Öcalan: Örgüt geri çekilmeyi hızlandırmalı

Öcalan: Örgüt geri çekilmeyi hızlandırmalı
Öcalan: Örgüt geri çekilmeyi hızlandırmalı
Abdullah Öcalan'ın KCK yönetimine iletilmek üzere yazdığı ve BDP heyeti tarafından Kandil'e götürülmesi beklenen mektupta örgütün geri çekilme konusunda hızlı hareket etmesini istediği öne sürülüyor.

BDP , çözüm süreci kapsamında İmralı’ya gönderilecek 9. heyet için Adalet Bakanlığı'na başvurdu.

T24 haber portalından Helin Alp’in haberine göre İmralı'ya gidecek BDP heyetinde Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ve Eş Grup Başkanvekili Pervin Buldan'ın yer alacağı konuşuluyor. Kulislerde, heyetin Pazar günü İmralı'ya giderek Abdullah Öcalan'la görüşmesi bekleniyor.

Helin Alp’in haberi şöyle: 


KANDİL'E İKİ MEKTUP
BDP heyeti son olarak 24 Haziran'da İmralı'ya giderek Abdullah Öcalan'la yaklaşık iki buçuk saat görüşmüştü. Heyetin, İmralı'dan dönmesinin ardından, Öcalan'ın Kandil'e iletilmesi için bir değil, iki mektup yazdığı öğrenildi. Öcalan'ın, PKK -KCK yönetimine yazdığı mektup, sekiz sayfadan oluşurken, üç sayfadan oluşan ikinci mektubu da kadın örgütü Koma Jinen Bilind ( KJB) için yazdığı konuşuluyor. Öcalan'ın kaleme aldığı iki mektup hükümet yetkilileri tarafından BDP yönetimine ulaştırılmış; mektuplar, geçen hafta BDP Eş Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken tarafından Kandil'e götürülmüştü.


ÖCALAN: GERİ ÇEKİLMEYİ HIZLANDIRIN
Kulislerde, Abdullah Öcalan'ın PKK-KCK yönetimine yazdığı mektupta çözüm sürecinin ikinci aşamasını değerlendirdiği ve örgütün geri çekilme konusunda hızlı hareket etmesini istediği konuşuluyor.


'TUTARLI POLİTİKA İZLENMELİ'
Edinilen bilgiye göre, Öcalan'ın KCK yönetimine yazdığı mektupta Turgut Özal'dan beri başlatılan barış girişimlerini ele aldığı ve örgütü olası provokasyonlar konusunda dikkatli olunması yönünde de uyardığı öğrenildi. Kulislerde, Öcalan'ın aynı zamanda çözüm süreci konusunda tutarlı bir politika izlenmesinin de altını çizdiği belirtiliyor.


'ÇÖZÜM KOMİSYONU ÖNEMLİ'
Öcalan'ın çözüm komisyonun süreç açısından çok önemli olduğunu vurguladığı belirtiliyor. Öcalan'ın, Meclis'in tatile girmesi durumunda çözüm komisyonun çalışmalarına devam etmesinin ikinci aşamada atılacak adımları hızlandırabileceğini, bunun içinde komisyon içinde oluşturulacak hakikatleri araştırma komisyonu, demokratik siyaset komisyonu, hukuk ve kadın komisyonu gibi farklı komisyonlar önerdiği konuşuluyor.

İmralı'ya 9'ncu defa gitmek için Adalet Bakanlığı'ndan cevap bekleyen BDP heyetinin Kandil'in mektubunu Öcalan'a iletmesi bekleniyor.


  http://www.radikal.com.tr/114252511425257

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Orgut - tunc2013

  Orgut ocalani dinliyormus gibi davraniyor ama taktigi yok. Gostermelik. Bu adamlarla mi baris yapilacak o kadar insan oldu bitirelim deniyor bu isi hala dunyalik pesindeler.

  Silahların susmasından rahatsız olanlar var! - ahmetkaraslan

  Silahla bu işin çözülmeyeceğini anlayan pkk geri çekiliyor. Siyasal yollarla barışçıl bir çözüm için bulunmaz fırsat ama bazıları hala "polis niye vurmuyor, asker vursun" diyebiliyor. Arkadaş yıllardır asker teroristi, terorist askeri vurdu ölen gariban gençlerden başka memlekette ne değişti. Şu çözüm süreci denen şeye biraz destek çıksanız nolur.

  Amaç devlet üzerinde baskı uygulamak mı? - brotherlouie

  Yoksa PKK zaten Türk devletini eline geçirmiş, istediğini, istediği yöntemle yaptırıyor mu? Ortada hala Türk devleti denen bir devlet olduğunu söyleyenler veya düşünenler acaba ne kullanıyor çok merak ediyorum?

  ... - Kharon

  pkk kendini çok zeki zannediyor. E bizde safız zaten. Kimsenin çekildiği falan yok. "Bakın biz barış için elimizden geleni yaptık sıra devlette" diyebilmek için kör topal bir grup göstermelik gitti bu kadar. pkknın devletten birşeyler beklemeden önce defolup gitmesi gerekiyor.

  inatla baris - rodi21

  ya AKP-devlet süreç için gereken adimlari atmassa! iste ozaman bu hizli çekilmenin, hizli Dönüsü olabilir....allah korusun.

  Merak edilenler - TosunBunu

  pekekeli teroristler basteroristden gelen talimatlara ragmen kipirdamiyorlar,hala rahvan mode on.Asker-polis teroristleri daha nekadar gormezden gelecek?Iradeye bir baskaldiri,direnismi var acaba,yoksa aradaki pekeke yancilari mi bazi mesajlari kirpiyor ?

  BDP yalanı - malasa22

  Hani %80'ni hareket halindeydi 1 ay önce??? Amaç devlet üzerinde baskı uygulamak...