Öcalan, Anayasa Mahkemesine başvurdu

Öcalan, Anayasa Mahkemesine başvurdu
Öcalan, Anayasa Mahkemesine başvurdu
Abdullah Öcalan, "Kürtlerin Manifestosu" başlıklı çalışmasını kitap yapma izni alamadığı için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Abdullah Öcalan , kendi adıyla kitap yayımlayabilmek için yeni uygulamaya başlanan Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkını kullandı.

Hürriyet gazetesinden Metehan Demir’in haberine göre uzun süreden beri hazırladığı “Kürtlerin Manifestosu” başlıklı çalışması için kitaplaştırma izni alamadığını ve bu konuda mağdur olduğunu belirten Öcalan, mahkemenin bireysel başvurusunu değerlendirerek, kendisine yardımcı olmasını istedi.

Bir vatandaş olarak bireysel başvurunun kendisinin de hakkı olduğu tezinden yola çıkan Öcalan’a Anayasa Mahkemesi tarafından olumsuz yanıt verilmedi.

‘EKSİKLERİ TAMAMLA’ DİYE SÜRE VERİLDİ

Başvuru ön incelemeye alındı. Bunun sonucunda İmralı cezaevi üzerinden yapılan yazışmada, başvuruda bazı eksiklerin olduğu Öcalan’a bildirildi. Eksiklerin tamamlanması için süre verildi. Eksiklerin tamamlanmasının ardından Anayasa Mahkemesi, Öcalan’ın başvurusunu resmen işleme koymayı gündeme alacak. Nihai karar, eğer başvuruyu da haklı bulursa Abdullah Öcalan’ın bu çalışması da basıldığında bizzat kendi adıyla kamuoyuna sunulmuş olacak.