Öcalan: Çözüm süreci çok fazla zamana yayılmamalı

Öcalan: Çözüm süreci çok fazla zamana yayılmamalı
Öcalan: Çözüm süreci çok fazla zamana yayılmamalı
Abdullah Öcalan'ın Brüksel'deki 'Barış ve Demokrasi Konferansı'nda okunan mesajında, PKK'nın kendi üstüne düşeni yerine getirdiği ve ölümlerin durduğu, 'artık ikinci aşamaya geçildiği' ifade edildi ve hükümetten yasal adımlar atması istendi.

DİYARBAKIR – Brüksel’de gerçekleştirilen, ‘Barış ve Demokrasi Konferansı’nda Abdullah Öcalan’ın mesajı okundu. Öcalan, mesajında, gelinen aşamada PKK 'nın kendi üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmiş olması nedeniyle ölümlerin durduğunu, geri çekilme aşamasının büyük oranda tamamlandığını söyledi. Öcalan, ikinci aşamaya geçildiğini belirterek, “Başbakan Erdoğan'ın 'silahlar sussun, fikirler konuşsun, siyaset konuşsun' söyleminin altının doldurulması gereken aşama da işte bu aşamadır” dedi.

Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine Ankara ve Diyarbakır'dan sonra Belçika'nın başkenti Brüksel'de gerçekleştirilen 'Barış ve Demokrasi Konferansı'na, Avrupa'da yaşayan Kürt dernek ve örgütlerin temsilcilerinin yanı sıra kapatılan DEP eski Milletvekilleri ve PKK'nın Avrupa sorumluları Zübeyir Aydar, Remzi Kartal ve BDP Genel Başkan Yardımcısı Nazmi Gür de katıldı. Ankara ve Diyarbakır'daki konferanslarının sonuç bildirgelerinin okunmasından sonra, Abdullah Öcalan'ın mesajı okundu. Öcalan mesajda Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına kendisi ile İmralı Adası'nda yapılan görüşmeler ve müzakereler neticesinde başlattıkları yeni sürecin ruhuna uygun bir sorumluluk duygusuyla gerçekleştirilen konferansın, çözüme ciddi katkılarının olacağından şüphesi olmadığını söyledi.


‘SÜREÇ FAZLA ZAMANA YAYILMAMALI’
Abdullah Öcalan mesajında, 'PKK adıyla tanımlayan bir grup insanın, 1970'lerde başlattığı direniş, çeşitli aşamalar halinde, büyük acılar ve kayıplar pahasına günümüze, gelip dayandığı' dedi. Bu çerçevede, Türk- Kürt ilişkilerinde yeni bir değişimle, artık bütün Ortadoğu'yu etkisi altına alacak bir barışı inşa etmenin zamanı olduğunu söyleyen Öcalan, şöyle dedi:
“Bizler Kürt özgürlük hareketi olarak buna samimiyetle inandığımız için, PKK'nın silahlı güçlerinin Türkiye sınırlarının dışına çıkarak çözüme fırsat tanımaları çağrısını yaptık. Gelinen aşamada PKK'nın kendi üstüne düşen sorumluluğunu ciddiyetle yerine getirmiş olması nedeniyle ölümler durmuş, provokasyonlara fırsat vermeden geri çekilme aşaması, büyük oranda tamamlanmıştır. Şimdi artık hükümete sorumluluğun düştüğü, ikinci aşamaya geçmiş durumdayız. Ben bu aşamaya dair görüş ve önerilerimi yazılı olarak devlete sunmuş bulunmaktayım. Başbakan Erdoğan'ın 'silahlar sussun, fikirler konuşsun, siyaset konuşsun' söyleminin altının doldurulması gereken aşama da, işte bu aşamadır. Herkesin demokratik siyaset hakkının güvence altına alındığı bir sistemi yaratmak için Hükümetin gerekli yasal anayasal düzenlemeleri yapması, bu sürecin en temel beklentisidir. Sürece dair güvensizlikleri derinleştiren söylem ve pratiklerden herkesin uzak durması, çözüm sürecini çok fazla zamana da yaymadan somut adımların pratikleştirilmesi elzemdir. Hükümetin demokratik siyaset kanallarını açmaması, demokratik siyasetten kaçması, bu çözüm sürecinin anlamına ters olacaktır.”

Abdullah Öcalan mesajının sonunda, kendilerinin sabırla ve inatla demokratik siyaset kanallarının açılması için çaba sarf edip mücadele edeceklerini de ifade ederek, “Artık bütün dünya , başta Kürt halkı olmak üzere, ezilen, bastırılan ve yok sayılan tüm etnik ve inanç kimliklerini tanımak durumunda kalmıştır. Ancak bu tanıma durumunun evrensel hukuk çerçevesinde tanımlanması, halklarımızın dil ve kültür haklarından statü hakkına kadar, ekonomik-sosyal sorunlarının çözümünden eğitim ve sağlık problemlerine kadar, bütün sorunların çözümü için konferansınızın tutumu da, ön açıcı olacaktır” dedi.


FERİT ASLAN / DHA


  http://www.radikal.com.tr/1139682113968212

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bakış açısı - efeg27

  Bir çok AKP li yani sormayan sorgulamayan araştırmayan sadece biat eden akıl yoksunu topluluk bu şekilde barış geleceğinimi sanıyor ? Bu halk şartlar nedir ne tavizler verildi ne tavizler alındı bilmesi gerekmezmi? İmralıdaki AKP nin yapmaya çalıştığı hamleyi tahmin etmeye çalışıyor, AKP de PKK nın kini.. arada iki taraf sızdırma açıklamalar yapıyor ve mesaj gönderiyorlar ama çerçevesi ve şartları net olmayan görüşmelerden barış çıkacağını sanmıyorum. PKK lıların yurtdışına çıkması açıkçası beni fazla ilgilendirmiyor biliyorumki çıkanın tekrar içeri girmesi bir kaç sürer zaten birde gündüz külahlı gece silahlı deyimi var... amaç barış olsa çekilme safsatasına takılacaklarına çerçeveyi çizip halkla paylaşırlar. En azından bazı maddeleri...

  suça azmettirme mi-ifade özgürlüğü mü - mehmetsakarya

  Acaba PKK Türk Yasalarına göre kutsal bir örgüt mü ki teröristbaşı bu PKK?ya övgüler diziyor!!! İnsanlığa karşı suç işlemeyi meslek edinmiş bir teröristbaşı ve bunun İnsanlığa karşı suç işlemeyi meslek edinmiş teröristleri ve terör örgütünü övmesi nasıl oluyor da suç oluşturmuyorrr!!!

  PKK 40 yılda alamadığını AKP yardımıyla 6 ayda aldı - mehmetsakarya

  Hani ?müzakere? söz konusu değil idi?!! ?Hukuk, devlet kuralları olmaktan öteye gitmedi.? diyor bebek katili, Çünkü Hukuk, insanlığa karşı suç işlemeyi meslek edinmiş bebek katillerinin talimatları olabilir ancak!!!!!

  PKK'nın iktidar mücadelesi - mehmetsakarya

  İşte Sn. Başbakan?ın kuyusunu kazanların zaferi, Aşağıdaki talimatların muhatabı kim? Sanki Teröristbaşı bebek katili hükümran olmuş da haberimiz yok, Ayrıca, Teröristbaşı bu talimatları hükümete yollarken talimatların çıktığı yer Hükümetin kontrolünde olan bir cezaevi?? Acaba hükümet o cezaevine hakim değil mi? Ya da hükümet; tek mesleği insanlığa karşı suç işlemek olan ve geçimini bebek katledip yetim hakkı gasp ederek sağlayan bebek katili cani?den talimat almaktan mutlu mu? Dünyanın neresinde görülmüş, ?ömür boyu kamu hizmetlerinden men edilmiş, bununla da kalmamış fiili ehliyeti elinden alınmış, ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezası hükümlüsü?bir teröristbaşı bebek katili cezaevinde barındığı o devletin hükümetine tehdit ve talimat yağdırabilir????

  Öcalan:çözüm süreci çok fazla hk. - fgemak

  Öcalan'ın sözlerinden silahlar sussun fikirler konuşsun doğru bir yaklaşım ancak fikirleri kim kiminle konuşuyor,pkk ve bdp AKP ile konuşuyor, ancak AKP ve başbakan'ın pkk ile neler konuştuğunu ne gibi sözler verdiğini Türk kamuoyu bilmiyor,ve bilinçli olarak yapılan görüşmeler Türk halkından gizleniyor,ancak akil insanların basına yansıyan sözlerinden kapalı kapılar ardında AKP nin ne gibi sözler verdiği kısmen anlaşılıyor,bu sözler başbakanın tek başına vereceği sözler değildir referandum gerektiren durumlardır.Başbakan kapalı kapılar ardında iş yürütmekle kendisini iki cenedere arasında bırakmıştır.Böyle köklü değişiklik içeren kararlar başbakanın boyunu aşan kararlardır.

  Niye yalan söyleyeyim, - nitemtran

  bir AKP'li olarak, Apo'nun barış sürecinin ilk adımı olan, Sırrı Süreyya'nın okuduğu mesajını dinlediğimde onun, devlet propogandalarının aksine aklıselim sahibi, Zeitgeist'i anlamış nadir insanlardan olduğunu farkettim. İnsan boşuna lider olmuyor anlayacağınız. RTE'de karşılığını bulan Türk aklı selimiyle birleştiğinde ortaya Türkiye'nin barış süreci çıktı. Son günlerde, barıştan rahatsız bazı Kürt ve Türk ırkçılarının, Ergenekon artıklarının Gezi-Taksim karmaşasından istifade edip barış sürecini baltalama girişimlerine karşı uyanık olmamız lazım. Hükümetin behemehalApo'nun da dillendirdiği demokratik yasal düzenlemeleri hemen yapması gerek.

  Zaman - ibretnüma

  Tabi fazla zamana yayılmasın. Aklı sıra hala yürüyebiliyorken dışarı çıksın. Millet tapsın ona.