Öcalan komşularıyla tanıştı

Öcalan komşularıyla tanıştı
Öcalan komşularıyla tanıştı

PKK lideri Öcalan, İmralı?ya nakledilen dört mahkûmla hobi odasında bir araya geldi.

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Adalet Bakanlığı’nın geçen kasım İmralı Cezaevi’ne naklettiği beş hükümlüden dördü Abdullah Öcalan’la 8 Aralık günü ortak sohbet hakkı kapsamında bir araya geldi. Yaklaşık yarım saat süren görüşmeye hükümlülerden birinin kendi isteğiyle katılmadığı öğrenildi.
Abdullah Öcalan yakalandığı 1999’dan bu yana İmralı Cezaevi’nde tek başına kalıyordu. Bunu ‘tecrit’ olarak yorumlayan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi, Türkiye’yi sürekli uyarıyordu. Bunun üzerine Adalet Bakanlığı, geçen Kasım ayında çeşitli cezaevlerinde bulunan 5 hükümlüyü İmralı F Tipi Cezaevi’ne nakletti. Aradan yaklaşık bir ay geçmesine rağmen, Öcalan ve diğer mahkûmların bir araya gelmesine izin verilmemişti.
Konulduğu yeni odasına ilişkin tartışmalar ve gerginlikler sürerken, Öcalan ve dört hükümlünün geçen salı günü ‘ortak sohbet hakkı’ kapsamında bir araya geldiği öğrenildi. Yaklaşık yarım saat süren görüşmeye bir hükümlünün kendi isteğiyle katılmadığı belirtildi. Böylece Öcalan İmralı Cezaevi’ne nakledildiği günden bu yana ilk sohbet hakkını kullanmış oldu. Hükümlülerin müşterek alanda gerçekleştirdikleri görüşme, infaz koruma memurlarının gözetiminde gerçekleşti. İlk görüşmenin sakin geçtiği belirtildi. 

Komşuda televizyon
Yetkililer, Öcalan’ın komşularına eşyalarının teslim edildiğini kaydetti. Teslim edilen eşyalar arasında televizyon, radyo da var. Öcalan’ın ise aldığı disiplin cezası uyarınca komşuları gibi TV ve radyo hakkı yok.