Ocak ayında doğalgaza zam yok

Ocak ayında doğalgaza zam yok
Ocak ayında doğalgaza zam yok
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, doğalgaza 1 Şubat'a kadar zam yapılmayacağını, Şubat ayı için ise değerlendirme yapmadan bir şey söylemesinin doğru olmayacağını söyledi.

Karadeniz'de petrol arama çalışmasına katılacak olan "Leiv Eiriksson" isimli dev sondaj platformunun İstanbul'dan geçişi nedeniyle düzenlenen törene katılan Bakan Yıldız, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nün Kabataş'taki İskelesi'nde gazetecilerin doğalgaz zammıyla ilgili sorularını yanıtladı. Bakan Yıldız, bilen bilmeyen çok kişinin bu konuda fikir yürüttüğünü belirterek, şunları söyledi:

“1 Şubat'a kadar doğalgaz zammı yüzde sıfır. Kasım ayı ortasından bu yana yılbaşına kadar zam oranıyla ilgili konuşmalar yapıldı. Zam haberlerini neredeyse bir kısım çevreler memnuniyet verici olarak algıladı. Bilen bilmeyen bu konuda çok fazla fikir yürüttü. Hiçbir hükümet zam yapmak istemez. Doğalgaz ve petrol zamları tamamen dış endekslidir. Sayın Baykal 24 ve 28 Aralık'ta iki açıklama yaptı. Bunlar vatandaşlarımıza yarar sağlamaz. 24 Kasım'da doğalgaza yüzde 50 zam yapılacağını açıkladı. 1 Şubat'a kadar doğalgaz zammı yüzde sıfırdır. Şubat ayında, bir aydaki gelişmeler dikkate alınacak petrol ve döviz fiyatlarına göre tekrar değerlendirilecek. 1 Şubat'ın durumunu şu anda söylemem doğru olmaz” (dha)