Öcalan, barışı Denizlere, Mahirlere ithaf etti

Öcalan, barışı Denizlere, Mahirlere ithaf etti
Öcalan, barışı Denizlere, Mahirlere ithaf etti
Abdullah Öcalan'ın 18 Mart'taki görüşmede BDP'li Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'e verdiği 'Kızıldere mesajı' bugün yayınladı.

Radikal.com.tr - PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 18 Mart'ta İmralı adasında yapılan görüşmede BDP 'li Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'e verdiği 'Kızıldere mesajı' bugün Özgür Gündem'de yayınlandı. "Değerli arkadaşlar, saygıdeğer yoldaşlar" şeklinde başlayan mesajda Öcalan, Kızıldere'nin üstünden geçen yılların "ne Anadolu'da hakça, eşit yaşam sürmek isteyen halk çocuklarının, ne de tüm dünyanın her bir karışı kadar eski olan özgürlük ve eşitlik mücadelesine canını adamış diğer evlatlarının izini silemediğini" söyledi.

Öcalan mesajında, “Olgunlaştırmaya çalıştığımız Anadolu barışını bu uğurda mücadele ederken hayatını kaybeden başta Mahir’ler ve Deniz’ler olmak üzere bütün devrimcilerin anısına ithaf ediyoruz. Bu duygularla Kızıldere devrimci şehitlerini saygıyla anıyorum” dedi. 
Mesajın devamı şöyle:

Buradan geçmişe bakmanın en hazin yanı en devrimci, en güçlü, en arzulu olan yoldaşlarımızın aramızda olmayışıdır. Anadolu coğrafyasında kardeşlik ve barış adına sözünü söylemiş, bambaşka coğrafyalara gidip özgürlük ve eşitlik için, barış içinde onurlu yaşam için savaşanlar, onlarca değil yüzlerce yıllık bir özgürlük arzusunun sesi oldular. Sesleriyle, sözleriyle, yazılarıyla, eylemleriyle ortaya koydukları anlayış kapitalist modernite karşısında hem öncü niteliği taşıdı, hem de oluşturdukları devrimci dil toplumun tüm direnen parçalarında ortak bir duygu haline geldi.

Hepimiz biliyoruz ki modernitenin üç atlısı, kapitalizm, ulus devlet ve endüstriyalizm, Anadolu ve Mezopotamya tarihinin etnik, mezhepsel ve milli kırımlarının sebebiydi. Kızıldere’de ölenler, kırımların, açlığın ve eşitsizliğin fikriyatına ve sistemine, kapitalist moderniteye karşı reddedişin öncüsü oldular. Onlar geçmişte de söylediğim üzere halkların bahçesi olan Ortadoğu ’yu halkların mezarlığı haline dönüştürmeye çalışanlara verilecek en güzel cevabı canlarını ortaya koyarak verdiler. Ben Ortadoğu’nun tüm halkları için aynı samimiyet ve arzuyla yaşayan, ölen ve ömrü her daim kapitalist modernitenin iktidar ve sömürüsüne karşı durmak için mücadeleyle geçenlerin uğruna mücadele ettiği düşünceye sahip çıkıyor, kapitalizmin kırımcı, kıyımcı, halkların düşmanlığı ve bölgemizin mezarlaştırılması üstüne kurduğu politikalarına inat toplumsal barış ve eşitliği savunuyorum.

Kapitalist modernite, ulus devlet ve onun karanlık geçmişine karşı, Ortadoğu coğrafyasının alnı ak insanlarının Kızıldere’de devrettikleri bayrağı, tekçi ulus devletçiliğin soykırımcı pratiğine ve burjuva mantığına karşı inançla taşıyanları selamlıyorum. Hakim tekçi ulus anlayışı haricindeki ulusların yokluğu üstüne kurgulanan ve Kürdistan ile Anadolu halklarının esirliğini esas alanların devrinin sonuna geliyoruz. Olgunlaştırmaya çalıştığımız bu Anadolu barışını bu uğurda mücadele ederken hayatını kaybeden başta Mahir’ler ve Deniz’ler olmak üzere bütün devrimcilerin anısına ithaf ediyoruz. Halkların düşmanlığı üstüne kurulu bu düzene karşı duran tüm devrim şehitlerini, mezarlarının yeri bile bulunamayan çocuklarının hatırası ile yaşayan tüm insanları, sömürge mekanizmalarına mahkum olmayı reddeden tüm devrimci kadınları selamlıyorum. Bölge halklarının ortak yazgısı olan kıyımcı ve kırımcı kapitalist moderniteye karşı alacağımız zafer ve ardından gelecek kardeşçe yaşam için herkesi bu onurlu barış, halkların kardeşliği, eşitliği ve demokratik özgürlüğü yürüyüşüne davet ediyorum. Bu duygularla Kızıldere devrimci şehitlerini saygıyla anıyorum.Kızıldere'de ne olmuştu?

30 Mart 1972'de, THKO liderleri Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın idam edilmesine engel olmak için Ünye'deki NATO Üssü'nü basarak üç yabancı teknisyeni kaçıran THKP/C kurucusu Mahir Çayan ve 9 arkadaşı Tokat Niksar'daki Kızıldere köyünde kuşatıldı. Sığındıkları evin ağır silahlarla taranması sonucunda rehinelerle birlikte Çayan dışında Saffet Alp, Sabahattin Kurt, Hüdai Arıkan, Ertan Saruhan, Nihat Yılmaz, Ahmet Atasoy, Ömer Ayna, Cihan Alptekin ve Saffet Alp öldürüldü. Saldırıdan kurtulan tek kişi Ertuğrul Kürkçü oldu. Kenan Evren yıllar sonra yayınlanan hatıralarında Kızıldere operasyonunun Özel Harp Dairesi tarafından yapıldığını yazdı.


  http://www.radikal.com.tr/1127362112736211

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  arkadaş bi dur artık - fısıltı

  fethullah gülen'i anlayıp,kendisine selamlar yollayan,erdoğan'ın diliyle mektup yazan muhterem, bugün yaşasaydılar ne Mahir,ne Deniz ne de diğer devrimciler senden gelen bu barışı kabul etmezlerdi.varsa bir barış ki erdoğan öcalan arasında var o belli alın barışınızı tepe tepe kulllanın.ve bence öcalan bir daha öylesi değerli isimleri zikretmesin

  Pratik Sosyalizm - nb1982

  Sayın Öcalan fikirleri ve talepleri ile kendisini veya belli bir grubu var etmiyor, beslemiyor. Bir bütün olarak insanlığa dair düşünüyor. Mesela insan diyor, Kürtler diyor, Türkler diyor, Hıristiyanlar diyor, Yahudiler diyor, Ortadoğu diyor, demokrasi diyor. Kendisini sağlama alarak konuşmuyor, bizzat ateşin içinden fikirlerini beyan ediyor, ölümü değil onurlu, demokratik yaşamı öneriyor, oportünizm yapmıyor, doğru değerlerin üzerine yeni doğru değerler eklemeye çalışıyor.

  Baris ve palavra - telat cengiz

  Birileri kendini fazlaca kandirmis görünüyor. !2 eylül fasit Darbe Anayassasi oldugu gibi korunurken, acaba Öcalan hangi baristan bahsetmekte. Artik Pkk kendi misyonunu doldurdu, Sayesinde türk ve batili burjuvazi kürdistanin her yerini satin aldi. Zaten pkk nin gelebilecegi en üst nokta buydu. teslimiyeti önce kabul eden öcalan simdide halka yedirmeyi basardilar, bu yenilgiyi örtmek icin yine marxist semboller üstünden prim yapmaya calisiyor ama yemezzz.. Pkk ve kürt hareketi hangi tarihte burjuvaziye yönelik bir tek eylem yapmis, hangi tarihte ki öcalani yakalayip getiren ABD ye karsi bir eylem veya aciklama yapmis, PKK hangi devrimci ögrenci direnisine katilmis, pkk hangi sendika direnisinde ortaya cikmis, hic bir zaman. biz her seyi görüyoruz, ben bunak türk entellektüellerinin kürt dostu yaklasimlari nede sosyalist imaji cizen ilerici kürtler, hareket bitti. Bizde zaten istiyoruzki, bu anlamsiz kavga, 100 binlerce insanin canina malolupta sonucsuz kalan savas artik bitsin, bitsinki sendikalar, ögrenciler, köylüler yeniden burjuvaziye karsi örgütlensin. Öcalani kahramanlastiran türk devletinede minnettariz, burjuvazi isini bilir, atatürküde kahramanlastirip ülkeyi yüz yil boyunca sömürmüslerdi. saygilarimla

  DEVRİMCİ GEÇİNENELERE - Aram şıkaki

  deniz, mahir ve ibo'nun 40 yıl önce yaptıklarının milyonda birini yapamıyor, onların geleneğindenim deyip onların şehadetinden sonra 40 yıl boyunca afiş asmaya yumurta atmaya mahkum oluyorsanız susacaksınız ve dövüşenleri dinleyeceksiniz. mahir kızılderede yiğitçe çarpışarak şehit oldu, ibo tırnakları sökülürken şehit oldu, deniz idam sehpasında şehadete ulaştı.. ama afiş astıkları için değil, yumurta attıkları için değil, okumaktan dahi aciz oldukları için değil, uçkurları sevdasına fraksiyon fraksiyon dolaştıkları için değil, devrimci militan oldukları için vuruldular.. tıpkı adadaki ve dağdaki dövüşenler gibi..

  Ediyorum - fonksiyonel

  Elma ile armutu birbirine karıştırmamak gerek. Öcalan dağlarda iken, baş gerilla idi. Uçakta yakayı ele verince, "Benim annem Türk, Türk devletine hizmet etmekten onur duyarım!" diyerek ülkücü oluverdi bi an. Mahkemeye çıktı, "Şey Said'in devamıyıdım, kullanıldım." diyerek mağduru oynadı. Kendini, Hz. Ali ile kıyaslayarak mağrura geçiş yaptı. Şimdi ehli tarikat olu GÜlen ile el ele. Sırada nasıl bir profil çizecek çok merak ediyorum!.

  ... - Ariyan

  bizim duvarlara yazı yazıp, pankart asmayı "devrimcilik" olarak bilen türk solcularmı şimdi çıkıp öcalana sosyalizmi ögretmeye çalışıyor? komedi gibi birşey. neymiş efendim bir fetullaha selam gönderiyor diger taraftan mahirleri anıyormuş, öcalanın mektubundan hiç birşey anlamadıkları kesin. öcalanın zaten üstüne ısrarlan bastığı nokta kapitalist modernitenin ortadoğu ülkelerini "dinci,sosyalist,milliyetci" kavramlarlan parçalayıp bölgeye yerleşmesi ve bölge halkını köleleştirmesinden söz ediyor. öcalan bu kısırdöngüsünün aşılması için bu topraklarda yaşayan bütün düşünce egilimlerinin BIRLIKTE yaşamaları şart diyor. zaten mantıklı düşünen biri bu sorunu açıkca görebilir, yoksa başka nasıl olacak? "sosyalist" bir devlet sistemi düşün ve arkasından bu sisteme karşı isyan eden "dinciler". bunun tam tersi yani kurulmuş bir "dinci" devlet sistemini düşünün ve buna karşı isyan eden "sosyalistler". mahirlerin sloganı "türkiye halklarının bagımsız ve eşit birlikteligi" degilmiydi? bunu öcalan söyleyincemi şahlanıyor millet? neyse yazdıkca yazıyor insan onun için kısacası: eger batının sömürüsüne karşı etkili olunacaksa bu sadece ve sadece bu topraklarda yaşıyan bütün kesimlerin birlikte yaşamlarıylan olur buna fetullah dahil, çünki fetullah tek bir kişi degil bir "düşünceyi" temsil ediyor aynı sosyalistler,milliyetciler vs. gibi onuda destekleyen büyük bir kitle var. bu iktidara gelsin, şunu dışlıyalım bunu kenarda bıralım demek tamda kapitalizmin ekmegine yağ sürmektir, tam bu noktada öcalanın "demorkatik birliktelik" çagrısı devreye girip gerçek çözümü ve eşitligi getirecektir.

  millyetci bir kurd olarak - HDI

  apo nun ne sosyalist ne islamci ne de kurd milyetci olmadigi acik. adamin yagci oldugu ise kendi ifadeleri ile asikar, ordu gucluyken ginderdigi mesajlara bakin: Mustafa Kemali yere goge koymuyrdu. Ordu darbeyi yeyince, Islam mesaji vermeye basladi. arada da militan kadrolari diri tutabilmek icin deniz mahir edebiyati da yapacak tabii. integritesi olmayan, biyoljik olarak omurgalilar sinifinda ancak zihinsel olarak omurgasiz bir durus. velakin kimin lafi bilmiyorum ama "ahmakliga yatirim yapan kazanir" diye bir ozlu soz var. bu acidan apo nun kazanma ihtimali (kisa vadede) yuksek. durtusu elinde GUC tutabulmek. ne kadar tutabilirse o kadar kardir. elinde guc oldukca hayatini da garanti altinda tutmus oluyor. simi de bu bulamac haline BARIS gib kimsenin itiraz edemeyecegi bir kalkanin ardina koymus. o yaziyor soyluyor milletn de yorumluyor. beni turk sanmayin Kurdum, ustelik su anda feci derecede out olan Kurd milyetcisi turunden.korkmayin turk milliyetcileri gibi ayricalikci degil egaliter kurd milyetcisi, boylesi de var, kavramasi zor da olsa gercek.editor kufur yok hakaret yok sansurleme lutfen