Öcalan tazminattan vazgeçti: Önemli olan para değil

Öcalan tazminattan vazgeçti: Önemli olan para değil
Öcalan tazminattan vazgeçti: Önemli olan para değil
Abdullah Öcalan, toplatılan kitabı için Anayasa Mahkemesine yaptığı başvurunun tekrarında maddi ve manevi tazminat talebinden vazgeçti.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARAPKK lideri Abdullah Öcalan’ın “Kürdistan Devrim Manifestosu, Kürt Sorunu ve Demokratik Ulus Çözümü” isimli kitabı basım aşamasında mahkeme kararıyla toplatılmıştı. Kararın kesinleşmesi üzerine Öcalan avukatları aracılığıyla bireysel başvuru yoluyla Anayasa Mahkemesine başvurmuştu. Öcalan, hak ihlali tespiti yapılarak uğradığı maddi ve manevi zarar nedeniyle tazminat talebinde bulunmuştu. Ancak Anayasa Mahkemesi, eksiklikler bulunduğu gerekçesiyle başvuruyu geri çevirerek, eksikliklerin giderilmesini istemişti.

YENİ BAŞVURU YAPILDI

Mahkeme kararının kendilerine ulaşması üzerine Öcalan avukatları müvekkilleri adına yeni başvuru yaptı. Başvuru dilekçesinde, Anayasa Mahkemesi’nin ret kararında sonra müvekkilleriyle görüşülmediği, görüşme için yapılan başvuruların ret edildiği hatırlatıldı. Yeni başvuruda, daha önce talep etmesine rağmen, maddi ve manevi tazminat talebinde feragat edildiği belirtildi.

TAZMİNAT İSTEMİYORUZ

Başvuru dilekçesinde tazminat talebinde vazgeçilmesinin gerekçesi olarak Öcalan’ın AİHM’de yaptığı bir çok başvuruda tazminat talebinde bulunmaması gösterilerek, şöyle denildi: “Savaş ortamından kaynaklanan on binlerce insanın ölümü, toplumda oluşan moral değerlerin yıkımı hiçbir hesaba konu edilemeyecek denli acılara sebebiyet vermiştir. Bu acıların telafisine dönük hiçbir matematiksel hesaplamanın kıymeti harbiyesi yoktur. Öcalan için en önemli hususun, ihlal edilen haklarının ihlal edildiğinin Mahkeme’niz tarafından tespit edilmesi olacağından dolayı ‘maddi ve manevi tazminat’ talebimizden feragat ettiğimizi bildiririz.”

BİLİME ULAŞMA HAKKI ENGELLENDİ

Dilekçede, Öcalan kitabının toplatılmasının ifade hürriyetine dönük bir saldırı olduğu gibi Türk hakkının ve Kürt halkının bilgiye ve bilime ulaşma hakkının engellenmesi olarak değerlendirildiği de belirtildi. Öcalan’ın toplatılan kitabında alıntılara da yer verilen dilekçede “Demokratik ve barışçıl çözümün konuşulduğu şu günlerde, Sayın Öcalan şahsında düşünce ve ifade özgürlüğüne karşı anayasayı hiçe sayarak yapılan bu saldırı, neticeleri itibariyle pozitif hukukun sınırlarını aşmakta; Türkiye halklarının kendilerini farklılıkları temelinde ifade etme ve bir arada yaşama iradelerine karşı geliştirilen bir nitelik almaktadır” denildi.

BAKANLIKTAN GÖRÜŞ BEKLENİLECEK

Öte yandan Anayasa Mahkemesi bireysel başvuru ile gündemine gelen uzun tutuluk konusu önceki gün görüştü. Yüksek mahkeme, uzun tutukluluk konusunda komisyonlardan gelen 4 başvurunun esastan incelemesini gerçekleştirmedi. Komisyonda Adalet Bakanlığı’ndan “kabul edilebilirlik” ve “esasa” ilişkin görüş alınması için yazı yazılmasına karar verildi.

Balbay ve Haberal başvurusu
Bireysel başvuruyu görüşecek bölümler, Adalet Bakanlığı’ndan gelecek görüş doğrultusunda “uzun tutukluluk” konusunun kabul edilebilir olup olmadığına ve esasını görüşerek karara bağlayacak. Ön görüşmede kabul edilebilirlik kararı verilirse esasa geçilecek. Aksi halde başvurular reddedilecek. Anayasa Mahkemesi’nin uzun tutululuk konusunda aralarında Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal gibi isimlerinden başvurusu bulunuyor.


  http://www.radikal.com.tr/112133511213358

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  selam - panchovilla

  teröre tek çözüm anti darwinist,kominist ilmi mücadele yapmak ve türk islam birliğinin kurulmasıyla son bulur

  bozacının şahidi şıracı - Blgekltgn

  pkk gibi belaların çıkmasında ekonomik, sosyal vs bir çok sebep olabillir..Kemikleşmiş düşünceden ziyade dünya haritasını ve strateji gerçeğini göz önünde bulundurmadan ortaya atılmış zayıf bir savunma.Kemikleşmiş düşünce nitelendirmesine gellince; burada kimse demiyo ki haberde adı geçen şahıs dava açamaz, açar kardeşim, istesin tazminatını da alır.Alacağı tazminattan çok ödeyeceği tazminatın fazlalağı burda mesele, bunun kemikleşmiş bi tarafı yok.İnsanların başka yöne dikkat çekmesinden bu kadar rahatsız olmak , asıl bundan rahatsız olanların dar penceresinin yansımasıdır.Ne askerler şehit olurken, ne insanlar diri diri yakılırken, ne devlet kendi halkını güya terörist sanıp üsstüne bombaları yağdırırken,büyük ihtimal ömründe on kitaptan fazlasını okumayan, hiçbir şey yapmadan oturduğu yerden hidayete erdirme dilekleri tutmak,yakınılan kemikleşmiş düşüncelerden çok daha zarar vermiştir bu insanlara ve halen vermektedir.

  Gelişen dünyaya ayak uydurmak... - Mevan-misafir

  Birkaç okuyucu yorumunu okudum ve bakıyorum ki, malesef dünya başka yöne ve ülkem insanı başka yöne. Demokrasi, inan hakları, medeni dünya kriterleri vb. gibi evrensel değerler bile geçersiz kalıyor bazı kemikleşmiş ideolojik düşenenlerin beyninde. Öcalan söz konusu olunca, hiç bir insani değer söz konusu olmuyor. Adam yaşıyor ve medeni bir ülkede. Kanun ömür boyu Tecretli/ağğır ceza vedrmiş ve cezasını zaten çekiyor. Türkiyenin bazı kemikleşmiş ideolojik beyinleri yüzünden değil mi ki PKK gibi belaların çıkmasına ve yollarca Türkiyede huzursuzluk yaşanmasına. HUKUK'UN BİR GÜN HERKESE LAZIM OLACAĞI NEDENSE HEP GÖZDEN KAÇIRILIYOR, ANLAMIŞ DEĞİLİM.Kutsal kitaplarda da; Allahım bizi hidayete kavuştur Ayetlerini unutmamalıyız.

  ... - Blgekltgn

  Diğer kefeye konulcak şeyler ise pek mühim değil mahrum kaldığımız bilim karşısında malum, hep bildiğimiz şeyler, devletin teröre yaptığı harcamalarla yapılacak binlerce okul, kütüphane, labaratuvar, yatırım..20 sene dişini tırnağına takarak büyüttüğün evladın şehit edilmesi mi.bırakın Allah aşkına adamın biliminden yoksun kalmışız evlat acısı neymiş, babasızlık neymiş.4 yaşındaki çocuk ailesiyle birlikte kurşuna mu dizilmiş?Kim takar, işte hep bilimsizlikten bunlar.O kitapları okumalıymışız meğer, orda yazıyodur mutlaka bir ailenin yolu kesilip, baba linç edilmez, babanın gözü önünde karısına tecavüz edilmez,zorla izletilen babayı öldürdükten sonra tüm bunları izleyen çocuğun kafasına kurşun sıkılmaz..Bedenlerinin üstüne sahip oldukları askeri kimlikler konulmaz nispet yapar gibi.Ne bilimmiş arkadaş.Hatayı en başta bizimkiler yapmış tabi, böyle bir kaynağı nasıl yoksun bırakırsın halkatan? Hakkıdır arkadaşım..sonunda kadar hakkıdır.açsın davasını, devlet adına karşı dava açacak kesim yolda patlattığı bombalarla parçalanan sivillerin sayısından çok daha fazladır, yoksun kalınan bilim karşısında bu ufak ayrıntıyı da fısıldayıverin kulağına.

  ne bilimmiş arkadaş - Blgekltgn

  Tabii ki hakkıdır, hatta sadece o değil, bu ülkede düşünce suçu kapsamında cezalandırılmış yahut engellenmiş nice şahıslar da açsın.Haberde adı geçen şahıs neden talep edemesin ki?Hukukta karşı dava açmak da vardır, ya da en basitinden bir takas defi ileri sürersiniz.Hepimizin uğradığı sözde bilim yoksunluğumuzu terazinin bir kefesine koyalım, görünüşe bakılırsa tüm ülkenin mahrum kaldığı bu olmazsa olmaz içinden bilim akan kitapların davası herkes için görülcek, hani şu parça tesirli bombalardan parçalanarak ölen herkes için..

  Milyonlar - Gılgameş

  Milyonlarca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının Halk Önderi olarak kabul ettiği bir kişilikten bahsediyoruz. Ayrıca kendisi de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Kullanılmasında fayda gördüğü bazı anayasal haklarının olması da gayet doğaldır. Bu haklardan isteyen herkes faydalanabilir. Ama bunu istemek gerekir. Sadece bu da yetmez. Başkalarının da bu haklardan faydalanma hakkı olduğunu kabul etmek gerekir. Bu açıdan Öcalan'ın ayrıcalığı olmamalıdır. Hukuk devleti olmak, demokratik toplum olmak öyle kolay bir şey değildir.

  Yerden Göğe Haklılık. - Clear

  Nasıl mı olur? HARAYDIN'ı okuyun.