geldi.

Koalisyon güçlerinin yaklaşık bir yıldır devam eden hava saldırılarına karşın IŞİD Suriye'nin kuzeyinde ve doğusunda gücünü koruyor ve Irak'ın batısına da büyük ölçüde hakim durumda. Örgüt Lübnan'ın doğu sınırında da varlığını hissettiriyor.”