Öcalan talebi raporda yok

Öcalan talebi raporda yok
Öcalan talebi raporda yok
Doğu ve Güneydoğu heyetleri ilk raporu verdi. CHP, koruculuk sistemi, boşaltılan köylere dönüş ve anadilde eğitime yönelik yasa teklifi verecek.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

CHP ’nin Doğu ve Güneydoğu illerine, demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü konusunda partinin görüşlerini anlatmak için oluşturduğu iki heyet, gezinin taslak raporunu oluşturdu. Bölge halkının talep ve izlenimlerinin yer aldığı taslak raporda, görüşmelerde dile getirilen ‘Öcalan’ın serbest bırakılması’ görüşüne yer verilmediği öğrenildi. CHP, Manisa Milletvekili Hasan Ören ve İzmir Milletvekili Oğuz Oyan başkanlığında 8’er kişilik iki heyet oluşturarak, Doğu ve Güneydoğu illerini ziyaret etmişti. Heyetler, bölgedeki sivil toplum kuruluşları ve bölge halkının sorunlarını dinlemişti. CHP ‘Kalıcı bir çözüme ulaşmanın yöntemlerini’ bölge halkı ile değerlendirmişti.

Taslak rapor hazır

Heyetler yaz aylarında gerçekleştirdiği ziyaretlerin taslak raporunu hazırladı. Rapor, hafta sonu gerçekleştirilen Parti Meclisi (PM) toplantısında masaya yatırıldı. CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan, PM üyelerine bölge izlenimlerini aktararak, taslak rapor ile ilgili bilgi verdi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise raporun biraz daha geliştirilmesini istedi. Bunun üzerine aynı heyetlerin bölgeye bir kez daha ziyaret gerçekleştirmesi kararlaştırıldı. Ancak bu kez her heyet, bir önceki ziyarette diğer heyetin gittiği illeri gezecek. CHP’nin taslak raporuna, bölge halkının partinin ‘ulusalcı kanadından’ gelen açıklamalardan dolayı şikâyetlerinin de girdiği öğrenildi.

4 yasal değişiklik önerildi

Toplantıda ayrıca, bölge halkının talepleri doğrultusunda CHP’nin 17 maddelik demokratikleşme paketine ek olarak yeni yasa tekliflerinin hazırlanarak Meclis’e sunulmasına da karar verildi. CHP bu çerçevede, koruculuk sisteminin kaldırılması, boşaltılan köylere dönüşün sağlanması, Sivas’ta 2 Temmuz 1993 tarihinde 35 kişinin yaşamını yitirdiği Madımak Oteli’nin ve 12 Eylül Askeri Darbesi döneminde ağır işkencelerin yaşandığı Diyarbakır Cezaevi’nin utanç müzesine dönüştürülmesi ile anadilde öğrenimin önünün açılması için anadilin seçmeli ders olarak okutulmasına ilişkin yasa teklifleri hazırlayacak.
CHP heyetlerine gerçekleştirdikleri ziyaretler sırasında, ‘Öcalan’ın serbest bırakılması’ yönünde talepler de iletilmişti. Ancak bu talebin taslak rapora girmediği öğrenildi. Taslak raporun oluşturulması sırasında CHP’lilerin ‘ PKK ile aynı çizgide görünmek’ kaygısını dile getirdiği ve bu nedenle Öcalan ile ilgili talebin rapora yansıtılmamasına karar verildiği belirtildi.