Öcalan fotoğraflarını Adalet Bakanlığı çekmiş

Adalet Bakanı'nın "Avukatları çekmiş olabilir" dediği, Öcalan fotoğraflarının, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nce çekildiği ortaya çıktı.

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün "Avukatları çekmiş olabilir" dediği, Abdullah Öcalan'ın İmralı Cezaevi'ndeki yaşantısını yansıtan fotoğrafların, Dışişleri Bakanlığının talebiyle AİHM'deki Öcalan Dosyası'na konulmak üzere bizzat Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü personelince çekildiği bildirildi.
Adalet Bakanlığı, Öcalan'ın İmralı'daki fotoğraflarının Özgür Politika gazetesinde yayımlanması üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün konuyla ilgili açıklamasının yanlış anlaşılmaya yol açabilecek şekilde verildiği öne sürülen açıklamada, Dışişleri Bakanlığı'nın 16 Temmuz 2001'de, Öcalan'ın AİHM'deki Türkiye aleyhine açtığı davada kullanılmak üzere Öcalan'ın cezaevi yaşamını yansıtan yakın tarihli fotoğraflarının çekilmesini talep ettiği belirtildi. Bunun üzerine Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğünce çekilen 10 fotoğrafın eylül ayı sonlarına doğru Dışişleri Bakanlığı'nca hükümet görüşüyle birlikte AİHM'e iletildiği kaydedilen açıklamada, "Adı geçenin avukatlarının cezaevi koşullarına ilişkin bazı iddialarının çürütülmesi bakımından bu resimlerin AİHM'e sunulmasında yarar görülmüştür" denildi.
Öcalan'ın AİHM'deki davasını takip eden avukatlarının zaman zaman Türkiye'ye geldiği anımsatılan açıklamada, bunlar arasında İsveçli bir avukatın bulunmadığı bilgisi verildi. 5 Nisan 2001'de Olof Palme cinayetiyle ilgili olarak sadece İsveçli bir savcı ve emniyet görevlisi ile birlikte bir tercümanın, cumhuriyet savcısının da nezaretinde istinabe yoluyla tanık olarak ifadesinin alındığı belirtildi.
AİHM'deki davalarda tarafların dosyaya sunulan her türlü belgeyi alabildiği de anımsatılan açıklamada, bunun yanı sıra mahkemeye sunulan belgelerin Mahkeme tarafından doğrudan diğer tarafa ve vekillerine iletildiği de bildirildi.
Bakanlığın açıklaması şöyle:
"Söz konusu fotoğrafların bu çerçeve içinde adı geçenin avukatlarına ulaştığı ve Almanya'da yayımlanan gazetede kullanıldığı anlaşılmaktadır. Öte yandan hükümlü Abdullah Öcalan'ın kalmakta olduğu İmralı Kapalı Cezaevindeki oda, uluslararası cezaevleri standartlarına uygun olup, bunun ötesindeki abartmalı nitelendirmeler gerçeği yansıtmamaktadır."