"Öcalan, PKK'ya eylemsizlik çağrısı yapacak"

"Öcalan, PKK'ya eylemsizlik çağrısı yapacak"
"Öcalan, PKK'ya eylemsizlik çağrısı yapacak"
İmralı ile müzakere sürecinde sıradaki adımın, Abdullah Öcalan'nın PKK'ya eylemsizlik çağrısı yapması olduğu iddia edildi.

İmralı ile diyalog süreci adaya gidecek ekibin ismi üzerinde tıkanmışken, izlenecek yol haritasıyla ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı.

Hürriyet gazetesinden Okan Konuralp’in haberine göre müzakare süreci olumlu sonuçlar doğurursa Öcalan’ın “Eylemsizlik” çağrısının ardından, Türkiye sınırları içindeki PKK unsurları kış sonuyla birlikte Kuzey Irak’a geçecek.

Suriye’nin Kürt bölgesi de PKK’lıların geçiş yapabileceği bölgelerden biri olacak. Ankara kulislerine yansıyan son “müzakere” bilgilerine göre sürecin şöyle gelişmesi öngörülüyor:

Sınır dışına geçişe paralel olarak PKK’nın atacağı adımlardan biri, “Yaz ortasında 11’inci kongrenin toplanması” olacak.

Ağustos 2008’de topladığı 10’uncu kongresine “Öcalan’a Özgürlük” adını veren PKK’nın 11’inci kongre gündeminde, müzakere sürecinin geldiği noktaya bağlı olarak “Örgütün kalıcı olarak silah bırakması” yer alacak.

Abdullah Öcalan, BDP Genel Başkanı Hakkari Milletvekili Selahattin Demirtaş ve DTK Eşbaşkanı Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk’e, olası İmralı seyahatinde vereceği “Eylemsizlik” mesajına ek olarak “Hükümete güveniyorum” vurgusunu da yenileyecek.


  http://www.radikal.com.tr/111831411183144

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yeni politika - şoreş haki

  Hükümetin yeni politikası bu; eylemsizlik çağrısı yapsın bakalım kim dinleyecek onu... Açılım da bu barış görüşmeleri de bu... İtibarsızlaştırma diz boyu olacak bi süre sonra

  Lafla peynir gemisi yürümez - surrealist_tr

  Hükümetten ciddi adımlar bekliyoruz.Hala bir adım atılmış değil,üstelik operasyonlar tam gaz sürüyor.Hala aşagılayıcı açıklamalar diz boyu.Hükümet anadilde eğitimi taahhüt etsin,demokratik özerklği taahhüt etsin,hakikatleri araştırma komisyonunu taahhüt etsin,Roboskinin faillerini yargı önüne çıkarsın, önce Kürtler sonrada biz Türkiyeli sosyalistler inanalım.

  Görüsme - Ari Zerdüst

  Bugün yine bir kez daha Öcalan ile yapilmasi gereken avukat görüsü "gemi bozuk diye rededildi..Buna rahmen mi silahlar susturulacak?? Önemliside Türk ordusu silahlari susturdumu ki Öcalan da sustursun??? Askeri sefkiyatlar had safada,kimyasal silahlar kulanilmakta...havadan günlük 10 savas ucaklarla Kürt cografyasi bombalaniyor..Bütün bunlar yapilirken Kürtlerde silah biraksin öylemi???

  Proje üretimi - Ari Zerdüst

  Son dönemde iktidar medyasi olan sabah,milliyet,hürriyet Kürtler konusunda durmadan proje üretiyorlar.Erdogan ise kendini buna inandirmis olacak ki,'terörü bitirip,kürt kardeslerini daha cok sevmeye baslamis görünüyor' Kürtlerin gündemi ise;ulusal birliklerini güclendirmek,disardan yapilan saldirilara karsi güclü silahlanmak,Demokratik Özerklik projesini adim adim hayata gecirmektir.Hangisi kazanacak 2013 yilinin son aylarinda galiba kesinlik kazanacak.Bakalim Amed mi yaman,ankarami? görecegiz...