Öcalan: Medya ile doğrudan görüşmeliyim

Öcalan: Medya ile doğrudan görüşmeliyim
Öcalan: Medya ile doğrudan görüşmeliyim
İmralı'da Abdullah Öcalan ile görüşen BDP heyeti, Öcalan'ın İmralı'da bir basın toplantısı yaparak mesajlarını doğrudan iletmek istediğini ve çözüm sürecine daha fazla katkı sunmak istediğini belirtti.

BDP Genel Merkezi, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Grup Başkanvekili Pervin Buldan'ın bugün Abdullah Öcalan ile İmralı'da yaptıkları görüşmenin detaylarını, akşam saatlerinde yazılı bir açıklama ile duyurdu. Öcalan'ın görüşmede 'çözüm sürecine’ daha fazla katkıda bulunmak istediğini, ancak İmralı'daki olanakların son derece kısıtlı olduğunu söylediği belirtildi.

KENDİMİ İFADE İMKANI VERİLSİN

Kendisini daha fazla ifade etme imkanlarının yaratılması konusunda hükümetin somut adımlar atması çağrısında bulunan Öcalan'ın, sürecin hızlandırılmasını da istediği belirtildi. Açıklamaya göre Öcalan bu konuda şunları söyledi:

"Eylül ayının başında 2’nci aşamaya dair mesafe kat edip, 'normalleşme' dediğimiz 3’üncü aşamanın tartışmalarına geçebilme arzusundayım. Şimdi belki umudumu yitirmedim. Bir tıkanmadan veya çözümsüzlükten de söz etmiyorum. Ama Ortadoğu ’daki gelişmelerle de bağlantılı olarak hükümetin kesinlikle hızlı hareket etmesi gerekir."

Öcalan'ın, BDP heyetiyle yaptığı görüşme sonrası kamuoyuna iletilmesini istediği mesajları ise şöyle:

"Öncelikle herkese selam ve sevgilerimi sunuyorum. Başlatmış olduğumuz süreç, bütün ağırlığıyla, ciddiyetiyle, derinliğiyle devam ediyor. Devlet heyetiyle yaptığımız görüşmeler, diyaloglar ve aynı zamanda çözüme dair yoğunlaşmamız da sürüyor. Çözüm sürecine daha fazla katkıda bulunmak istiyorum. Ancak maalesef ki buradaki olanaklar son derece kısıtlıdır. Kendimi daha fazla katma isteğimi bu nedenle hayata geçirip yansıtamıyorum. Kendimi daha fazla ifade etme imkanlarının yaratılması konusunda hükümet somut adımlar atmalıdır. İmkanların kısıtlı olmasından rahatsızlık duyduğumu belirtmek isterim. Türkiye ’nin etrafında bu kadar yangın varken, çözüm konusunda rolümü oynayabileceğim koşulların yaratılması elbette olağan bir durum olmalıdır. Aslında İmralı’da bir basın buluşmasıyla kamuoyunu doğrudan bilgilendirme imkanım olursa sürecin sağlıklı ilerlemesi hususunda ciddi katkılarım olabilir. Hükümetin bu tür basit adımlarla ilgili tereddütlü olmaması gerekir. Nihayetinde 50 bin insanımızın yaşamını yitirdiği 40 yıllık çatışmanın barışını inşaa etmeye çalışıyoruz"

'HÜKÜMETİN HIZLI HAREKET ETMESİ GEREKİR'

Çözüm sürecindeki ikinci aşamanın Eylül ayı başında aşılacağını beklediğini söyleyen Öcalan'ın mesajı, şöyle devam etti:

"Eylül ayının başında ikinci aşamaya dair mesafe kat edip, 'normalleşme' dediğimiz üçüncü aşamanın tartışmalarına geçebilme arzusundayım. Şimdi belki umudumu yitirmedim. Bir tıkanmadan veya çözümsüzlükten de söz etmiyorum. Ama Ortadoğu’daki gelişmelerle de bağlantılı olarak hükümetin kesinlikle hızlı hareket etmesi gerekir. Meclis'in açılmasına yakın, hükümetin artık somut, pratik adımlar ortaya koyması beklenir. TBMM’nin de bu çerçevede tarihi bir çözüme katkı sunmasını diliyorum. Nihayetinde atılacak adımlar bütün Türkiye’nin ortak çıkarlarına uygun adımlar olacaktır. Bu süre zarfında, tarafların çözümü zora sokabilecek tutumlardan karşılıklı olarak özenle kaçınmalarını rica ediyorum. Genel sağlık durumum çok ağır olmamakla beraber içinde bulunduğum koşullara halklarımızın ortak geleceği ve barışı adına dayanmaya çalışıyorum. Tekrardan herkese en içten sevgi ve selamlarımı iletiyorum."

Açıklamada, Selahattin Demirtaş ve Pervin Buldan'ın adaya nasıl gittiği ve nasıl döndüğü ile ilgili herhangi bir bilgiye yer verilmediği görüldü. DHA 


  http://www.radikal.com.tr/1142736114273611

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  önemli - jooma

  eğer gerçekten barış gelecekse bu topraklara sayın öcalanın serbest bırakılması gerekiyor.

  Şans. - karçiçekleri

  Çözümün kesintisiz, devam etmesi hususunda son derece samimi davranan Öcalan'ın muhataplarının ağır davranmalarının altında bir oyunun var olduğunu düşünüyorum. Bu barışı bir kişinin en zor şartlarda tek başına sağlayabileceğine şaşıyorum. AKP bu şansı değerlendiremezse gelecekte sonu hüsrane uğrayan partilere dönüşür.

  Fotoğraf - naoparty

  Her Apo haberinde onun bu kitap okurken ve kitaplar arasındaki fotoğrafının kullanılması sayenizde onu çok entelektüel gösteriyor. Tebrikler Radikal.

  Yoksa ne? - X120

  Elinizi çabuk tutun yoksa...Yoksa ne? Barışmaya mı gönülsüzsünüz yoksa aceleye getirmenizin altında bir çapanoğlu mu var? Yoksa hükümetin Kürt Açılımını oy toplamak için yaptığından mı işkilleniyorsunuz? Birileri Erdoğan'ı yedirmeyiz der, birileri Öcalan'ı yedirmeyiz der, birileri Alevi oylarını, Kürt oylarını kimselere yedirmemeye çalışır, birileri yıllardır Atatürkçülüğün ekmeğini yer... Tam yamyam sofrası. Yiyin birbirinizi, siz de kurtulun biz de. Filler tepinir, çimenler ezilirmiş. Sizin ikircikli siyasi oyunlarınız için değil, barış istiyoruz; hemen ve sadece halkların ortak çıkarlarını gözeten şartlarla.

  abdullah öcalan sarayda - experali

  imralıyı köşk yapmış ankarada siyasitemsilcilerisık sık ziyarete gelip eylemlerini devam ettirmekdedir bu cani hapisdemi yoksa ak-ppk ile işbirliğindemi.suçluya yataklık etmek nezaman regalleşti.dünyada tek uygulama abd nin istediğiyle ilk türkiyede oluyor.1 teröristi bile idam edemeyen birülkede yaşıyoruz

  Açılım/Barış süreci... - moeztas

  ...ya da herne karın ağrısıysa, sen aradan çekilirsen daha hızlı ilerler. "Senin şahsi çıkarların" ilerlemeyi yavaşlatıyor.

  Anlamak... - rebuar

  Kürtler sana ve mücadelene çok şey borçlu...