'Öcalan kararı açılım getirebilir'

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Abdullah Öcalan'la ilgili 12 Mayıs'ta vereceği karara ilişkin, "Hukukta kararı görmeden değerlendirme yapmak çok hukuki olmaz.

İSTANBUL - Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Abdullah Öcalan'la ilgili 12 Mayıs'ta vereceği karara ilişkin, "Hukukta kararı görmeden değerlendirme yapmak çok hukuki olmaz. AİHM kararını görelim, orada yeni unsurlar, yeni açılımlar olabilir" dedi.
TÜSİAD'ın dün düzenlediği, 'Ticari Hayat ve Yatırım Ortamının İyileştirilmesinde Tahkimin Rolü' konulu uluslararası seminere katılan Çiçek, gündeme ilişkin soruları da yanıtladı. Çiçek, AİHM'nin Öcalan hakkında vereceği kararla ilgili bir soruya şu cevabı verdi:
"Böylesine önemli bir davada karar vermeden önce karar metnini görmemiz lazım. Çünkü hukukta kararı görmeden bir değerlendirme yapmak çok hukuki olmaz. AİHM kararını görelim, orada yeni unsurlar, yeni açılımlar olabilir. Bunların hepsini yeni baştan değerlendirmemiz gerekir. Bu, siyasi spekülasyonlara açık bir konudur. Türkiye'nin temel problemi, konuları kendi çerçevesinde tartışmamak. Konular siyaset arenasında içinden çıkılmaz hale getiriliyor. Bu hassas bir konudur. O nedenle işin hukuki çerçevede tartışılması Türkiye'nin yararınadır ya da bulunacak çözümün hukuk çerçevesinde olması önemlidir. Kararı görmeden değerlendirme yapmak çözümü zorlaştırır."


    http://www.radikal.com.tr/7450127450120

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.