Öcalan da dahil af gelebilir

Öcalan da dahil af gelebilir
Öcalan da dahil af gelebilir

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani dün Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ni ziyaret etti.

Barzani, BDP'lilere sürecin olumlu ilerlediğini söyledi. Barzani, "Süreç istediğim gibi giderse Öcalan dahil genel af gelebilir" dedi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde BDP ve DTK’lılar ile yaptığı görüşmede Rojava mesajı ön plana çıktı. Barzani, BDP’liler üzerinden geçten günlerde geçici yönetimini ilan eden PYD’ye mesaj göndererek, “PYD oyunbozanlık yapıyor. Kürt Yüksek Konseyi’nin Erbil Mutabakatı’nı bozdu. Bütün Kürt grupları mutabakata bağlı kalmalı.Yoksa yolları açık olsun” mesajı verdi. Barzani, görüşmede işlerin istediği gibi gitmesi halinde Öcalan’ı da kapsayacak bir affın gelebileceğini söylediği de öğrenildi.
Barzani, Diyarbakır’daki tarihi ziyaretinin ikinci gününde Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ederek burada Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, Bağımsız Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana ile BDP milletvekilleri Sırrı Sakık, Esat Canan ve Altan Tan ile görüştü. Görüşmeye, Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu ve eski milletvekili Abdurrahman Kurt da katıldı. Ziyarette Baydemir ve Canan’ın yerel kıyafet giymesi dikkat çekti.

Rojava mesajı

Ziyaretin ardından yaptığı açıklamada ‘barış ve Kürtlerin birliği’ mesajı veren Barzani, “Biz Kürdistan halkı olarak barışa elimizi uzatıyoruz. Barış süreci başlattıkları için Sayın Başbakan Erdoğan’ın attığı barış adımını takdirle karşılıyoruz. Sayın Öcalan’ın bu yaklaşımını da takdirle karşılıyoruz. Tüm gücümüzle bu sürecin arkasında durmaktayız. Çok açık söylemek istiyoruz ki bizim önceliğimiz Kürtlerin birliğidir. Kürtler birlikte olursa hem kendilerine daha iyi hem de diğer kardeşlere daha iyi hizmet sunabilirler” dedi.
Barzani ile yapılan görüşmede ise ağırlıklı konunun ‘Rojova’ olduğu öğrenildi. Edilen bilgiye göre Barzani, geçici yönetim ilan eden PYD’ye tepkisini BDP’liler üzerinden iletti. Barzani’nin, Rojava konusunda başından beri Kürtlerin birlikte tutum sergilemesi gerektiğini söylediğini belirterek, “Ancak PYD bu konuda oyunbozanlık yapıyor. Kürt Yüksek Konseyi’nin Erbil Mutabakatı’nı bozdu. Dahası Esad rejimiyle doğrudan ve dolaylı bir işbirliğini de kabul edilebilir bulmuyoruz” dediği öğrenildi. Barzani PYD’ye eleştirilerini sürdürerek, “Esad rejimi ile ilişkiler kopartılır ve Kürtler orada ulusal bir tutum benimserse biz de destek veririz. Bütün grupların mutabakata uygun davranması gerekir. Ancak bunun dışındaki hiçbir tutuma destek vermeyiz. Kimseye düşmanlık etmeyiz ancak ‘Yolunuz açık olsun’ deriz” şeklinde mesaj verdi. BDP’liler ise bu sözler üzerine iki kez ertelenen Ulusal Kürt Konferansı’nı anımsatarak, “Ulusal Kürt Konferansı en kısa sürede toplanması lazım. Tüm bunları o konferansta değerlendirelim. Kürtlerin ulusal birlik sürecinin vakit geçirmeksizin oluşturulmasında konferansın büyük katkısı olacak” dedi. Görüşmede çözüm süreci ve Öcalan’ın durumu da konuşuldu. Barzani BDP’lilere, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın “cezaevleri boşalacak” sözlerini anmsatarak, “Kürtler özgürlüğe çok yakın. Ve bunu silahsız, sivil bir mücadele ile başaracak. Başbakan da meydan konuşmasında aftan bahsetti. İşler dediğim çerçevede gelişirse af gelir, Öcalan da dahil olmak üzere” dediği kaydedildi.

Erdoğan’a teşekkür

Barzani, Erdoğan’a teşekkür ederek, “Bir gün Diyarbakır’da Kürt bayraklarıyla karşılanacağımı rüyamda görsem inanmazdım. Tarihi günler yaşadık. Bu nedenle Başbakan Erdoğan’a teşekkür ediyorum” dedi. Leyla Zana ise “Tarih boyunca Kürtler birlikte hareket edemediği için kaybetti” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/116137311613738

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Türk Milleti bu yükü kaldiramaz!! - baizzet1925_379

  Simdi Erdogan`nin Polis gücüyle önce TSK Mensuplarini,yargi mensuplarini,Atatürk`çüyüm diyenleri çoluk-genç-yasli demeden neden susturdugunu-bunu yaparkende dini kullanarak benim taraftarim dedigi seçmeniyle diger kesimi Kasimpasa`li agziyla tehtit ettigini biliyoruz. Sorun zaten burada. Erdogan etrafindakileri , bakanlarini bile döverek susturduguna göre, Türkiye Cumhuriyeti`nin bir basbakanlik mevkiini mesgul biri ABD`ye hangi nedenlerden dolayi söz vererek Kanli çocuk katilini serbest birakmanin haberiyle bizi, Türk Milletini açiklama cesaretini bir asiret reisinin agzindan duyuruyor. Bu sebeble degilmiki Ak Parti bulundugu her kademede, belediyelerde taraftarlarinin yozlasmalarina,rüsvete bilinçli bir sekilde gäz yumuyor, kömür dagitiyor, millete kavat diyeni bastaci, parasiz okul diyeni yillarca içeri tikiyor, bakanini dövüyor, Arinç gibileri Meddah rolüne giriyor. ABD sus dedeginde bütün kürtler birden hazirola girerek sanki bu Erdogan`nin basariyismis gibi tarafli basinca yansitilmasina akli basinca kimse inanmamaktadir. Bana göre ne ABD nede ne Erdogan, ne BDP çocuk katilini disariya çikartamayacaklari gibi, bu is bardagi tasiran son damla oacakdir. Söylemesi bir Türk olarak benden.

  sorun burada - bizeke

  Benim merak ettiğim bir konu var.Bu konuda fikri olanlar yorum yapmalarını bekliyorum. Sayın Başbakanımızın konuşmaları arasında şöyle bir beyanatı var''Dağdakiler inecek hapishaneler boşalacak''Diyelimki dağdakiler indi hapishanelerde boşaldı..Bunların çok büyük bir ekseriyeti askerlik çağına gelmiş erkekler veya gelecek olanlar.Bunların askerlik durumları ne olacak?

  Uyanık kal Türkiyem, - musti

  Hala atamadın üstündeki kara çarşafları, kara peçe ve bilumum şişirilmiş edebiyatsal konuşmaları, tatlı sözlerle gerçeklerin ayrı olduğu bir dünyada hayal dünyasında yaşamayı seçen halkımıza sesleniyorum.Bir ülkede ayrı bayrak, ayrı dil, özerk vatan isteyen bir ırk var ise, analar ağlamasın diye başlayıp Türkiye halklarını ayrıştırmaya varacak düzenlemeleri getiren iktidar buna göz yumarak olacaklara çanak tutuyor ise, varın gerisini siz düşününüz.

  17/08/2013 - fısıltı

  bu tarihte radikalde çıkan bir haber vardı başbakan erdoğan'dan genel af açıklaması başlığı altında ve o haberin altına 'yeni bir yasa değişikliğiyle ocak ayının ilk haftalarında bi af söz konusu olmazsa ben de bir şey bilmiyorum. belki beni şaşırtıp ocak önceside yapabilirler. abdullah öcalan dahil olmak üzere herkes çıkacak.aha da buraya yazdım' yazmıştım. dediğim olacak aha yine yazıyorum. barzani gelebilir demiş ben geliyor diyorum daha ne diyim

  AF - HARAYDIN

  Cunta terör ve uyuşturucuya referanduma sunmadan af yetkisi olamaz. yA DA bunların karattığı ocakların ve Allah'ın af yetkisi dışında kimsenin af yetkisi olamaz, kimse kendini Tanrı yerine de mağdurların yerine de koymasın.

  Zoraki önder - qommagene

  Sayın Barzani,Bir Kürt önderidir ama gün be gün yürüttüğü politika ile bunu sarsmaktadır Kürtlerin yüreğinde. Rojava da halk dört bir yandan sarılmışken ne Esad ne de Muhalif çetelerden yana tavır takınmadan 3. bir yolu tercih etmeleri ve örgütlenmeleri bölge ülkeleri gibi Barzani iktidarını da rahatsız etmiştir. Bu nedenle Rojava da tabanı olmayan Hewler de örgütlendirilen kontra partiler Azadi ve El Parti gibi oluşumları silahlandırıp halkını koruyacağına çetelerin yanında kendi halkına saldırttı. Buna rağmen bu oluşumlar Kürt Yüksek Konseyine kabul edilmelerine rağmen konsey içerisinde sürekli huzursuzluk ve sabotajlar yaptılar. Sınır kapısını kapatarak abluka altındaki kendi halkını açlığa mahkum ederek terbiye etmeye çalışmaktadır. Konseyde bulundukları halde militanları sabotajlar yaptılar. Sayın Barzani Amed'e gelirken Kürt halkı herşeye rağmen bağrına bastı ve dünya kamuoyuna karşı birliktelik mesajını verdi bu kadar. Kendisi Barış sürecini başlatmadı ve yürütmemesine rağmen sanki süreçte o varmışta Kürt halkın barışı Erdoğanla bahşetmiş gibi tavırlar içerisinde. Bu halk sana bulunduğun yeri hatırlatır en kısa zamanda merak etme..

  Büyük oynama zamanı. - karçiçekleri

  Yeni bir ülke, birlikte dört parçaya bölünmüş kürtlerle birlikte yaşama, toplumsal barışa, büyük, zengin bir devlet olma uğruna genel af da, geçmişle yüzleşmek de neden olmasın.