Öcalan yeni yargılama

Yeni Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) uygulanan ve avukatlarıyla görüşmesi teybe kaydedilip, evrakına el konulan Abdullah Öcalan, tarafsız yargılama olmayacağı gerekçesiyle Türkiye'de yeniden yargılama için başvuru yapmayacağını açıkladı.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Yeni Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) uygulanan ve avukatlarıyla görüşmesi teybe kaydedilip, evrakına el konulan Abdullah Öcalan, tarafsız yargılama olmayacağı gerekçesiyle Türkiye'de yeniden yargılama için başvuru yapmayacağını açıkladı.
Avukatlardan Aysel Tuğluk, Öcalan adına şunları söyledi: "Yeniden yargılamayı kabul etmeyeceğim. Çünkü Abdullah Gül, 'Öcalan 100 kere yargılansa da aynı cezayı alır' demiştir. Deniz Baykal yeniden yargılamaya karşı çıkıp aynı cezayı istemekte. Askeri yetkililer tarafsız olmadıklarını açıkladı. Demek ki herkes bu davada taraf. Bunun için konuyu buradaki mahkemede değil Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi (AKBK) bünyesinde çözmeye çalışacağız. Hem Türkiye'ye hem Avrupa Konseyi'ne bu durumu anlatan başvuru metnini, kırtasiye malzemesi verilirse kendim hazırlayacağım. Önce AKBK'ye gidilecek. Diplomatik çalışmaya ağırlık veriyoruz."
CMK uygulandı
Bu arada avukat Tuğluk, Öcalan'la dünkü görüşmelerinde 1 Haziran'da yürürlüğe giren yeni CMK'nın ilgili maddelerinin uygulandığını belirtti. Tuğluk şunları anlattı: "Öcalan'la buluşunca bir görevli geldi. Teybi olan görevli, Bursa Adliyesi'nden geldiğini, 1. İnfaz Hâkimliği kararı olduğunu belirtti ve görüşmeyi kaydetmeye başladı. Elimizdeki evraka da el koydu. Mahkeme kararını bize göstermedi. İncelemeden sonra suç unsuru olmayan evrakın geri verileceğini söyledi. Bir saate yakın süren görüşmeyi kaydetti ve evrakla birlikte gitti. İlk kez evrakımıza el konuldu." Tuğluk, yeni CMK'ya dayanarak yapılanın hukuk ihlali olduğunu ileri sürdü. Tuğluk, "Gizlilik koşulu tamamen ortadan kalktı. Biz de mevcut uygulama sürdükçe artık müvekkilimizle görüşmeyeceğiz, savunmaya girmeyeceğiz" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7480487480480

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.