'Öcalan kararını öğrendik'

CHP lideri Deniz Baykal, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Abdullah Öcalan'ın yeniden yargılanması kararı aldığı bilgisinin kendisine geldiğini açıkladı. Baykal yeniden yargılamaya karşı olduklarını da söyledi.

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Abdullah Öcalan'ın yeniden yargılanması kararı aldığı bilgisinin kendisine geldiğini açıkladı. Baykal yeniden yargılamaya karşı olduklarını da söyledi.
Baykal dün CHP Grubu'ndaki konuşmasında, AİHM'nin Öcalan'ın yeniden yargılanması konusunda karar aldığını söyledi. Toplantı sonrasında soru üzerine Baykal, "Bana intikal eden bilgi, böyle bir kararın alındığı yolunda. Bir süre önce resmi çerçevede bize böyle bir kararın alındığı bilgisi geldi" diye konuştu.
Baykal partisinin grup toplantısında ise şu mesajları verdi:
Gerginlik ortamı: Trabzon'da ve Mersin'de yaşanan olaylar çerçevesinde, yeni bir gerginlik ortamı şekillendiriliyor. Türkiye'de yeniden azınlık tartışması canlandırılmak isteniyor. Türkiye'de daha önce de bayrak sorunu yaşandı. Bu partilerin kongrelerinde bayraklar indirildi, kaldırıldı. O zaman bile Türkiye böyle tepki göstermedi. Bu memlekete sahip çıkacak otoriteler vardı. Artık boyun eğmemiş otoritelerin bulunup bulunmadığından insanlar emin değil. Konuşması gerekenler susuyor, sokaklar konuşuyor.
Karasuları: Yunanistan 'Karasularımı 12 mile çıkardım' dese ne olacak, casus belli olmayınca boyun mu eğeceğiz? Yunanistan karasularını 12 mil ilan etse Türkiye buna sessiz mi kalacak? Başta Yunanlı dostlarımız herkes bilsin ki, böyle bir emrivaki karşısında Türkiye'nin sessiz kalmasını ne Meclis Başkanı başarabilir ne de Dışişleri Bakanı.
Sanık Bakan: Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, hayali ihracat davasından sanık, naylon fatura davasından sanık. Maliye Bakanı'nın yönetici olduğu bir banka, bu bankanın adı Albaraka Türk, 250 milyon dolar hayali ihracatın komisyonu etrafında bir sanıklık vaziyeti. Böyle bir Maliye Bakanı olmasının (Erdoğan'ı kastederek) ağabeyine dokunan bir tarafı yok mudur? Vatandaş olarak bana dokunuyor. Ama ne yazık ki utanma kavramının bazı sözlüklerden çıkmış olduğunu görüyoruz.
Yargılama süreci
AİHM Birinci Dairesi 2003'te Öcalan'ın adil yargılanmadığı kararını vermişti. AİHM Büyük Dairesi'nin de aynı görüşte olduğu bilgisi geçen ay Dışişleri'ne ulaşmıştı. Mahkemenin kararını mayıs ayında açıklaması bekleniyor.


    http://www.radikal.com.tr/7438337438330

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.