Öcalan yeni yerini beğenmedi

İmralı'da yeni yapılan cezaevine taşınan ve yanına 5 mahkum gönderilen Abdullah Öcalan'ı ziyaret eden kardeşi konuştu.Abdullah Öcalan, yaklaşık 4 milyon dolar harcanarak yapılan yeni cezaevi dün taşındı. Öcalan’ın yanına 5 mahkum daha sevk edildi ve Öcülün'ın bu mahkumlarla görüşebilmesinin koşulları yaratıldı.

Öcalan’ı, yeni yerinde ilk kez kardeşi ve avukatları gördü. Kitap, bisküvi gibi ihtiyaç maddeleriyle sabah erken saatlerde İmralı'ya giden heyet, Öcalan'a görüştü ve akşam saatlerinde geri döndü.


İşte yeni cezaevinin koşullarıyla ilgili açıklama Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan’dan geldi. Kısa ve ayaküstü konuşan Öcalan, abisinin yeni yerinin eskisinden çok daha kötü olduğunu söyledi ve “kaş yaparken göz çıkartılmış" dedi.

Abdullah Öcalan'ın kardeşi böyle konuşurken, kamuoyunda ise koşulların iyileştirildiği yönünde tepkiler dillendirildi. Peki değişen ne?

İlk bilgilere göre;
- Öcalan'ın eski hücresi 13 metrekare iken, yeni hücresi 6-7 metrekare civarında.

- Ancak eski hücrede yatağı, tuvaleti ve duş yeri bir aradayken, şu anda bunlar ayrı ayrı yerlerde. Öcalan aslında F tipi bir hücreye yatırıldı.

- Yeni cezaevinde avukatlarla görüş yerleri eskisine göre daha geniş ve ailesiyle de görüş kabinleri mevcut.

HENÜZ GÖRÜŞME YOK
Öte yandan, Öcalan’ın diğer mahkumlarla henüz bir görüşmesi olmadığı ve avukatlarına da 1 aydan önce görüşeme olamayacağını söylediği kaydedildi.

Bu arada, Öcalan’ın avukatlarının yarın bir basın toplantısı düzenleyerek merak edilen ayrıntıları kamuoyuna aktarması bekleniyor.