Öcalan: Kenya'da yakalandığımda Mandela'nın yanına gidiyordum

Öcalan: Kenya'da yakalandığımda Mandela'nın yanına gidiyordum
Öcalan: Kenya'da yakalandığımda Mandela'nın yanına gidiyordum
Abdullah Öcalan, Nelson Mandela'nın ölümü dolayısıyla yayınladığı başsağlığı mesajında, 1999 yılında Kenya'da yakalandığında, aslında Nelson Mandela'nın yanına gitmeye çalıştığını açıkladı.

Abdullah Öcalan, 95 yaşında hayatını kaybeden Güney Afrika lideri Nelson Mandela için düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından onbinlerce insanın katıldığı tören için bir başsağlığı mesajı yayınladı.

Öcalan mesajında "Mandela, benim ve Kürt halkının, dünyanın tüm meydanlarında ve dağlarında zalim iktidarlara inat gülümseyen o büyük çoğunluğun, bizim büyük ailemizin bir parçası olarak yaşamaya devam edecektir" dedi.

Mesajda 1999 Şubatında Kenya'da bir operasyonla yakalandığı günden de bahseden Öcalan, Eğer yakalanmasaydı Güney Afrika'ya Nelson Mendela'nın yanına gideceğini açıkladı.

Öcalan mesajını, Mandela için düzenlenen anma törenine giden HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü aracılığıyla gönderdi. Özgür Gündem gazetesinde yayınlanan Öcalan’ın mesajı şöyle:

Bugün , dünyanın dört bir yanındaki insanların Mandela için döktükleri gözyaşı, onun ardından anlatılan hikayeler, aynı zamanda onun tüm diğer özgürlük hareketlerine bıraktığı bilgeliğin ne denli önemli olduğunu gösteriyor bize.

Dünya halklarının tarihleri, en çok da onları pençelerine almaya çalışanların pervasız cüretkarlıklarınca şekilleniyor. Bu cüretkarlık, bazen tüm dünyanın zulmü kör biçimde seyretmesiyle ortaya çıkıyor, bazen de büyük bir totaliterliğin kötülüğü ve onun sıradanlığını beslemesiyle. Kötülüklerin sahipleri, daima utançla diz çöküp özür dilerken ya da puslu birer kitap sayfası olarak tarihe geçerken, kötülüğün sıradanlığına ve yükselen totaliterliğe karşı verilen mücadele dünyanın tüm topraklarını aynı anda ıslatan tek şeyde, bir ezilenin gözyaşında kendini gösteriyor.

MODERN PROMETHEUS
Mandela, öncüsü olduğu demokrasi ve eşitlik mücadelesi, bir arada, özgür ve eşit yaşamı kendileri için ilke edinmiş olanların mücadele kavramını şekillendiren şeyin ta kendisidir. Mandela gibi insanlar için geçmişe dair bir dilin kullanımı imkansızdır. Çünkü, halklarının gönüllerinde yer edinmiş kişiler, halk mücadelelerinde Prometheus rolü oynamaya yazgılı şahsiyetlerdir. Onların ateşi taşımaya karar verdikleri gün de o ateşi taşıma biçimleri de tesadüfi değildir. Bu, egemenlerin tarihinin akışı içinde dayattıkları modernist kapitalist düzlemin yol açtığı hasara onurlu biçimde karşı koymak için verilmiş bir mücadeledir.

HAPİSTE BİLE UMUDUNU KORUDU
Egemenlerin yazdığı tarih sayfalarını yırtmak ve tarih olduğu sanılan, kader olduğu sanılan düzene müdahale etmek, Güney Afrika halkının ve Mandela’nın ateşini tüm dünyanın ezilenlerine taşıdığının kanıtıdır. Ezilenlerden bir “terörist”, “despot” ya da “hain” yaratmak istedikleri bu ayaklanmalar çağında Mandela, bilgece, gülümser ve yürekli tavrıyla, en zor, en tutsak dönemlerinde dahi ümitli olmayı bilmiş, özgürce, korkmadan verdiği mücadeleyi, hayatının ta kendisi olmuş bu politik dönemi, özgür ve tüm dünyanın saygı duyduğu bir insan olarak, bir ilham kaynağı olarak özgürce tamamlamıştır.

O’nun ölümünün ardından duyulan kederin kardeşi, özgür bir yaşamı birlikte kazandığı halkının yüzündeki mutluluk ve o halkın egemenlere vurduğu darbedir. Güney Afrika’dan yükselen yumruk, bugün bile görülmektedir ki, baskı altına alınan, hapishanelerde umutları yok edilmeye çalışan tüm halkların yumruğu olmuş, onları hapse atanların yüreklerine korku salmıştır. Hapishanelerdeki demirler, cesur insanları parmaklıkların ardına koyacak kadar korkak olanların yürekleri gibi soğuk ve paslıyken, zindanda, en zor anlarda bile pes etmemek Mandela’nın hepimize bıraktığı büyük bir mirastır.

YAKALANMASAYDIM MANDELA’NIN YANINA GİDECEKTİM
Uluslararası komplo öncesinde tecrübelerine başvurmak için yola koyulmuş olduğum Mandela, benim ve Kürt halkının, dünyanın tüm meydanlarında ve dağlarında zalim iktidarlara inat gülümseyen o büyük çoğunluğun, bizim büyük ailemizin bir parçası olarak yaşamaya devam edecektir. Kendisiyle birbirimize gönülden bir bağlılığımız vardı. Bu bağlılık çerçevesinde kendisinin Kürt halkına olan duyarlılığı ve bağlılığı bizim de kalbimizde ona karşı bağlılık ve saygı olarak karşılık buldu. Afrika halklarını aydınlatan, parlayan bir yıldızdı. Biz de o parlayan yıldızın Ortadoğu halkları üzerinde parlamasını sağlayacağız.

Büyük ailemizin başı eğilmesin. Çünkü en baş eğmeyenlerimizden, en bilgelerimizden birini uğurlamış bulunuyoruz. Güney Afrika halkına ve Mandela’yı kendilerine yoldaş gören tüm ezilenlere dostça selamlarla. Umuyoruz ki hepimiz, özgür ülkelerin özgür yurttaşları olarak yaşayacak ve böyle öleceğiz. Onur ve barış içinde, tıpkı Mandela gibi..."


  http://www.radikal.com.tr/1165643116564321

  YORUMLAR
  (21 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gandhi ve Luther King - JDeda

  Dilerim Mandela için söylenenler umarım Öcalan için asla söylenmez. Öncesinde ve hapiste olduğu dönemde Mandela en azında 156 kişinin ölmesine ile sonuçlanan terrorist eylemlerde bulundu. Başkan olduğu dönemde 750.000 beyaz Afrikalı şiddet ve baskı yüzünde ülkeden ayrılmak zorunda kaldı. Yalnız beyazlar değil, partisinin görüşüne katılmayan siyah Afrikalılarda işkence gördü, öldürüldü. Her ne kadar büyük başarılar yakalamış olsa da Mandela'nın ırkçılığı ile savaşında şiddet varlığını hep korudu. Nitekim bu durum Afrika'nin içinde bulunduğu durum düşünülürse anlaşılabilinir. Sadece 1994 Rwandan soykırımında 800.000 kişi öldürüldü yada 2. Congo Savaşında (1998-20003) 5.4 milyon insan yaşamını kaybetti. Türkiye Afrika'nın içinde olduğu kadar şiddet ve yoksulluk buhranında değil ve dilerim hiç bir zamanda olmaz ki bizde Mandela'lar aramayız. Türkiye'nin ihtiyacı olan lider daha çok Gandhi ya da Martin Luther King'tir.

  Eğitimli Cahil - Bratz

  Yorumları dikkatlice okuyun ve görün ki Mandela nın ayrımcılık ve ezilmişliğe karşı yılmadan yürüttüğü direnişini göremeyipte hakkında şöyle böyle söylemlere girmeleri bizim davamızın hala nedenli zor oldugunun kanıtlarıdır, her direniş evrenseldir, bu mücadeleyi anlayın ve tekrar yorumlayın

  JODO - Bratz

  Kürd faşizanlığı veya söylemlerinin bu haberde bulunmadıgına eminim, bazılarınız bunu Kürd milliyetçiliğine nasıl bağdaştırdı çözemedim!

  çıkartın at gözlüklerini - ilkerali

  oku demiş arkadaş cahil demiş ama okumuştum aslında özet geçeyim onun için ;evet haklısınız mandela komşu ülke topraklarına kaçmış dağda kamplar kurarak adam yetiştirip ülkesinde kaçakçılık,uyuşturucu işine girmiş olmadı avrupada para aklayarak terör eylemleri düzenlemiş. Yahu aynı yazıları okuyoruz ama siz kürt faşizanlığı yapıyorsunuz. Mandela ezilen aşağılanan aynı otobüse bindirilmeyen, oy hakkı olmayan zencilerin hakları için uğraştı. Benim bildiğim kürt halkıyla türk halkı aynı haklara sahipler bu ülkeyi senelerce beraber savundu beraber yönetti. (burada sıfatlarını yazarsan yorumum yayınlanmaz) Yöneticiler kendi çıkarları için oyuncak etti kürt vatandaşları ve ezdi bu ortak noktamız Doğrudur!! . Apo hiçbir hakkı kazandırmadı aksine türk kürtün arasına kin soktu.

  öcalan mandela..... - miskin2

  benim icin lider halklarin yüzde 99 unu arkasina alan ve o halklarin ömuzlarinda yükseltilen kisilerdir.emperyalist güclere sirtini dayayanlar lider konumunda olamazlar hele hele halklarin lideri asla.

  kimi okuyucu yorumları üzerine.... - nigne

  Eşitlik palavrasından dem vuranlar ya da "Kürt faşizmi", vurgusunu öne sürenlerinizin aslında dünün reddi-Kürt cenahımda olmanızın da tezahürü olarak görüyorum. Konjonktürdür sizlerin kabul idrakini bu dereceye çeken. Bu zorunlu tahlil sizlerin kolayca ahkâm kesme hallerinizden esinlendi. Halkların vicdanı, hassasiyetleri, teraziye koyarak tespit yapmaya kalkışanlar iyi bilmelidirler ki her biri dönemin ulusal ve uluslararası dengelerince yoğrulmuş ve biçimlendirilmişlerdir. Hakkaniyet, kimin nezdinde nasıl görülebileceğine bakılmaksızın kabul ve destek gördüğü toplum ve devlettir medeni olan. Çocukluğumda bir ölüm vakasından sonra televizyonun açılabilmesi için en az bir ay kadar zaman geçmesi gibi bir yas simgesi vardı. Demem o ki hassasiyet adı altında kamuoyuna deklere edilen kaçamak politik tutumlar sadece manevra alanını olabildiğince geniş tutmayı hedeflemektedir. Başkalarınca da belirtildiği gibi Mandela?da bugünün Mandela?sı olsaydı otuz yıl zindana tıkılmazdı ya da tıktırmazlardı. Bugün Che şapkasını kullananlar, Deniz Gezmiş parkesi giyenler bilmezler mi dünün otoriteleri ve kamuoyunca ?terörist? addedildiklerini.

  Faşizm - afshn

  Bazen bu yorumları okumamak gerektiğini düşünüyorum ama ne yazıkki bir tek bu sitede yazılan yorumlarda ''herkez'' ''yalnış'' gibi yazım hatalarını görmüyorum.Acı bir gerçekte var tabiki bu ülkede en çok haksızlığa uğrayan Kürd Halkıdır,fakat bu bir Kürd Faşizanı olmayıda gerektirmiyor.Bazen yorumlara okurken bu faşizan zihniyeti hissediyorum. NOT:Şİmdiden yorumumu eksilediğiniz için teşekkürr ederim