Öcalan: Yakalanmasaydım Mandela'ya gidecektim

Öcalan: Yakalanmasaydım Mandela'ya gidecektim
Öcalan: Yakalanmasaydım Mandela'ya gidecektim

Abdullah Öcalan , 95 yaşında hayatını kaybeden Güney Afrika lideri Nelson Mandela için başsağlığı mesajı yayımladı. Mesajda ilginç bir detay da yer aldı. Öcalan, 1999’da yakalanmadan önce Mandela’nın yanına gitmeye çalıştığını belirtti.
Öcalan mesajını, Mandela için düzenlenen anma törenine giden HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü aracılığıyla gönderdi. Özgür Gündem gazetesinde yayımlanan mesajda Öcalan şu ifadeleri kullandı:
“Mandela, öncüsü olduğu demokrasi ve eşitlik mücadelesi, bir arada, özgür ve eşit yaşamı kendileri için ilke edinmiş olanların mücadele kavramını şekillendiren şeyin ta kendisidir. Mandela gibi insanlar için geçmişe dair bir dilin kullanımı imkânsızdır. Çünkü halklarının gönüllerinde yer edinmiş kişiler, halk mücadelelerinde Prometheus rolü oynamaya yazgılı şahsiyetlerdir. Onların ateşi taşımaya karar verdikleri gün de o ateşi taşıma biçimleri de tesadüfi değildir. Bu, egemenlerin tarihinin akışı içinde dayattıkları modernist kapitalist düzlemin yol açtığı hasara onurlu biçimde karşı koymak için verilmiş bir mücadeledir.”
Öcalan, yakalanmasa Mandela’nın yanına gideceğini de şu sözlerle aktardı: “Uluslararası komplo öncesinde tecrübelerine başvurmak için yola koyulmuş olduğum Mandela, benim ve Kürt halkının, dünyanın tüm meydanlarında ve dağlarında zalim iktidarlara inat gülümseyen o büyük çoğunluğun, bizim büyük ailemizin bir parçası olarak yaşamaya devam edecektir. Kendisiyle birbirimize gönülden bir bağlılığımız vardı. Bu bağlılık çerçevesinde kendisinin Kürt halkına olan duyarlılığı ve bağlılığı bizim de kalbimizde ona karşı bağlılık ve saygı olarak karşılık buldu. Afrika halklarını aydınlatan, parlayan bir yıldızdı. Biz de o yıldızın Ortadoğu üzerinde parlamasını sağlayacağız.”