@ismailsaymaz

Ocakbaşı direnişi!

Ocakbaşı direnişi!
Ocakbaşı direnişi!
Taksim'de ocakbaşında otururken sokağa plastik mermi ve bibergazı sıkılmasına itiraz eden bankacı, yaka paça gözaltına alındı. Bir görgü tanığı: Rakı değil çay içiyor olsaydı alınmazdı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Taksim’de önceki günkü gösteriler sırasında Bekar Sokak’ta içki içerken gözaltına alınan vatandaşın 54 yaşındaki Hakan Topkurulu, olduğu öğrenildi. Gözaltına alınışına tanık olan bir esnaf, “Kendisi müşteriydi. İçki değil, çay içseydi alınmazdı. Gözaltına alınmasını engellemeye çalışan komi de yumruklandı” dedi.

Beyoğlu Ocakbaşı’nın sahibi İdris Erdil ise müşterisine sahip çıkarak, “Onlar eylemci değillerdi. Benim 20 yıllık müşterimdi” derken emniyet yetkilileri ocakbaşından alınanların “Polise küfür ettikleri ve kimlik göstermedikleri için” alındığını söyledi.

Müşteriye kelepçe, komiye 3 tokat
İstiklal Caddesi’nde önceki gün Gezi Parkı gösterilerine polis müdahale etti. Göstericiler İmam Adnan, Mis ve Bekar sokaklarına dağıldı. Saat 19.03’te bir grup gösterici polis tarafından kovalanırken Bekar Sokak’taki Beyoğlu Ocakbaşı’nda 2 bankacı meslektaşıyla oturan 54 yaşındaki eski bankacı Hakan Topkurulu, oturduğu yerden polise itiraz etti. Adını açıklamak istemeyen bir esnafın verdiği bilgiye göre, sokağa plastik mermilerin sıkılması üzerine Topkurulu, “Burası Türkiye . Vatandaşa böyle davranamazsınız” dedi.
Bunun üzerine bir polis amirine dönerek, “Amirim bakın bize ne diyor” dedi. Amir olduğu belirtilen polis yetkilisinin Topkurulu’yu yakasından tutarak kaldırdığını anlatan esnaf şöyle konuştu: “Daha sonra kendisini aralarına aldılar ve bir polis copunu kaldırdı. Topkurulu, ‘Bana cop kaldıramazsınız’ diye bağırdı. Kendisini ters çevirip kelepçelediler. Arkadaşını da zorla kaldırdılar. Fakat bir süre sonra bıraktılar. Topkurulu’nun alınmasını engellemek isteyen komiyi 3 kez tokatladılar. Rakı değil, çay içseydi gözaltına alınmazdı. Tümüyle içki içtiği için bu olay oldu.”

Beyoğlu Ocakbaşı’nın sahibi İdris Erbil ise “Kendileri eylemci değildir. Yıllardır ailecek işletmemize gelirler. Ben müşterilerimin arkasındayım” dedi. Bekar Sokak esnafı polisin göstericilerin yanı sıra müşterilere, cam ve masalara da boyalı mermi attığını belirtti. Eylemci olduğu iddia edilen Topkurulu’nun sokaktaki kimi güvenlik kamera kayıtlarına göre gösterilerden çok önce saat 17.30’da ocakbaşına gelip 2 arkadaşıyla alkol aldığı görülüyor.