@ismailsaymaz

Ocakbaşı direnişi!

Ocakbaşı direnişi!
Ocakbaşı direnişi!
Taksim'de ocakbaşında otururken sokağa plastik mermi ve bibergazı sıkılmasına itiraz eden bankacı, yaka paça gözaltına alındı. Bir görgü tanığı: Rakı değil çay içiyor olsaydı alınmazdı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Taksim’de önceki günkü gösteriler sırasında Bekar Sokak’ta içki içerken gözaltına alınan vatandaşın 54 yaşındaki Hakan Topkurulu, olduğu öğrenildi. Gözaltına alınışına tanık olan bir esnaf, “Kendisi müşteriydi. İçki değil, çay içseydi alınmazdı. Gözaltına alınmasını engellemeye çalışan komi de yumruklandı” dedi.

Beyoğlu Ocakbaşı’nın sahibi İdris Erdil ise müşterisine sahip çıkarak, “Onlar eylemci değillerdi. Benim 20 yıllık müşterimdi” derken emniyet yetkilileri ocakbaşından alınanların “Polise küfür ettikleri ve kimlik göstermedikleri için” alındığını söyledi.

Müşteriye kelepçe, komiye 3 tokat
İstiklal Caddesi’nde önceki gün Gezi Parkı gösterilerine polis müdahale etti. Göstericiler İmam Adnan, Mis ve Bekar sokaklarına dağıldı. Saat 19.03’te bir grup gösterici polis tarafından kovalanırken Bekar Sokak’taki Beyoğlu Ocakbaşı’nda 2 bankacı meslektaşıyla oturan 54 yaşındaki eski bankacı Hakan Topkurulu, oturduğu yerden polise itiraz etti. Adını açıklamak istemeyen bir esnafın verdiği bilgiye göre, sokağa plastik mermilerin sıkılması üzerine Topkurulu, “Burası Türkiye . Vatandaşa böyle davranamazsınız” dedi.
Bunun üzerine bir polis amirine dönerek, “Amirim bakın bize ne diyor” dedi. Amir olduğu belirtilen polis yetkilisinin Topkurulu’yu yakasından tutarak kaldırdığını anlatan esnaf şöyle konuştu: “Daha sonra kendisini aralarına aldılar ve bir polis copunu kaldırdı. Topkurulu, ‘Bana cop kaldıramazsınız’ diye bağırdı. Kendisini ters çevirip kelepçelediler. Arkadaşını da zorla kaldırdılar. Fakat bir süre sonra bıraktılar. Topkurulu’nun alınmasını engellemek isteyen komiyi 3 kez tokatladılar. Rakı değil, çay içseydi gözaltına alınmazdı. Tümüyle içki içtiği için bu olay oldu.”

Beyoğlu Ocakbaşı’nın sahibi İdris Erbil ise “Kendileri eylemci değildir. Yıllardır ailecek işletmemize gelirler. Ben müşterilerimin arkasındayım” dedi. Bekar Sokak esnafı polisin göstericilerin yanı sıra müşterilere, cam ve masalara da boyalı mermi attığını belirtti. Eylemci olduğu iddia edilen Topkurulu’nun sokaktaki kimi güvenlik kamera kayıtlarına göre gösterilerden çok önce saat 17.30’da ocakbaşına gelip 2 arkadaşıyla alkol aldığı görülüyor.


  http://www.radikal.com.tr/1144881114488116

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  keser döner sap döner - ozgurtopci

  en iyi ihtimalle bilinçaltında ciddi bir kinle büyümüş, çoğu zaman haksız sebeplerle hapisler yatıp sürgünler yiyen bir zümreden "demokrasi" beklemekti belki hatamız. Herkes Mevlana olgunluğuna sahip olamaz. birilerine demokrasi vermiş, birilerini madden ve manen mutlu etmiş olabilir. ama birilerini mutsuz edip kinle yoğurmaya başladı iktidar söylem ve eylemleri. ne dinebilir ki, keser döner sap döner!

  Bak sen su ocakbasinin sahibine! - Ayse Sule

  Bu videoyu kac kez izledim bilemiyorum. Her seferinde de duygularima ket vurmaya, akli one cikarip neyin nicin olduguna diye dikkat kesilmeye calistim. Cok zorlandim, icim acidi, cunku her karesi cok travmatikti; En cok da, patronunun gosteremedigi medeni / insani cesaretin bedelini polisten tokat yiyerek odeyen o gariban kominin goruntusu acitti icimi. Ama Radikal'in haberine bakilirsa, o polisler karsisinda suklum puklum duran patron gitmis, yerine "musterilerimin arkasindayim" diyen bir babayigit gelmis! Iste sirf bu yuzden bana falanca soyle dedi, gizli gorgu tanigi boyle dedi diye gelmeyin arkadas. Ayinesi istir kisinin, lafa bakilmaz! Ayrica belki dogrudur, yani polis kendilerine kufrettikleri icin o iki kisiye dellenmistir. Ama boyle bir durumda bile daha profesyonel davranabilirler ve ofkelerine yenik dusmeden de islerini yapabilirlerdi. Allah zalim olmaktan da mazlum olmaktan da korusun hepimizi, en cok da mesru siddet uygulama yetkisini elinde bulunduranlari.

  Tuhat, çok tuhaf - Ad Honorem Dei

  Bir yorumcu arkadaş, otobüse molotof atanları eleştiriyor ve (an itibarıyla)23 kişi bunu beğenmemiş. Beğenmeyenlere soruyorum; içi insan dolu otobüse molotof atılması Gezi ruhuna uygun mu? Demokratik bir hak arama eylemi mi? "Diktatörün" anlayacağı bir dil mi? Ne? Bütün samimiyetimle söylüyorum bu 23 kişi insanların üzerine molotof atmayı eleştiren yorumu neden beğenmediklerini bi zahmet açıklarlarsa, kendimi aydınlanmış hisedeceğim.

  Lobi Türetmece - Faithless

  Vatandaşın biri faiz lobisi diye bir şey ortaya attığından beri yandaşları da yeni yeni lobiler türetmeye başladı. Alkol lobisi mi? Ne zaman ne içtiniz de böyle güzel oldu kafalar. Alkol lobisi sizi ağına çoktan düşürmüş haberiniz yok. Ayranı biraz azaltın. Beyin çökmüş ciğerler de çökmesin. Arada bir her şeye inanmayı bırakın da birey olarak, sadece kendiniz olarak mantık çerçevesinde düşünün ve sorgulayın. Gözleriniz belki o zaman açılır ve daha net görürsünüz dünyayı. En azından kendi aklınız, fikriniz ve mantığınızla yaşar, yaptıklarınızdan pişmanlık duymazsınız. Bir gün anlayacaksınız ki binlerce masum insanın kanı, sizin desteklediğiniz ellerce dökülmüş. İşte asıl pişmanlığı o zaman yaşayacaksınız... Dünyayı daha iyi bir yer yapmak gibi bir derdiniz varsa önce insanlar için adil bir yaşam isteyin.

  Ne yaparsanız yapın Beyoğlu'nda içeceğiz... - görece

  Hatta daha çok içeceğiz...Çünkü hep içtik, zevk aldık, içmesini biliyoruz. Farkındaysanız içki içen değil içmeyen saldırıyor tıpkı polis gibi, saldırgan yorumcular gibi. Alkol kimin için kötüdür biliyormusunuz içi dışı bir olmayanlar, ayarını tutturamayanlar için....

  Molotoflu Belediye Otobüsü Eylemi. - Clear

  Biraz da şu içi vatandaş dolu belediye otobüsünü durdurup içine molotof atan 50 kişilik eylemciler hakkında yorum rica edebilir miyim? O otobüsteki vatandaşlar sadece yemek yerken rahatsız edilmiş değil,çıkan yangın nedeniyle can derdine düşüp paniklemiş kişiler de hani...Yoksa "es" geçip unutturmayı mı tercih ediyorsunuz? Ya da "yalandır,uydurmadır,böyle vicdansızlığı hiç kimse yapmaz" falan diye düşünerek geçiştirmeyi mi tercih ediyorsunuz?

  ALKOL LOBISI IS BASINDA - Equalizer001

  Radikal: ?Rakı değil, çay içseydi gözaltına alınmazdı. Tümüyle içki içtiği için bu olay oldu.? Dikkat ederseniz, Alkol Lobisi yazili ve gorsel basini kullanarak, Polisin, Belediyenin ve AKP hukumetinin Alkol alan vatandaslara eziyet ettiklerini, alkolun yasaklanacagini, ogretmen evlerinde alkol satilamaycagi yalanlarini yayarak vatandaslari hukumete karsi kiskirtmaya ve alkol icmeye tesvik ediyor. Basbakan R.T.Erdogan Faiz Lobisinin tehlikesini dile getiriyor ama bana gore Alkol Lobisi, Faiz Lobisinden cok daha tehlikelidir. Faizi control edebilirsin ama alkolik olmus bir toplumu control edemezsin. ?İçkinin tahribatı, savaş, salgın hastalıklar, ve kıtlık gibi üç belanın etkilerinin toplamından daha büyüktür. __ William Ewart Gladstone