Öcalan: Bu paket bizimle ilgili değildir

Öcalan: Bu paket bizimle ilgili değildir
Öcalan: Bu paket bizimle ilgili değildir
Mehmet Öcalan, dün İmralı Adası'nda yaptıkları görüşmede, ağabeyi Abdullah Öcalan'ın hem devam eden "demokratik çözüm" sürecine, hem de yaklaşan yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerini aktardı.

Radikal.com.tr - Mehmet Öcalan, ağabeyi Abdullah Öcalan’la dün İmralı Adası’nda yaptıkları görüşmenin ayrıntılarını aktardı. Görüşmede Öcalan'ın hem devam eden "demokratik çözüm" sürecine, hem de yaklaşan yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunduğunu söyleyen Mehmet Öcalan, ağabeyinin sağlık durumunun iyi olduğunu, sürece ilişkin ise önünün açılmadığı takdirde çekilebileceğini söylediğini kaydetti.

Dicle Haber Ajansı’na (DİHA) konuşan Mehmet Öcalan, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın sürece ilişkin bütün düşüncelerini kendileriyle görüşmeyi beklediği devlet ve BDP heyetinin gelmesi durumunda 15 Ekim'de açıklayacağını belirttiğini söyledi. Mehmet Öcalan, Öcalan'ın Başbakan Erdoğan tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan "demokratikleşme paketi"ne ilişkin olarak ise, "Bu paketin hazırlık aşamasında da, hazırlandığında da paketle bir ilgimiz olmadı. Paketi hükümet ve devlet hazırlamıştır. Bizimle ilgili bir durum değildi. Hükümet paketi hazırlamış ve açıklamıştır. Paket benim dışımdadır" dediğini söyledi.


15 EKİM'DE DÜŞÜNCELERİMİ AÇIKLAYACAĞIM
Mehmet Öcalan, ağabeyinin sözlerini şöyle aktardı:
“8-9 aylık süreç boyunca vicdanen rahatız. Bu süreç içerisinde asker ölümü de, gerilla ölümü de yaşanmamıştır. Bundan memnunuz. Ama süreç başladığı günden bu yana bizim açımızdan ilerlememiştir. Bu sürecin tek taraflı ilerlemesi zor. Devlet ve hükümet tarafından sürecin önünün açılması gerekiyor. Ben düşüncelerimi 15 Ekim'de açıklayacağım. Önümüzdeki haftalarda devlet heyeti de, BDP heyeti de gelebilir. Geldikleri zaman düşüncelerimi bütünüyle onlara aktaracağım. İnsanın bir yere kadar gücü olabilir. Ben de belki 15 Ekim'e kadar getirebilirim. Bundan sonra süreç devam eder mi, etmez mi o beni aşan bir durumdur. Düşüncelerimi 15 Ekim'de açıklarım. Süreçte önüm açılmadı. Önümün açılması gerekirdi. Gelişmelerin olması gerekirdi. Önüm açılmazsa benim yapabileceklerim buraya kadardır. Bu şekilde sürerse çekilebilirim. Tabi ondan sonra süreç kimin üzerinden gider bilemiyorum. Devam ederse BDP vardır, Kandil vardır.”


BELEDİYELERE ‘EŞ BAŞKANLIK’ ÖNERİSİ
Mehmet Öcalan, Abdullah Öcalan'ın yaklaşan yerel seçimlere ilişkin değerlendirmeleri içinse şunları aktardı:
“Belli şahsiyetler kalabilirler, ama bu süreç artık halkın da dediği gibi kişiler ve şahsiyetler üzerinden gitmemeli. Bir belediye başkanı ya da bir belediye encümeni tek başına kararlar vermemeli, kararlar toplumsal olarak verilmeli. Altyapısı komünal biçimde örgütlenmeli. Halk belediyeleri denetlemeli. Belediyeler de eş başkanlık sistemi ile yönetilmeli ve şahsiyetler üzerinden değil, halkla birlikte yönetilmelidir."