Öcalan silah bırakma çağrısını video ile mi yapacak?

Öcalan silah bırakma çağrısını video ile mi yapacak?
Öcalan silah bırakma çağrısını video ile mi yapacak?
Abdullah Öcalan'ın, 21 Mart'a kadar yapması beklenen silah bırakma çağrısını aracılar yoluyla değil bizzat kendi sesi ve görüntüsüyle yapacağı iddia edildi.

Abdullah Öcalan'la BDP heyeti arasında yapılan görüşmenin tutanaklarında Öcalan, hazırladığı barış planına ilişkin yol haritasını tarif ediyor ve "Newroz’da bunu ilan etmek istiyorum. İlanı ben yapacağım" diyordu.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da 21 Mart'ta Diyarbakır 'da yapılacak kutlamalarda Öcalan'ın barış planının ilan edileceğini duyurdu.

Vatan gazetesinin haberine göre Öcalan silah bırakma çağrısını aracılar yoluyla değil bizzat kendi sesi ve görüntüsüyle yapacak.

Bunun için İmralı'da bir video hazırlanacak. Bu video sinevizyonla Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarında halka izlettirilecek.

Kulislerde ise sürecin sabote edilmesinden endişe duyan hükümetin böyle bir plana izin verme ihtimali düşük olduğu konuşuluyor.


  http://www.radikal.com.tr/112476411247642

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  o eski halinden eser yok şimdi - kadioglu_08

  Kendisi böylesine palazlanmış ve uyuşturucu-silah ticareti,insan kaçakçılığı gibi işlerin paravanı haline gelmiş bir örgütün kurucu ismi olabilir. Ancak gittikçe feodalleşen ve üst kadronun burjuvazi içinde yaşatıldığı bir örgütte artık tek ses olma özelliğini kaybetmiştir. Sizce de garip değil mi ? Orak-çekiç felsefesi üzerine kurulan bir örgüt, Avrupa'nın kucağından inmemekte ısrar ediyor. Çok değil 2 yıl önce '' beni dinlemiyorlar, ne halleri varsa görsünler, ben artık yokum ! '' demişti. Kimse de kapısına gidip yalvarmamıştı. Bizi bırakma temalı gösteriler düzenlenmemişti. Dolayısıyla Öcalan bir aktör olabilir. Ancak bu film baştan beri ortak yapım olduğu için yönetmeni çok. Öcalansa sadece bu filmin başktörlerinden biri.

  En etkin yol - Pe@ce

  Katılsak da katılmasak da, beğensek de nefret etsek de şu bir gerçek ki Kuzey Kürdistan coğrafyasında Abdullah Öcalan politik bir aktör olarak çok büyük bir nüfuza sahip; bir mesajıyla binlerce kişi ölüm orucunu bırakıyor, bir mesajıyla PKK militanları ateşkes ilân ediyor ya da bozuyorlar. Anlıyorum, gerek şimdiye kadar hayatını kaybetmiş askerlerin aileleri olsun gerekse yine aynı çatışmalarda hayatını kaybetmiş militanların aileleri olsun hâlâ derin acılar içindeler, ama artık sanıyorum ki herkes farkına vardı ki en etkili taraflardan birisi Devlet ve yürütme yetkisine sahip hükümet, diğeri PKK ve hapishanede de olsa liderlik vasfına haiz Abdullah Öcalan bir diğeri ise örgütü ve Kürt hareketini önemli ölçüde temsil gücüne haiz olan BDP. Mesaj en etkili ve en çabuk nasıl gidecekse öyle olsun; bu kadar adım atıldığına göre kimse bu saatten sonra küçük hesaplar ya da ego meselesi peşinden koşma lüksüne sahip değil.