'Öcalan' için AİHM satrancı

Hükümet, Abdullah Öcalan'ın adil yargılanmadığına hükmeden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararı gereği Öcalan'ın avukatlarına 120 bin avro (180 bin YTL) ödedi.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Hükümet, Abdullah Öcalan'ın adil yargılanmadığına hükmeden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararı gereği Öcalan'ın avukatlarına 120 bin avro (180 bin YTL) ödedi. AİHM'nin yeniden yargılamaya ilişkin kararı konusunda ise Öcalan'ın avukatlarının atacağı adım bekleniyor. AİHM, 12 Mayıs'ta aldığı Öcalan kararı gereği Türkiye'nin mahkeme masrafları için Öcalan'ın avukatlarına 120 bin avro ödemesini istemişti. AİHM prosedürleri gereği de bu paranın üç ay içinde ödenmesi gerekiyordu. Ödemenin yapılmasının Strasbourg'da memnuniyetle karşılandığı belirtildi.
Hükümet, Öcalan'ın yeniden yargılanması konusunda çıkış yolu ararken, Dışişleri hükümete "Yeniden yargılamadan beklenen, mahkûmun cezasız bırakılması değil, AİHM'nin belirlediği ihlal unsurları giderilmiş olarak yargılama yapılmasıdır" telkini yapmıştı. AİHM'nin kararlaştırdığı ödemenin yapılmasının ardından şimdi tüm gözler Öcalan'ın avukatlarının 'yeniden yargılama' için Türkiye'ye yapacağı başvuruya çevrildi. Avukatların ise değerlendirmelerin sürmesi nedeniyle şimdilik başvuru yapmadıklarını açıkladı. Türk diplomatlar, "Başvuru halinde Türkiye gereğini yapacaktır" dedi.
AİHM Büyük Dairesi, Öcalan'ın yargılandığı DGM heyetinde askeri yargıç bulunduğu, gözaltında avukatlarıyla görüştürülmediği, daha sonra da avukatlarıyla yalnız bırakılmadığı, avukatların dava dosyalarına ulaşmalarının sınırlandırıldığı gerekçeleriyle sanığın adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine karar vermişti.


    http://www.radikal.com.tr/7545517545510

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.