Öcalan: İradem tamdır!

Öcalan: İradem tamdır!
Öcalan: İradem tamdır!
Abdullah Öcalan, İmralı'ya gelen ikinci BDP heyetine mesajlarını net verdi. Nihai amacının akan kanı durdurmak olduğunu söyleyen Öcalan, "İradem tam. Kalıcı çözüm için kararlıyım" dedi.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

Öcalan, kendini ziyaret eden üç BDP ’liye, MİT görevlisinin önünde 3.5 saat çözüm konusundaki kararlılığını anlattı ve “Kan dursun istiyorum, iradem sağlam, bitirmeye kararlıyım” mesajı verdi. Kandil’den karışık mesajlar gelmesinden yakınan Öcalan, BDP’nin ve Kandil’in yazılı görüşünü alacak ve çağrısını bu cevaplardan sonra yapacak. 

Özel odada 3.5 saat 

BDP heyeti İstanbul’dan bindiği kıyı emniyeti botuyla İmralı’ya vardığında, Öcalan 12 metrekarelik hücresinden görüşme için özel hazırlanan odaya transfer ediliyordu. Kıyafeti görüşmeye uygundu ve elinde, notları vardı. Milletvekilleri, F tipi güvenlikli cezaevlerine girerken uygulanan arama prosedürlerine tabi tutularak cezaevi kompleksine alındı ve Öcalan’la buluşmak için özel odaya alındı. BDP heyetine eşlik eden iki MİT görevlisinden biri dışarıda kalırken, diğeri görüşme odasına girdi ve görüşme tamamlanıncaya dek odadan çıkmadı. Esprili bir tanışma aşamasıyla başlayan görüşme, yemek molası dışında 3.5 saat sürdü.

Anayasal çözüm önerdi

Görüşmede daha çok Öcalan konuştu, ancak BDP heyeti de Türkiye ’deki atmosferi ve siyasi polemikleri Öcalan’a aktardı. Yeni anayasa süreciyle ilgili partilerin tavrı ve sürecin geldiği nokta Öcalan’a anlatıldı. Öcalan, aklındaki çözüm modelini aktarırken şu ifadeyi kullandı: “Çözümün zemini yeni anayasa olmalı. Türkiye’de milliyetçi hassasiyetleri olan, ancak sorunun çözülmesini isteyen bütün grupların arkasında durabileceği bir anayasa mümkün.” Öcalan’ın aklındaki ‘çözüm anayasası’nda ‘eşit vatandaşlık’ ve ‘üniter devlet’ kavramları var. Ayrılma, federasyon ve demokratik özerklik gibi ‘Türkiye’nin birliği’ kavramına ters düşen ya da çelişen beklentileri olmadığı mesajını veren Öcalan, yerel yönetimleri güçlendirecek, Türkiye’yi demokratikleştirecek bir anayasanın Kürtlerin hak ve özgürlüklerine ilişkin temel sorunları da ortadan kaldıracağına inanıyor. Öcalan’ın BDP heyetine, “Türkiye’de devletin ve hükümetin de böyle bir anyasadan başka çaresi yok” yorumunu aktardığı öğrenildi.

Yazılı yanıt istedi

Öcalan, BDP’lilere nihai hedefinin akan kanın durması olduğunu ifade etti ve “Bu konuda iradem tamdır ve kalıcı çözüm konusunda kararlıyım” mesajını verdi. Geçmişte yaşananlardan dolayı, hem hükümet hem de Kandil’deki bazı PKK yöneticilerine karşı bir güvensizlik duyan Öcalan, ortaya koyacağı çözüm formüllerini yazılı sunup, bütün taraflardan yazılı görüş istedi. Öcalan, bu amaçla hazırladığı taslak yazıları da cezaevi yönetimine teslim etti. BDP’lilere “Gönderdiğim yazıları inceleyin ve yanıtlarınızı yazılı olarak bildirin. Gelecek yanıtlara göre taslağı ‘nihai çözüm formülü’ne dönüştüreceğim ve takvimle birlikte açıklayacağım” mesajını verdi.

10 gün sonra 3. heyet

Öcalan, heyete, Suriye ve Irak’ta yaşanan gelişmelere ilişkin görüşlerini de aktararak, önerdiği ‘Türkiyeli çözüm formülü’ ile Ortadoğu’da yaşanan olumsuzlukları da dışarıda tutmayı vaat etti. Öcalan’ın çözüm formülü taslağı MİT aracılığıyla şifai olarak PKK liderlerine iletilmişti. MİT en kısa zamanda yazılı metni de iletecek. Öcalan’ın BDP için hazırladığı metin ise İmralı Cezaevi yönetiminin ‘görülmüştür’ damgası vurulduktan sonra Ankara ’ya gönderilecek ve BDP Öcalan’ın taslağı üzerindeki görüşlerini yine yazılı olarak hazırlayacak ve üçüncü bir heyetle İmralı’ya gönderecek. Üçüncü heyetin en erken 10, en geç 14 gün içinde İmralı’ya gitmesi hedefleniyor. Öcalan, Ankara, Brüksel ve Kandil’den gelecek mesajlar doğrultusunda taslağına son şeklini verecek ve dördüncü bir ziyaret sırasında sözlü olarak BDP’lilere aktaracak. Aynı sırada PKK’ya eylemsizlik ve Türkiye’yi terk etme çağrısı yapmak isteyen Öcalan’ın yazılı çözüm formülü de taraflara iletilecek.
Öcalan’ın Nevruz’da eylemsizlik çağrısıyla birlikte “Türkiye’yi terk et” mesajı vermesi de bekleniyor. Kandil’in Türkiye’den Kuzey Irak’a çekilen PKK’lılara yönelik operasyon yapılmaması yönünde güvenceler istediği, Öcalan’ın da bu beklentisini ilettiği öğrenildi. Hem BDP, hem hükümet kanadı, şu ana kadar yaşanan gelişmelerin olumlu olduğu yönünde hemfikir.