Öcalan için kritik eşik: Ceza indirimi gelecek mi?

Öcalan için kritik eşik: Ceza indirimi gelecek mi?
Öcalan için kritik eşik: Ceza indirimi gelecek mi?
ETA üyesi İnes del Rio'nun ceza indiriminden yararlanmasına karar veren AİHM'nin Öcalan kararının haftaya çıkması bekleniyor. Karar, Türkiye'yi değişiklik yapmak durumunda bırakabilir.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), PKK lideri Abdullah Öcalan'ın "cezasının indirilmesi" başvurusu ile ilgili önümüzdeki günlerde karar verme beklentisi Ankara 'nın gündeminde. AİHM, ETA üyesi İnes del Rio'nun ceza indiriminden yararlanmasına karar vermişti. Öcalan için de aynı yönde karar çıkarsa, Türkiye , infaza ilişkin yeni bir düzenleme yapmak durumunda kalabilecek.

KRİTİK KARAR 
Sabah'tan Zübeyde Yalçın'ın haberine göre; 10 yıldır AİHM gündeminde bulunan Öcalan'ın infaz süresine ilişkin davanın kısa sürede sonuçlandırılıp, kararın açıklanabileceği belirtiliyor. AİHM, daha öncekilere benzer bir kararı Öcalan için de verirse, Türkiye buna paralel olarak bir değişiklik yapmak durumunda kalacak. Terör suçundan mahkum olanların cezalarında indirime gidilmesi gündeme gelebilecek. Ancak bu indirimin Öcalan'ın cezaevinden çıkmasının yolunu açmayacağı belirtiliyor. AİHM, daha önce değerlendirdiği başvurular sonunda iki örnek karar vermişti. ETA üyesi İnes del Rio'nun başvurusu haklı bulunmuş ve "terör zanlısı mahkumların birden fazla cinayet işlemesi halinde de ceza indiriminden yararlanabileceğine" karar vermişti. Rio'nun "serbest bırakılması" kararlaştırılmıştı. İngiltere'yi ise, "bazı suçlardan müebbet alanların ölene kadar cezaevinde kalacaklarına ilişkin kanun" nedeniyle mahkûm eden AİHM, "en vahim suç işleyeni bile ölene kadar cezaevinde bırakmanın yani hiçbir zaman serbest bırakılma ihtimalinin olmamasının cezalandırma ilkelerine aykırı bulduğunu" belirtmişti. AİHM'nin infazla ilgili bu iki kararı Öcalan'ın infaz süresi ile ilgili davasını yeniden gündeme getirdi. Bu iki karara paralel olarak, Öcalan'ın talebi doğrultusunda, infaz süresiyle ilgili yeni hesaplama yapılması kararı çıkabilir, böylece süreç yeniden başlayabilir. Öcalan'ın cezası ile ilgili yapılacak bu hesaplamadan cezaevinde bulunan tüm terör suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alanlar yararlanacak.

İDAM KALDIRILMIŞTI 
Öcalan'ın 1999'daki yargılamadan sonra aldığı idam cezası, 2002'de kaldırılıp ağırlaştırılmış müebbet hapse çevrilmişti. Terör suçundan bu cezayı alanların ölene kadar cezaevinde kalacağı hükme bağlanmıştı. İnfazın eski yasaya göre hesaplanmasını isteyen Öcalan'ın avukatları AİHM'ye başvurmuştu.


  http://www.radikal.com.tr/116644711664472

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  K A R A R - acarhalıl

  Diliyoruzki AHİM Sayın öcalan hakında karar verirken bir ülkede nasılki kendine göre haklı veya haksız olarak yıllaarca bir dava uğruna on binlece insanlar bu kirli savaşta katliama uğramışsa vede her iki halktanda büyük acılar yaşatmış'sa vede heriki halkta artık bu kirli savaştan bıkıp usanmış'sa biran önce iki toplum içinde onorlu bir barış artık kacınılmazdır vede bunun en önemli aktörlerinden biriyse sayın öcalan'dır yani kısacası demek istediğimiz nasıl kan, katliam,şidet, kaos yaratmak vs. sucsa vede ceza gerek tiriyorsa vede bunları durdumak yani kanı, katliamı, kaos ortamını durdurmaya calışanlarada bu dünyada insanca yaşam hakkı sunmak cok görülmemelidir, karar verirken insanı, insalığı yaşatmaya çalışanlar göz önüne alınıp öyle karar verilmelidir umarız'ki AİHM adına uygun karar verir.

  onun ozgùrlugu herkese kazandirir , - seyhan62

  tùrkiyede askeri vesayetin sona dogru buyuk mesafe alinmasinda,s OCALANIN tùrkiyeye teslim edilmesini takip eden surecte,yaptigi tek tarafli ateskes ve PKK savasçilarinin tùrkiye disina çikmasi ile yakin baglantilidir,ordunun agzinda sakiz etigi devletin bekaasi için,ekonomiden en buyuk pay bana,ne yaparsam,kimi dillendirirsem dilendiririm,kimi susturursam sustururum,genel kurmay larin kendini hem cumhurbaskani hem basbakan,kisaca tek stratejik merci olarak kendini toplumun butunune kabul etirmeleri,hersey devletin bekaasi içindi,ve devletin bekaasinin yakin tehlikesi,PKK ve silahli gucu idi,bu guç çekilince,papaz çiplak misali, ordunun yaptiklari ortaya çikti yaptiklarinin devletin bekaasi için olmadigi gun yuzune çikti,yeni ortaya çikan durum tùrkiye seçmenini AKP ye yonelti,son olarak 28 subati yasayan ve AKP nin kapatilmasinin gundeme geldigi,kapatilmasi için gerekli olan butun komplo ve provakasyonlari yapan asker,AKP yi kaçinilmaz bir savasin içine itti,ve seçmenin onayi ile buyuk oranda galip geldi,bu anlamda s,OCALAN tùrkiyede askeri vesayatin kaldirilmasinda anahtar gùç olmus,tùrkiye nin demorasiye dogru evrilmesinde buyuk rol oynamistir,bundan sonrada ortadogu genelinde demokrasinin anahtaridir,kùrtlerde demokratik kùltùru oturtmus,kùrtler tùrk arap fars ve diyer halk ve inançlarla, yeni geleceyi insa edecek sosyal geliskinligi VE orgutlulugu yakalamistir,OCALAN gibi stratejik portrenin disarda olmamasi orta dogu halklarinin kaybidir!