Öcalan: Dünya ile bağlantım bu kadar zayıfken müzakere yürütemem

Öcalan: Dünya ile bağlantım bu kadar zayıfken müzakere yürütemem
Öcalan: Dünya ile bağlantım bu kadar zayıfken müzakere yürütemem
İmralı'da dün BDP heyeti ile görüşen Abdullah Öcalan'ın, KCK'nın 'geri çekilmeyi durdurma' kararını, "Gelinen aşamada KCK'nin başka türlü davranma şansının olmadığını, bu nedenle bu kararı aldığını anladım" diye yorumladığı öne sürüldü.

DİYARBAKIR – Hükümetin açıklamaya hazırladığı demokratikleşme paketiyle ilgili tartışmalar sürerken, dün İmralı Adası'nda BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ve Grup Başkanvekili Pervin Buldan ile görüşen Abdullah Öcalan'ın, KCK'nın geri çekilmeyi durdurması ile ilgili kararını, “Gelinen aşamada KCK'nin başka türlü davranma şansının olmadığını, bu nedenle bu kararı aldığını anladım” diye yorumladığı öne sürüldü. Öcalan ile görüşen BDP heyetinin, Öcalan'ın KCK yönetimine yazdığı mesajları götürmek üzeri kısa süre içerisinde Kandil'e gideceği belirtildi.

İmralı Adası'nda dün Abdullah Öcalan ile görüşen BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, açıklanan Öcalan'ın mesajının dışında, görüşme ile ilgili Avrupa 'da PKK ile aynı çizgide yayın yayın yapan Sterk Tv'ye açıklamalarda bulundu. Demirtaş, Öcalan'ın fiziki olarak ciddi bir sağlık sorunu olmadığını, yaptıkları görüşmede süreç içinde yaşananları kapsamlı bir şekilde değerlendirdiklerini belirterek, "Biz de parti olarak görüşlerimizi söyledik. Kendisi hem değerlendirme, hem de öneriler yaptı. Gelinen aşamayı kendisi ciddi olarak değerlendirmiş" dedi.


YAPILMASI GEREKENLERİ YAZILI VE SÖZLÜ OLARAK İLETMİŞ
İmralı'da yaptıkları dokuzuncu görüşmeden sonra Öcalan'ın devlet heyeti ile iki kez görüştüğünü kendilerine aktardığını söyleyen Demirtaş, şöyle konuştu:

"Devlet heyeti ile görüştüğünü ve ciddi tartışmalar yaptıklarını söyledi. Süreci kapsamlı tartıştıklarını, neler yapılması gerektiğini yazılı ve sözlü olarak devlete ilettiğini söyledi. Geçen bir yılı diyalog süreci olarak tanımlarsak, bundan sonra bundan çıkarak anlamlı bir müzakereye dönüştürmek gerektiğini belirtiyor. Geçen bir yılı kayıp olarak değerlendirmiyor, ama kesin ve kalıcı barışa ulaşılamadığını da herkesin gördüğünü belirtiyor. Kalıcı bir çözüm için mutlaka diyalog, tartışma aşamasından çıkıp, derinlikli bir müzakereye dönüştürülmesi gerektiğini söylüyor. Bunun araçlarının ve olanakların yaratılması gerektiğini söylüyor. 'Ben burada tek başıma, dış dünya ile bu kadar bağlantım zayıfken müzakere yürütemem. Benimle müzakere yürütülmek isteniyorsa avukatlarımla, başka genişletilmiş siyasi heyetlerle, basınla ve sivil toplum örgütleriyle görüşebilmem gerekiyor. Bunların imkanları yaratıldığı takdirde müzakereye dönüştürmek mümkün olur' diyor. Önerilerini devlete yaptığını belirtiyor. Bu önerilerin ne kadar dikkate alınıp ciddiye alınacağını hep beraber göreceğiz. Böyle olursa biz müzakereyi derinleştirmek ve ilerletmek istiyoruz."


'GÜNÜ KURTARMAYA DÖNÜK PAKETLERLE ÇÖZÜLMEZ'
Demirtaş, KCK'nın geri çekilmeyi durdurması ile ilgili açıklaması konusunda ise Öcalan'ın, karşılıklı ateşkesin sürmesini anlamlı bulduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

“Gelinen aşamada KCK’nın başka türlü davranma şansının olmadığından bu kararı aldığını anladığını belirtiyor. Kendisi meselenin süreci ve günü kurtarmaya dönük paketlerle çözülmeyeceğini biliyor, bunun bilincinde. Bütün sorunlar kapsamlı müzakere ile ancak ele alınırsa çözüm bulunabileceğini söyledi. Yoksa hükümetin tek taraflı açıklayacağı paketler bugünü kurtarabilir ama, sorunu kalıcı olarak çözmez. Paketin kendisi ile paylaşıldığı falan yok. Hükümet tek taraflı çalışmasını sürdürüyor."

İmralı'da Abdullah Öcalan ile görüşen BDP heyetinin, Öcalan'ın KCK yönetimine yazdığı mesajları iletmek için kısa sürede Kandil'e gideceklerini belirtildi. İmralı'ya gitmeden önce konuşan Demirtaş, Öcalan ile yapılacak görüşmeden sonra bir heyetin Kandil'e gidebileceğini açıklamıştı.


FERİT ASLAN / DHA