Öcalan yeniden yargılanmayı reddedecek

AİHM'deki davası 5 Mayıs'ta görülecek olan Öcalan, "Yeniden yargılanma kararı çıkarsa reddedeceğim. Çünkü bu mahkeme, Türkiye'nin demokratikleşmesine hizmet etmez" dedi.

Abdullah Öcalan, başvuruda bulunduğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), yeniden yargılanmasına karar vermesi halinde bunu reddedeceğini bildirdi. Öcalan, "Avrupa Konseyi yeniden yargılanma olsun derse, ben reddedeceğim. Çünkü bu mahkeme, Türkiye'nin demokratikleşmesine hizmet etmez" dedi.
İmralı Cezaevi'nde bulunan Abdullah Öcalan'ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne yaptığı başvuru doğrultusunda, mayıs ayında büyük duruşma gerçekleştirilecek. 5 Mayıs günü görülen duruşma için Öcalan ve avukatları şimdiden hazırlıklara başladı. Öcalan, geçen günlerde avukatlarıyla yaptığı görüşmede, AİHM konusunda verdiği kararı açıkladı.

MİLOSEVİÇ ÖRNEĞİ

Öcalan, avukatlarıyla yaptığı görüşmede, AİHM'in adil yargılama olmadığı yönündeki kararını anımsattı. "Biz yargılanmaya karşı değiliz" diyen Öcalan, şöyle devam etti:
"Kabul ediyoruz, bir savaş yaşandı. Bizim de bunda payımız olabilir. Ama en azından Miloseviç'e tanınan hak bana da tanınmalı. Karşılıklı yargılanma olmalı, uluslararası mahkeme olsun. Tek taraflı çok büyük bir haksızlık var ortada."

AVRUPA'YA TEPKİ: REDDEDERİM

Türkiye'deki yargılamayı barış mesajı vermek için kabul ettiğini söyleyen Öcalan, AİHM'de devam eden yargılama için "Avrupa Konseyi'nin yeniden yargılanma olsun derse, ben reddedeceğim. Çünkü bu mahkeme Türkiye'nin demokratikleşmesine hizmet etmez" diye konuştu.

ZANA DAVASINA DA DEĞİNDİ

Öcalan'ın avukatı Doğan Erbaş, Öcalan'ın bu kararını Avrupa'ya duyduğu tepki nedeniyle verdiğini söyledi. Erbaş, Öcalan'ın bu kararında DEP eski milletvekilleri Leyla Zana, Orhan Doğan, Hatip Dicle ve Orhan Doğan'ın Ankara 1 No'lu DGM'de yapılan yeniden yargılanmalarından bir sonuç alınamamasının da etkisi bulunduğunu belirtti.