Öcalan için polis ve askerle çatıştılar

Abdullah Öcalan'ın 58. yaşgününü doğum yeri olan Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesine bağlı Ömerli Köyü'nde fidan dikerek kutlamak isteyen yaklaşık 4 bin kişi, köye gitmelerine izin verilmeyince polis ve askerle çatıştı.

ŞANLIURFA - Abdullah Öcalan'ın 58. yaşgününü doğum yeri olan Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesine bağlı Ömerli Köyü'nde fidan dikerek kutlamak isteyen yaklaşık 4 bin kişi, köye gitmelerine izin verilmeyince polis ve askerle çatıştı. Güvenlik güçleri kendilerine taş yağdıran göstericilere uyarı ateşi ve gaz bombasıyla müdahale etti.
Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dernekleri Federasyonu'nun girişimi üzerine Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa'yla Adana ve Mersin'den gelenlerin oluşturduğu 60 araçlık konvoy Halfeti'ye 20 kilometre uzaklıktaki kavşakta buluştu. Askerler ve polis panzer ve zırhlı araçlarla barikat kurarak grubun Halfeti'ye gitmesine izin vermedi. 'Sayın Öcalan' yazılı pankart açıp "Biji Serok Apo", "Öcalan'sız dünyayı başınıza yıkarız" sloganları atan kalabalık uyarılara rağmen dağılmadı. DTP'li yöneticilerin araya girmesiyle yakındaki tepeye yönelen grup, bir anda güvenlik güçlerine taş yağdırmaya başladı. Güvenlik güçleri de uyarı ateşi açıp göz yaşartıcı bomba kullandı ve ortalık bir anda savaş alanına döndü. Olaylar sırasında bir polisle çok sayıda gösterici yaralandı. Göstericiler, geldikleri araçlara binerek dönüşe geçti.