Öcalan: Bu paket bizimle ilgili değildir

Öcalan: Bu paket bizimle ilgili değildir
Öcalan: Bu paket bizimle ilgili değildir
Mehmet Öcalan, dün İmralı Adası'nda yaptıkları görüşmede, ağabeyi Abdullah Öcalan'ın hem devam eden "demokratik çözüm" sürecine, hem de yaklaşan yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerini aktardı.

Radikal.com.tr - Mehmet Öcalan, ağabeyi Abdullah Öcalan’la dün İmralı Adası’nda yaptıkları görüşmenin ayrıntılarını aktardı. Görüşmede Öcalan'ın hem devam eden "demokratik çözüm" sürecine, hem de yaklaşan yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunduğunu söyleyen Mehmet Öcalan, ağabeyinin sağlık durumunun iyi olduğunu, sürece ilişkin ise önünün açılmadığı takdirde çekilebileceğini söylediğini kaydetti.

Dicle Haber Ajansı’na (DİHA) konuşan Mehmet Öcalan, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın sürece ilişkin bütün düşüncelerini kendileriyle görüşmeyi beklediği devlet ve BDP heyetinin gelmesi durumunda 15 Ekim'de açıklayacağını belirttiğini söyledi. Mehmet Öcalan, Öcalan'ın Başbakan Erdoğan tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan "demokratikleşme paketi"ne ilişkin olarak ise, "Bu paketin hazırlık aşamasında da, hazırlandığında da paketle bir ilgimiz olmadı. Paketi hükümet ve devlet hazırlamıştır. Bizimle ilgili bir durum değildi. Hükümet paketi hazırlamış ve açıklamıştır. Paket benim dışımdadır" dediğini söyledi.


15 EKİM'DE DÜŞÜNCELERİMİ AÇIKLAYACAĞIM
Mehmet Öcalan, ağabeyinin sözlerini şöyle aktardı:
“8-9 aylık süreç boyunca vicdanen rahatız. Bu süreç içerisinde asker ölümü de, gerilla ölümü de yaşanmamıştır. Bundan memnunuz. Ama süreç başladığı günden bu yana bizim açımızdan ilerlememiştir. Bu sürecin tek taraflı ilerlemesi zor. Devlet ve hükümet tarafından sürecin önünün açılması gerekiyor. Ben düşüncelerimi 15 Ekim'de açıklayacağım. Önümüzdeki haftalarda devlet heyeti de, BDP heyeti de gelebilir. Geldikleri zaman düşüncelerimi bütünüyle onlara aktaracağım. İnsanın bir yere kadar gücü olabilir. Ben de belki 15 Ekim'e kadar getirebilirim. Bundan sonra süreç devam eder mi, etmez mi o beni aşan bir durumdur. Düşüncelerimi 15 Ekim'de açıklarım. Süreçte önüm açılmadı. Önümün açılması gerekirdi. Gelişmelerin olması gerekirdi. Önüm açılmazsa benim yapabileceklerim buraya kadardır. Bu şekilde sürerse çekilebilirim. Tabi ondan sonra süreç kimin üzerinden gider bilemiyorum. Devam ederse BDP vardır, Kandil vardır.”


BELEDİYELERE ‘EŞ BAŞKANLIK’ ÖNERİSİ
Mehmet Öcalan, Abdullah Öcalan'ın yaklaşan yerel seçimlere ilişkin değerlendirmeleri içinse şunları aktardı:
“Belli şahsiyetler kalabilirler, ama bu süreç artık halkın da dediği gibi kişiler ve şahsiyetler üzerinden gitmemeli. Bir belediye başkanı ya da bir belediye encümeni tek başına kararlar vermemeli, kararlar toplumsal olarak verilmeli. Altyapısı komünal biçimde örgütlenmeli. Halk belediyeleri denetlemeli. Belediyeler de eş başkanlık sistemi ile yönetilmeli ve şahsiyetler üzerinden değil, halkla birlikte yönetilmelidir."


  http://www.radikal.com.tr/115465911546596

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ocalan kendisini dusunuyor - willy

  aslinda baris sureci denilen bir olay soz konusu degil evet silahlar sustu simdi sira hukummetet her gun basbas bagiriyorlardi silahlar susun diye ee simdi sustu artik bazi acilimlar yapilmali turkun hakki neyse kurdun hakkida o olmalidir isvicre 4 dillidir dunya zengini ulke hiç te ayrisma yok belcika ha keza iki dilli bir ulke sorunda yok anadil egitimi vermek o kadarda zor degil 50 bin, insan yitirildi bir 50 bin insan dahami yitirilsin diye bekliyor bu hukumet

  Kriminal Kişilerle Anlaşmak - RadikalGokhan

  Kriminal kişilerle masaya oturursanız böyle olur. Hep daha fazla hep daha fazla..

  albayrak - Efendisiz65

  sevgili okur senin biat ettiğin devletin-sistemin egemenliği benim inkarım üzerine kurulu. sırf bu nedenden 90 yıldır 30 kez isyan ettim! haklarımızı alırken laylaylom da almadık. valla sana soracak değiliz. zaten sana sorduğumuzda nefes alsak ülken bölünüyor. derdimiz nefes almak. ha alırmıyız almazmıyız bilmiyorum ama ben rahat etmediğim sürece sana da rahat yok! anladıın?

  /// - Al Capone

  (Öcalan: Bu paket bizimle ilgili değildir)- Bence dogru söyluyor bu paket cogu, kendi tabanlarina (akp ye oy verenler) yapilmis paket (sunnu kurtlere artik turban takabilecekler , vs......) ama ilginç yani bunu daha evel bdp liler Söylemediler - ama Imralidan geldi

  paket - ibrahimbaytak

  Öcalan: “Bu paket bizimle ilgili değildir” demiş. Nasılsa bunları alacaklar. “YETMEZ DAHA FAZLASINI İSTERİZ” diyorlar. Ne versen YETMEZ diyecekler, daha fazlasını isteyecekler. Çünkü esas istedikleri bağımsızlık.

  İzin Verilmemeli. - Clear

  Sürecin baltalanmasına,barışın tökezlenmesine izin verilmemelidir.Hem de hiçbir taraf buna izin vermemelidir.Hiç kimse "benden bu kadar" diyemez.Bu yola girmek -baştan belliydi ki- çok zorludur.Baştan girmemek yerine,yolun ortasında cayırdamak,sorumluluktan sıyrılmaktır.Taşın altına elini sokan herkes,barış yolunda devam etmek zorundadır.Yoksa,yazık olur.İnsanlar kimsenin kuklası ya da oyuncak kurşun askeri değil,canları da kimsenin oyuncağı değildir.