Öcalan'a doğum günü pastası

Öcalan'a doğum günü pastası
Öcalan'a doğum günü pastası
Abdullah Öcalan'ın doğum günü için Halfeti'nin Ömerli köyünde toplanan binlerce kişi ilk kez doğum günü pastası kesti.

HALFETİ - Abdullah Öcalan'ın 64'üncü doğum günü, doğum yeri olan Şanlıurfa'nın Halfeti İlçesi'ne bağlı Ömerli Köyü'nde pasta kesilerek kutlandı. Doğum günü için Ömerli Köyü'ne gelen binlerce kişi, Türkçe ve Kürtçe sloganlar atarak Öcalan'ın doğduğu evi ziyaret etti, bahçedeki topraktan aldı.
Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dayanışma Dernekleri Federasyonu tarafından bu yıl 9'uncusu düzenlenen Abdullah Öcalan'ın 64'üncü yaş günü kutlamalarına katılmak için Türkiye 'nin çeşitli illerinden binlerce kişi dünden itibaren Halfeti'ye geldi. Aralarında BDP milletvekilleri Özdal Üçer, Demir Çelik, Hüsamettin Zenderlioğlu, Ayla Akat, Nursel Aydoğan, İbrahim Binici, Sebahat Tuncel, Emine Ayna, bağımsız milletvekili Aysel Tuğluk ile parti yöneticilerinin de bulunduğu binlerce kişi, Halfeti ilçe merkezindeki boş alanda toplandı; Kürtçe şarkılar eşliğinde eğlenip, Öcalan lehine slogan attı. Kalabalığa dün gece Öcalan'ın gönderdiği ifade edilen mesaj okundu. KİLOMETRELERCE YÜRÜDÜLER 

Geceyi misafir edildikleri Halfeti veya yakın köylerdeki evlerde ya da ilçe merkezindeki boş alana kurulan çadırlarda geçiren 10 bini aşkın kişi sabah erken saatlerden itibaren Öcalan'ın doğum yeri olan Ömerli Köyü'ne gitmek için yola çıktı. Halfeti'ye 8 kilometre uzaklıktaki Ömerli Köyü'ne gitmek için yola çıkanlar, oluşan konvoy nedeniyle trafiğin durması üzerine, araçlarından inerek yürümeye başladı. Yürüyüş boyunca hiçbir engelle karşılaşmayan kalabalık, yolda topladıkları çiçekleri de Öcalan'ın evine götürmeyi ihmal etmedi. 

ÖCALAN'IN KARDEŞLERİ KARŞILADI 

Saat 10.00 sıralarında Ömerli'ye ulaşan kalabalık köy girişinde Abdullah Öcalan'ın kardeşleri Mehmet, Fatma ve Havva Öcalan ve yeğenleri tarafından zafer işareti ve zılgıtlarla karşılandı. Öcalan kardeşlerin elini öpmek ve tokalaşmak için birbiriyle yarışan kitle, Türkçe ve Kürtçe slogan atarak Abdullah Öcalan'ın doğduğu eve yürüdü. Öcalan'ın doğduğu eve ulaşıldığında da Öcalan'ın kardeşlerinin elini öpmek isteyenler kısa süreli izdihama neden oldu. 

FOTOĞRAFLARINI ÖPÜP, BAHÇEDEN TOPRAK ALDILAR 

Öcalan'ın doğduğu evi dolduran kalabalık, duvarlara asılı olan Abdullah Öcalan'a ait fotoğrafları öpmek için birbiriyle yarıştı. Hem Öcalan'ın fotoğraflarını, hem de kardeşleri Fatma ve Havva Öcalan'ın elini öpmeye çalışan kalabalık, daha sonra evin çatısından atılan şekerlerden kapabilmek için çaba harcadı. Poşetler içerisinden havaya savrulan şekerleri toplamaya çalışan kalabalıkta bulunanlar, Öcalan fotoğrafları ile süslü evin bahçe ve odalarında bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.
Etkinlik için köye gelen BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in de, avluda sandalyede oturan Abdullah Öcalan'ın kız kardeşi Fatma Öcalan'ın elini öptüğü görüldü. Öcalan'ın doğduğu evi ziyaret edenler, evin bahçesinde bulunan topraklardan da almayı ihmal etmedi. Kalabalıkta bulunanlar evin bahçesindeki toprağı avuçlayarak yanlarında bulunan poşet ve pet şişelere doldurdu.

DOĞUM GÜNÜ PASTASI KESİLDİ

9 yıldır yapılan kutlamalar kapsamında ilk kez Öcalan için doğum günü pastası kesildi. Etkinliğe gelenlerin hazırlattığı üzerinde Kürtçe 'Doğum Günün Kutlu Olsun Abdullah Öcalan' yazılı pasta, Öcalan'ın doğduğu evin avlusuna kurulan bir masaya konuldu ve 2009 yılında yapılan kutlamalar sırasında çıkan olaylarda yaşamını yitiren Mustafa Dağ'ın çocukları tarafından kesildi. Slogan atan kalabalık, alkışları arasında kesilen pasta kısa sürede tüketildi. 

MİLLETVEKİLLERİ DE GELECEK 

Etkinlik kapsamında halen binlerce kişinin gelmeye devam ettiği Ömerli Köyü'ne BDP milletvekillerinin de geleceği ve öğle saatlerinde Abdullah Öcalan'ın mesajını okuyup, basın açıklaması yapacağı bildirildi. Milletvekillerinin açıklamasının ardından etkinliğin son bulması ve kalabalığın dağılması bekleniyor. 

ASKER VE POLİS GÖZÜKMEDİ 

Geçmiş yıllarda yapılan ve olaylı geçen kutlamalara, izin verilmesinin ardından dünden itibaren Halfeti'ye gelenler hiçbir güvenlik engeline takılmadı. İlçedeki bazı okul ve resmi kurumlara konuşlandırılan asker ve polisler; etkinlik yapılan alanda ve Ömerli Köyü'ne giden güzergah üzerinde hiç gözükmedi. 

2009'DA ÇIKAN OLAYLARDA 2 KİŞİ ÖLDÜ

Bu yıl 9'uncusu düzenlenen Öcalan'ın doğum günü etkinlikleri geçmiş yıllarda olaylara sahne oldu. Geçmiş yıllarda etkinlik için Halfeti'ye gelen binlerce kişinin Ömerli Köyü'ne gitme talebi geçici güvenlik bölgesi ilan edildiği gerekçesiyle engellenince, olaylar çıkmıştı. 2009 yılında da köye gidişine izin verilmeyince taş ve molotofla saldıran kalabalığa güvenlik güçleri gaz ve basınçlı su ile müdahale etti. Olaylarda Mahsun Karaoğlan ve Mustafa Dağ adlı göstericiler öldü, aralarında asker ve polislerin de bulunduğu onlarca kişi yaralandı. Bu olayın ardından 2010'da bin kişiye izin verildi, 2011 yılında ise isteyen herkesin kutlamalara katılmasına olanak tanındı ve binlerce kişi Ömerli Köyü'ne sorunsuz gitti. Geçen yıl ise etkinliklere İçişleri Bakanlığı tarafından yasak kararı alınması nedeniyle izin verilmedi.

ÖCALAN'IN NÜFUS KAYITLARINDA DOĞUM TARİHİ 14 NİSAN 
Öte yandan, 4 Nisan'da kutlanan PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın doğum günü resmi nüfus kayıtlarında 14 Nisan olarak görülüyor. Resmi kayıtlara göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Öcalan, Ömerli Köyü'nde 14 Nisan 1949'da dünyaya geldi. 2'si hayatta olmayan 4'ü kız 7 kardeşi olan Öcalan, resmi kayıtlarda 1978'de yaşamını birleştirdiği örgüt kurucularından olan ve Avrupa'ya kaçan Kesire Öcalan ile de halen evli görülüyor. 14 Nisan 1949'da, ailenin 4'üncü çocuğu olarak dünyaya gelen Abdullah Öcalan'ın, en büyük ablası Dursun 65 yaşında, en küçük erkek kardeşi Ali ise 13 yaşında yaşamını yitirdi. PKK liderinin kız kardeşleri evli gözükürken, erkek kardeşlerinden olan ve fikir ayrılığından dolayı örgüt ile bağlarını kopardıktan sonra Kuzey Irak'ta fırıncılık yapmaya başlayan Osman Öcalan ise kayıtlarda halen bekar gözüküyor. (Ali LEYLAK-Mehmet BULUT-Mehmet SEZGİN-Ömer ŞULUL-Mücahit YOLCU/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/112807511280754

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Seneye en buyuk buyuk pasta, Guinness rekorlar kitabi icin! - mhmtthr

  Kulturumuzde dogum gunu yok. Kurdlein yuzde 90 i gercek dogum gunlerini bilmezler. Hele Ocalanin generasyonundakilerin yuzde 99.99 bilmiyor. Ikincisi Kurdlerin buyuk bir bolumu Ocalani sever,sayar lider olarak gorur. Gayet normal.Bir insana veya lidere bagli oldugunu, bence ancak mucadelesine sahip cikarak gosterilebilinir. Ama hersene dogum gunu kutlamasi adi altinda yapilanlar aklim fikrim almiyor. Onu gundemde tutma siyaseti olabilir ama bana gore pek dogru sonuclar vermiyor. Ki devlet de salaklik yapip engellemeye calisiyordu ki olumler ve yaralanmalar oldu.

  Dehşete kapıldım! - aby21

  21.yüzyılda Kürtlerin düşünsel anlamda düşürüldüğü korkunç durumu özetleyen bir tablo. Şeyhler döneminin bittiğini zannederken, Kürtlerin başına böyle bir şeyh getirilmesi/üretilmesi hayra alamet değil. Bu saatten sonra Kürtler iflah olmaz. Nurtopu gibi bir Kürt kemalizmi doğmuştur. Türkler 80 yıldır Türk Kemalizmden kurulamazken Kürtler bu beladan nasıl kurtulacak çok zor. Bu şeyhlik-müridlik ilişkisinin Kürtlerde bu denli tutmasında Kürt ve Türk sol aydınlarının günahı çok büyüktür.Kelli felli adamların Kürtlerde hertarafı saran bu şeyhlik ateşine odun atmaya devam etmeleri affedilir gibi değil. Saygılar. Ali

  koleler ve yari tanrilar - Jaro

  Goruntuler sanki kuzey koreden. Kuzey koredeki lidere yari tanri gibi tapan insanlar aklima geldi. Kuzey korelilerde onlarin buyuk liderinin dogdugu evi opuyor toprak topluyor. Turkiyede fasizme ve kolelige en yatkin halk kurd halkidir. Maalesef...

  DEVLET BU RESMİ İYİ OKUSUN - teknolog20

  şimdiye kadar öcalana bebek katili diyenler, cani diyenler, kürt halkının ne kadar öcalana bağlı olduklarını ve ona iman ettiklerini görsünler. Böyle bir lider kürt sorunun çözümü için bir şanstır ama ne yazık ki devlet ondan yararlanmak yerine imralı adasının dehlizlerinde çürütmeye mahkum ediyor.