Öcalan: PKK'lıları dağdan indirmeye hazırım

Öcalan: PKK'lıları dağdan indirmeye hazırım
Öcalan: PKK'lıları dağdan indirmeye hazırım
BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Abdullah Öcalan'ın hükümete yazdığı mektubun içeriğini açıkladı.

BDP lideri Demirtaş, : “Öcalan hükümete yazdığı mektupta ‘ PKK ’lıları dağdan indirmeye hazırım. Sizin yapmanız gereken devlet olarak bunun yasasını çıkarmak’ dedi. Dağdan silahını bırakacak olana şu kolaylığı gösterebilirler: ‘Evine gidebilirsin.’ Benim istediğim ise dışarı ile temasım olsun”

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Abdullah Öcalan’ın hükümete yazdığı mektupta PKK’yı dağdan indirebileceğini, ancak bunun için yasa çıkarılması gerektiğini söylediğini açıkladı. Öcalan’ın devletten dağdan inenlere kolaylık göstermesini istediğini de belirten Demirtaş, ‘Öcalan dışarı ile temas istiyor’ dedi.

İşte Demirtaş’ın açıklamaları ve mektuptan satır başları:
- Öcalan devlet heyetine 3 talebini içeren bir mektup verdi. ‘Bunlara olumlu bir cevap verilirse süreci ilerletiriz. Devlet heyeti gelmezse, bunu teklifim kabul edilmemiş olarak addederim’ diyor. Hükümete yazdığı mektupta ‘PKK’lıları dağdan indirmeye hazırım. Sizin yapmanız gereken devlet olarak bunun yasasını çıkarmak’ diyor.

- Bir lider kendi örgütüne teslim ol çağrısı yapar mı? Yasa çıkmadan çağrı yapmak, ‘gel teslim ol’ demektir. ‘Yasa çıkarsa, (Bu pakette bekliyordu, olabilir, izleyeceğim diyordu) genel af beklentim yok ama yine de şiddetin tasfiyesinde iradi olarak rol oynayan, konumu ne olursa olsun herkese kolaylık sağlanır.
- Benim için istediğim kolaylık şudur; medya ile sivil toplumla, örgütümle İmralı’da görüşebileyim... Dağdan silahını bırakacak olana, Avrupa ’dan gelene şu kolaylığı gösterebilirler: ‘Evine gidebilirsin.’ Ama benim istediğim dışarı ile temasım olsun.”

- “Öcalan şu konuda çok kararlı: ‘Bu defa barışı yaptık yaptık, yapamazsak çok zor.’ O nedenle çok samimi ve esnek davranıyor. Hükümetten devasa, büyük adımlar beklemiyor. ‘Madem silahı bırakacağız, ne yapacağımızı bize yasa ile göstersin. Dağdan inerseniz cezaevine girmeyeceksiniz. En azından siyasi yasak 1 yıl mı, 2 yıl mı; bunları bile konuşmaya hazırız’ diyor.”


  http://www.radikal.com.tr/115710311571036

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ikinci bir sans mi - Leoller

  pkk tarihinin en ciddi kararini aldi ocalan, gerillayi geri cekmek gercekten ciddi bir karar ! devlet tek bir somut adim atmadi,ona ragmen nasil siradan bir yasaya guvenilebilir, meclisin konu pkk olunca nasilda tek yurek oldugunu defalarca gorduk,yeni cikacak bir yasaninin bozulmayacagini yada onun saft edecek baska bir yasanin cikmayacagi ne malum ! hatta sunu dusunun bundan 4-5 sene once habur dan giren gerillalarin basina neler geldigini dusunun, o sinir kapisindan gecip iceri girdiler sonra neymis sov yaptilar deyip iceri attilar, dusunun arkadaslar

  Surecin sonunu goremiyorum - Carlos Torre Repetto

  Su surec gercekten de baris ile sonuclansa da insanligimizla ovunebilsek. Turkiye Cumhuriyeti yaptigin hatalari gor ve hazmet artik. Kurdun, ermeninin, gayrimuslimin, alevinin kalbini kirdin. Onar onarabildigin kadar yiktigin gonulleri. Masumun yakasina degil, gercek suclularin, hirsizin, mafyanin, irza gecenin, kadin dovenin, adam oldurenin yakasina yapis.

  bé te wallah nabé,sensiz vallah olmaz, - seyhan62

  bilinen ucube azinligin disindaki,kùrtlerin,1999 dan beri yediden yetmise,dile getirdikleri,"be serok jiyan nabé"baskansiz yasam olmaz!kùrtler ozgùrlùk olarak s,OCALANI kabul eder ancak OCALANSIZ ozgùrlùgù kabul etmez,çunku kendini bu derece kùrtlere feda eden insana nankorluk etmez,ona olùmùne sahip çikmayi ahlaki bulur,bunun için herkesin sapkasini yeniden onùne koyup dusunmesi lazim, o dort duvar arasinda iken,çagriyi inin dagdan diye yaparsa bile,beyinler ayaklara hukm edemez ayaklarda beyni dinlemez o dort duvar arasinda iken,

  yazıkk - mustafakaya

  ıkı gun önce gazıantep çarşı merkezınde yururken arapça tabelalar yazılar afışlerr gördum bu topraklar uzerınde herhangı bır hak sahıbı olmayan bu ınsanlar kendı dılerınde ıstedıgı gıbı yazabılıyor ışyerı açabılıyor pekı bır kürt kendı dılınde yazsa ne olur sırf bu tabelaları asanlarda tuk kardeşlerımız kürtler bu ulkenın yerlılerı ve ortakları olmaları bıle yetmemekte yazıkk bu şekıldee bır barışş nasıl olacak merakk edıyorum

  BARIS BARIS YINEDE BARIS ! - palenke

  Baris tutkususu PKK'nin sonunun baslangici olasiligin cok yüksek olmasina ragmen Liderleri Barista diretiyor,Baris icin herseyi göze almis,saygi duymak gerekiyor böyle bir Lidere,biz Türkler ise daha ne istiyorlar zihniyetinden kurtulmaya hic niyetimiz yok.Suriyede Savas cigirtkanligi yapan AKP'nin hic umurunda bile degil.

  ocalan ! - willy

  cogu kurdlerin destekledigi ocalan kendi ozgurlugu için yapmayacagi fedakarlik yoktur ilk tutuklandiginda baris elcileri adi altinda dag kadrosu ve avrupa kadrosundakilere turkiyeye teslim etmis olan lider bugun acaba kendi ozgurlugu için orgutu tafsiyemi ediyor not kafesteki kus ne kadar ozgurlukcu dusunurki iradesi tc nin elinde