Öcalan lehine eyleme izin yok

DEHAP ile Tutuklu-Hükümlü Aileleri Dayanışma Federasyonu'nun, İmralı'da yatmakta olan Abdullah Öcalan'a destek amacıyla dün Gemlik'te yapmak istediği eylem Bursa Valiliği tarafından yasaklandı.

BURSA/İSTANBUL - DEHAP ile Tutuklu-Hükümlü Aileleri Dayanışma Federasyonu'nun, İmralı'da yatmakta olan Abdullah Öcalan'a destek amacıyla dün Gemlik'te yapmak istediği eylem Bursa Valiliği tarafından yasaklandı. Çeşitli illerden konvoylar oluşturarak Gemlik'e doğru yola çıkan binlerce kişi Bursa'ya sokulmadı. Dün, şunlar yaşandı:
Bursa: Gemlik'e gitmeye çalışanların engellenmesi için olağanüstü güvenlik önlemi alındı. Göstericileri taşıyan araçların plakaları önceden saptandı, Bursa ve Gemlik'e sokulmamaları için Balıkesir, Eskişehir ve Yalova'da barikatlar oluşturuldu.
İnegöl: Gösteriye katılmak isteyen ve İnegöl girişinde durdurulan gruba katılan Mezitler mevkiindeki köylerde oturan 4 kişi, grubun dağılmasından sonra, yürüyerek evlerine gitmek istedi. Bu sırada çevre köylerden bir grup genç, ismi öğrenilemeyen bu kişileri dövdü. Zamanında müdahale eden polis ve jandarma, olayları büyümeden engelledi.
Bilecik: Güneydoğu'dan gelen 20 otobüs saat 11.00'de Bozüyük'te kimlik kontrolü için durduruldu. Otobüslerden birinde, Abdullah Öcalan'ın kardeşi Fatma Öcalan da vardı. Araçlardan bazıları evrakı eksik olduğu için seferden men edildi. Polisle tartışan grup, Apo posterleriyle halay çekti.
Bozüyük: İnegöl'den dönen DEHAP'lıları taşıyan 50'ye yakın otobüsün Bozüyük'ten geçişi sırasında yol kenarında toplanan yaklaşık 3 bin kişi "Kahrolsun PKK", "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları atarak, otobüsleri taş yağmuruna tuttu. Polis, otobüsleri ilçeden çıkarırken, göstericiler iki otobüsteki DEHAP'lıları linç etmek istedi. Havaya ateş açarak kalabalığı durdurmaya çalışan polis yetersiz kalınca jandarma müdahale etti. Olaylarda sekiz güvenlik görevlisi ve 41 DEHAP'lı yaralandı.
Yalova: İstanbul ve Kocaeli'nden gelen araçlar Süpürgelik mevkiinde durduruldu. Kimlik kontrolü yapan polis, Bursa yönüne geçişlere izin vermedi.
Eskişehir: 100 araç kent çıkışında durduruldu.
İstanbul: 12 ayrı yerdeki eylemde 88 kişi gözaltına alındı. Bağcılar'da 600 kişi TEM otoyolunu bir süre trafiğe kapattı. Fevzi Çakmak Mahallesi'nde polislere molotofkokteyli atan grup göz yaşartıcı gaz kullanılarak dağıtıldı. Beyoğlu'nda toplanan 30 kişilik grup da, PKK lehine slogan atarak yürüyüş yaptı. Molotofkokteyl atan eylemcileri polis dağıttı.
150 kişilik bir grup da Göztepe'de E-5 karayolunu trafiğe kapattı. Polis havaya ateş açarak grubu dağıttı. Olayda bir polis yaralandı. Beykoz, Kartal ve Maltepe ilçelerinde Gemlik'e gidecek otobüslerin mahallelerden çıkışlarına izin verilmedi.
Kocaeli: Yola çıkan otobüsler Dilovası ve Gebze' de durduruldu. Otobüslerin seyahat belgesi olmadığı için geçişlerine izin verilmedi. (dha, Radikal)


    http://www.radikal.com.tr/7566017566010

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.