Öcalan 'yeni format ve derinlikli müzakere' ile ne demek istedi?

Öcalan 'yeni format ve derinlikli müzakere' ile ne demek istedi?
Öcalan 'yeni format ve derinlikli müzakere' ile ne demek istedi?
BDP heyetinin, PKK'nın çekilmeyi durdurmasından sonra dün İmralı'dan getirdiği yeni mesajlar kafaları karıştırdı.

RADİKAL - İmralı Cezaevi’nde yatan Abdullah Öcalan ’la BDP heyetinin 10’uncu görüşmesinden sonra açıklanan Öcalan’ın mesajlarına ilişkin yorumlamalar sürüyor.

Öcalan’ın süreci “diyalog süreci” olarak tanımladığı görülürken, PKK ’lıların çekilmeyi durdurmasına ilişkin bir ifadenin mesajda yer almaması dikkat çekici yönlerden biriydi. Öcalan’ın açıklanan mesajında, “Ateşkes durumun korunması”nı olumlu bulduğu ifadesi yer alıyor; ancak çekilmenin durmasına değinilmiyor.

Ayrıca Öcalan’ın görüşmeleri, “yeni bir format”la ve derinleştirerek “müzakereye evrilmesini” istemesi diğer önemli bir nokta. Öcalan “yeni format” ve “derinlikli müzakere” ifadelerini iki defa tekrar etmesi, “daha sonra açıklanacak” mesajlarında ağırlığın, görüşme usulünün değişmesine ve içeriğe ilişkin taleplerin öne çıkmasına vereceğini akla getiriyor.

Bunun için “yeterli araç ve imkân”ların yaratılmasının elzem olduğunu belirten Öcalan’ın, hem devletten hem de Kandil’den sürece dair yeni beklentileri olabileceğini de ortaya koyuyor.

Öcalan: Diyalog artık müzakereye evrilsin

Öcalan’ın mesajı şöyle:

“Öncelikle kamuoyuna sevgi ve selamlarımı iletiyorum.

Bir yıl önce başlattığımız diyalog sürecini bundan böyle yeni bir formatla yani anlamlı bir müzakereye evrilterek, derinleştirerek sürdürmek gerektiğini düşünüyorum. Anlamlı bir müzakere için gerekli olanak ve araçları devlete de Kandil’e de iletmiş durumdayım. Özellikle devletin, derinlikli bir müzakere için yeterli araçları ve imkânları yaratması sürecin ilerlemesi için elzemdir. Çözüme gidecek yolların ancak bu şekilde açılacağı gerçeğinden hareketle hükümetin de konuyu ciddiyetle ele almasını umuyorum.

Bu aşamada karşılıklı ateşkes durumunun korunuyor olmasına anlam biçtiğimi belirtmek istiyorum. Hepimiz, sürecin çok anlamlı olduğunun farkındayız. Ancak anlamlı olduğu kadar zor ve çetin geçeceğini de hepimiz biliyoruz. Önerilerim ve düşüncelerim doğrultusunda zorlukları aşmayı başarırsak, yeni bir formata evrilmiş, derinlikli bir müzakere ile yola devam edebiliriz.
Özgürlük, demokrasi ve barışa olan tutkumla herkese en içten sevgi ve selamlarımı sunuyorum.”