"Öcalan, PKK'ya eylemsizlik çağrısı yapacak"

"Öcalan, PKK'ya eylemsizlik çağrısı yapacak"
"Öcalan, PKK'ya eylemsizlik çağrısı yapacak"
İmralı ile müzakere sürecinde sıradaki adımın, Abdullah Öcalan'nın PKK'ya eylemsizlik çağrısı yapması olduğu iddia edildi.

İmralı ile diyalog süreci adaya gidecek ekibin ismi üzerinde tıkanmışken, izlenecek yol haritasıyla ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı.

Hürriyet gazetesinden Okan Konuralp’in haberine göre müzakare süreci olumlu sonuçlar doğurursa Öcalan’ın “Eylemsizlik” çağrısının ardından, Türkiye sınırları içindeki PKK unsurları kış sonuyla birlikte Kuzey Irak’a geçecek.

Suriye’nin Kürt bölgesi de PKK’lıların geçiş yapabileceği bölgelerden biri olacak. Ankara kulislerine yansıyan son “müzakere” bilgilerine göre sürecin şöyle gelişmesi öngörülüyor:

Sınır dışına geçişe paralel olarak PKK’nın atacağı adımlardan biri, “Yaz ortasında 11’inci kongrenin toplanması” olacak.

Ağustos 2008’de topladığı 10’uncu kongresine “Öcalan’a Özgürlük” adını veren PKK’nın 11’inci kongre gündeminde, müzakere sürecinin geldiği noktaya bağlı olarak “Örgütün kalıcı olarak silah bırakması” yer alacak.

Abdullah Öcalan, BDP Genel Başkanı Hakkari Milletvekili Selahattin Demirtaş ve DTK Eşbaşkanı Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk’e, olası İmralı seyahatinde vereceği “Eylemsizlik” mesajına ek olarak “Hükümete güveniyorum” vurgusunu da yenileyecek.