Ocağın sahibi: Patlama dinamitten değil sigaradan

BURSA/ANKARA -  Mustafakemalpaşa ilçesindeki Bükköy Madencilik’e ait kömür ocağında perşembe günü 19 işçinin ölümüne neden olan grizu patlamasından sonra tutuklanan üç kişiden Genel Müdür Fahrettin Şolpan, savcılıkta verdiği ifadede, patlamanın dinamitten değil, sigaradan kaynaklanabileceğini öne sürerek işçileri suçladı.
Bükköy Madencilik’e ait kömür ocağında, geçen perşembe gecesi meydana grizu patlamasında 19 işçi yaşamlarını yitirmişti. Bükköy Madencilik’in Genel Müdürü Fahrettin Şolpan, maden ocağında görevli Ocak Müdürü mühendis Hayrettin Çelik ve Ocak Şefi Bayram Erdoğan ‘Görevi kötüye kullanmak’ ve ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak’ suçlamasıyla tutuklanmıştı. Genel Müdür Fahrettin Şolpan’ın savcılığa verdiği ifadede, işçileri suçladığı ortaya çıktı. Verdiği ifadede, işletmenin sorumlusu olduğunu kabul eden Şolpan, ifadesinde şöyle konuştu: “Bakanlığın hazırladığı ve bana okuduğunuz raporu kabul etmiyorum. Biz işletmede ölçümlerimizi yapıyorduk. İşçileri defalarca uyarmamıza rağmen bazı işçilerimizin işletme içerisinde sigara içtiklerini tespit etmiştik. Hatta bu nedenle birkaç işçinin iş akdini de feshetmiştik. İşletmede kullandığımız malzemelerin tamamı anti grizudur. İddia edildiği gibi patlamanın dinamitten değil, sigaradan kaynaklanmış olabileceğini düşünüyorum. Bu nedenle bana yöneltilen suçlamaları kabul etmiyorum.”

Keşke kazadan önce bu tespit yapılsaydı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan ortak açıklamada, Bursa’daki grizu patlaması yaşanan maden şirketinin 2009’da ruhsatlandırılmış projeden farklı bir alanda üretim faaliyetlerine girdiği ve proje dışına çıktığı belirtilerek, “Bu yeni üretim alanında havalandırma sisteminin yetersiz olması, gaz ölçümlerinin uygun teknolojiyle ve gereği gibi yapılmaması nedeniyle kazanın meydana geldiği anlaşılmıştır” denildi. (Radikal)