Öcalan: Diyalog artık müzakereye evrilsin

Öcalan: Diyalog artık müzakereye evrilsin
Öcalan: Diyalog artık müzakereye evrilsin

KCK ’nın çekilmeyi durdurması ve hükümetin açıklayacağı demokratikleşme paketi öncesi BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan’dan oluşan heyet, dün Abdullah Öcalan ile 10’uncu görüşmeyi yapmak üzere İmralı ’ya gitti. BDP’li heyet görüşmeden sonra yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada Öcalan’ ın mesajına yer verildi. Abdullah Öcalan mesajında şunları söyledi:
”Bir yıl önce başlattığımız diyalog sürecini bundan böyle yeni bir formatla, müzakereyi evrilterek derinleştirerek sürdürmek gerektiğini düşünüyorum. Anlamlı bir müzakere için gerekli olanak ve araçları devlete de Kandil’e de iletmiş durumdayım. Özellikle devletin derinlikli bir müzakere için yeterli araçları ve imkânları yaratması sürecin ilerlemesi için elzemdir. Çözüme gidecek yolların ancak bu şekilde açılacağı gerçeğinden hareketle hükümetin de konuyu ciddiyetle ele almasını umuyorum. Bu aşamada karşılıklı ateşkes durumunun korunuyor olmasına anlam biçtiğimizi belirtmek istiyorum. Hepimiz sürecin çok anlamlı olduğunun farkındayız. Ancak anlamlı olduğu kadar zor ve çetin geçeceğini de hepimiz biliyoruz. Önerilerim ve düşüncelerim doğrultusunda zorlukları aşmayı başarırsak yeni bir formatla evrilmiş derinlikli bir müzakere ile yola devam edebiliriz.”
Bu arada Abdullah Öcalan’ın kardeşi ve İmralı’da bulunan diğer hükümlülerin yakınlarının İmralı Adası’ndaki yakınları ile görüşme talepleri Bursa Cumhuriyet Savcılığı’nca reddedildi.