Öcalan 10 yıl sonunda taşınıyor

Haber: FUAT KARS / Arşivi

BURSA - İmralı Adası’nda ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılan  Abdullah Öcalan’ın yanına getirilecek mahkûmlar için yaptırılan cezaevi tamamlandı. Yeni binaya önce Öcalan alınacak, ardından nakille gelecek diğer mahkûmlar kabul edilecek. Öcalan cezaevinin ‘hobi odasında’ günde en az 1 saat haftada en fazla 10 saat diğer mahkûmlarla görüşebilecek.
Abdullah Öcalan, Kenya’da 1999 yılında yakalandıktan sonra cezaevinin tek mahkûmu olarak İmralı Adası’na konulmuştu. Öcalan ile aynı cezaevinde tutulacak mahkûmların ise  önümüzdeki günlerde nakledileceği öğrenildi.
Buna göre çevresi 6 metre boyundaki duvarlar bulunan cezaevin yaklaşık bir yılda yapıldı ve 5 milyon dolara mal oldu. Cezaevinde yedişer metrekareden oluşan toplam dokuz bölüm bulunacak. Bu bölümlerden birinde Öcalan kalacak.
İmralı Adası’nda 1000 metrekarelik alanı kaplayan yeni cezaevi Öcalan’ın halen kaldığı cezaevinin hemen önünde inşa edildi. Öcalan nakledilince eski cezaevi idare binası olarak kullanılacak. Yetkililer, “Cezaevinde Abdullah Öcalan ile toplam dokuz kişi kalacak. Bunların bulunduğu bölümlerin önünde havalandırma bulunuyor. Günün belirli saatlerinde modern olarak inşa edilen cezaevindeki mahkûmlar ‘Hobi odası’ denilen el işleri yapabilecekleri odada bir araya gelebilecek. Cezaevi çok özel  yapıldı. Çok sayıda kamera ile donatıldı. Öcalan ve diğer mahkûmların avukatlarıyla açık görüşmesi, aileleriyle cam bölüm arasında konuşması için oda bulunuyor. Ayrıca her koğuşun önünde havalandırma bölümü var.”