Öcalan: Ben dört duvar arasındayken süreç fazla ilerlemez

Öcalan: Ben dört duvar arasındayken süreç fazla ilerlemez
Öcalan: Ben dört duvar arasındayken süreç fazla ilerlemez
Abdullah Öcalan, İmralı'da görüştüğü kardeşi Mehmet Öcalan'a, "Ben dört duvar arasındayken, tek taraflı olarak süreç yürütülemez" dedi.

Parzartesi günü İmralı adasına giderek Abdullah Öcalan’la görüşen Mehmet Öcalan, süreçle ilgili ilgili kardeşinden ilginç mesajlar getirdi.
Hürriyet gazetesinden Okan Konuralp’in haberine göre, Öcalan çözüm sürecinin ilerleyebilmesi için içinde bulunduğu konumun değiştirilmesini talep ediyor.

Öcalan şu mesajları verdi:

Sürece ilişkin kapsamlı değerlendirmeyi BDP milletvekillerinin yeni ziyaretinde yapacağım, birlikte değerlendireceğiz. Bu ziyarette bazı kararlar alabiliriz. Benim için 1’inci aşama tamamlandı, 2’nci aşamaya geçildi. Ancak 2’nci aşamanın sürmesi için hükümetin adım atması gerekiyor. Süreç sürdürülecekse koşullarım değiştirilmeli, herkesle iletişim kurabilmemin yolu açılmalı.

BDP: Hükümet Öcalan'a özgürlüğü gündemine alsın


Zaman zaman gelen heyetlerle sürecin sağlıklı sürdürülmesi olmaz. Eğer bir süreç gelişecekse herkes katkı sunmalıdır. Türkiye ’deki aydınlar da sürece katkı sunmalı. Altyapı oluşturulmadan süreç yürüyemez. Altyapı çok sağlam olmalıdır ki süreç yürüsün. Altyapı yapılmadan oyalama taktiklerle sürecin başarıya ulaşması mümkün değildir. Yani benim gibi 4 duvar arasında olan bir insanın süreci tek taraflı yürütmesi olmaz. Herkes sürece katkı sunmalıdır.

'Kardeşimin yeri değiştirilmeli'

BU ŞARTLARDA BU KADAR
Dört duvar arasındayım. Konumumu da görüyorsunuz. Bu şartlar içinde yapacağım bu kadardır. Elimden geleni de yapıyorum. İletişimi kiminle kuracağım. Bunu devlet de biliyor, hükümet de biliyor. Aileler ve avukatlar yasal hakları olarak buraya gelmelidirler. Bu şartlarda ancak bu kadar şey yapabilirim. Elimden geleni yapıyorum.

BAKANLIK: ÖCALAN'IN SAĞLIK DURUMU İYİ
Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan’ın, “Bağımsız doktorlar heyeti incelemesi” çağrısına karşı Adalet Bakanlığı yetkilileri, “Sağlık durumu iyi. Doktor heyeti ve yer değişikliği yok” açıklaması yaptı. Bakanlık yetkileri Öcalan’ın kaldığı İmralı Cezaevi’nin F tipi yüksek güvenlikli bir cezaevi olduğunu, diğer F tipi cezaevlerindeki mahkumlarla aynı koşullarda sağlık hizmetinden faydalandığını, adada sürekli bir aile hekimi olduğunu ve bu doktorun yönlendirilmesi ışığında uzman doktorların da muayenesini yaptıklarını belirtti.


  http://www.radikal.com.tr/1140201114020129

  YORUMLAR
  (29 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  asıl bebek katili devlettir. - berf21

  bebek katili deyip duruyorsunuz ya hani birincisi onun kontra işi olduğunu kabul edin artık Ahmet Çarkın da bunun itiradçılarından biridir, ikincisi asıl bebek katili olan devlettir köy basıp çocuk yaşlı demeden öldürdüler ceylan önkol uğur kaymaz bunlar çoçuk değilmiydi? ama nedense sıra kürtlerin ölümüne gelince vicdanınız buz oluyor

  Ezilmişlik kompleksi sürüyor - PAN-ZEHİR

  Kendini Mandela sanan şu adama biri siyah olmadığını söylesin.Ama ne olursa olsun küçük emrah kopleksi bazı kürtlerin kanında var, onlara yapacak bir şeyimiz yok

  siyaset teorisi profesorleri de buyurmuslar - biyorumlukcan

  Klasik "devrimcinin derdi devrime kadar" yorumlari gelmis gene. Kurt halkini temsil ettigini zannedenler daha cok beklerler, ne devlet ne PKK istemiyoruz. Bir sussaniz biz hallderiz, agalardan baslayip koruculara kadar kim nedir haberimiz var. Sizin kavganiz bizim kavgamiz degil artik bagimsizlik adi altinda Kurt fasizmi yapmaktan vazgecin. Ben de Kurdum ve sizinle isim olmaz. Ha o zaman ne olur? Evimi hem asker terorist diye basar hem ozgurluk savascilari basar ikisi de davaya ihanetten kafama sikarlar. Yillardir boyledir ve boyle olmaya devam etmektedir. Burdaki yorumcular havaya girmesinler. Yola ciktiklariniz surec diye kiminle kolkola girdiginiz gozumuzun onunde. Batsin oyle bagimsizlik oyle ozgurluk.

  ... - Radigal

  Sen bir kere dört duvar arasından çıkmayı unut ! Samimi isen içeriden de barışı sağlayabilirsin...

  kürt ne derse o olur - şetto

  birtakım yorum adı altında zırvalamalar olmuş. gönül isterdiki otuzbin kırk bin insanı kaybetmeden herkesin kürtleri tanıyıp haklarına amenna weseddeq desin. ama olmadı. tc ve türevleri ancak onca cankaybından sonra kürtleri tanıdı ve amenna dedi.(artık geri dönüş yok bunu herkes kulağına küpe yapsın) sn öcalan hakkındaki ileri geri konuşmalara gelince yine kürtler derki gelin bu konuyu kardeşçe ve medenice halledelim. nasıl kürtler tanındıysa (hatırlatma= kürt diye birşey yoktur onlar dağ türküdür ...) kürtlerin talepleride öyle yada böyle tanınacak, önderlerine saygı duyulacak... ölüm kalım meselesine geelince herkes çanakaledeki ikiyüz ellibin şehitle övünür. şimdi naapalım o alman genarelleri bulupta onca cana kastettiniz diye hapsemi tıkayalım. bütün dünya gangısterleri tarafından kürtlere uygulanan imha inkar ve soykırımı kırıma uğratıp kürtleri yoktan varetmek kolay bir iş değildi. dünyada bu kadar az zaiyatla birhalkı yoktan varetmenin başka bir örneği yoktur ve zaten bu yüzden kürtler sadece ve sadece sn öcalanı önderleri olarak görüyorlar.o yüzden kimse nefesini boşa harcamasın. kürtlerin amacı herşeyi barış içinde çözmek. yani öcalan hakkındaki kararları sadece kürt halkı verir. tüm ileri geri zırvacılara duyrulur

  Ocalan hayal aleminden uyanmalidir! - mhmtthr

  Ocalan'in ne istedigini bilmem artik ama gorebildigim ve anlayabildigim kadariyla Ismail Besikci'in de dedigi gibi Kurtlerin tek bir cozumu var. O da bagimsizliktir. Sonuna kadar demokrasi, sonuna kadar insan haklari, sonuna kadar ortadogu halklarin birligi ama ilk once bagimsizlik. Bagimsizlik olmadadn halklarin birligi de olmaz. Varolan tum birlikler bagimsiz devletlerin bir araya gelmesile olusmuslar. Kurulacak yeni birlikler de bundan farksiz olmayacaktir. Bagimsizlik olmadan dusunulen bir birlik hayalden oteye gecmez!

  Öngörü.. (eski anlatımla aha da buraya yazıyorum) - erenirmak

  Teröristlerin ülkeyi terketmesi peyderpey devam edecek. Bu arada bazı demokratik haklar genişletilecek. Başkanlık sistemi pazarlığı karşılığında seçim barajı %5 e çekilecek. Arada sahte kayıkçı kavgaları devam edecek(bu haberin konusu gibi)... Bu şekilde büyük bir taviz verilmemiş gibi gösterilerek kimisi erkene alınarak tüm seçimler gerçekleştirilecek. Başkanlık seçimi olacak. BDP desteği ile önce ev hapsi sonra da genel bir af çıkacak. Bu olayların 3 sene içinde olmasını bekliyorum. Tabii milletimiz feleğin çarkına çomak sokmazsa.