Öcalan'a gidecek '7 akil' kim olacak? Banko ve sürpriz listeler

Öcalan'a gidecek '7 akil' kim olacak? Banko ve sürpriz listeler
Öcalan'a gidecek '7 akil' kim olacak? Banko ve sürpriz listeler
Cemaat-hükümet gerilimi, Alevi tepkisi, Gezi eylemleri İmralı kosterine bineceklerin belirlenmesinde nasıl rol oynayacak? 'Banko' ve 'sürpriz' görülen isimler kimler? İşte muhtemel yanıtlar...
Haber: BARIŞ AVŞAR / Arşivi

Çözüm sürecinde yeni bir adım olarak görülen ve son olarak önceki gün, "7 akil insan ve 4 gazetecinin İmralı'ya giderek Abdullah Öcalan'la görüşeceği" haberiyle gündeme gelen heyetin kimlerden oluşacağı merak konusu.

Gazetecilerin sayısı ve kimler olacağı konusunda spekülasyon sürse de, özellikle Gezi Parkı eylemleri, Lice'deki karakol protestosu sırasında Medeni Yıldırım'ın öldürülmesi ve son olarak Yüksekova'da Bemal Tokçu, Mehmet Reşit İşbilir ve Veysel İşbilir'in yaşamlarını yitirdiği gösteriler sırasında 'sürecin devam etmesine güçlü vurgu yapan' yazar ve medya yöneticilerinin seçileceği değerlendirmesi yapılıyor.

Akil İnsanlar Heyeti'nden seçilecek isimlerin ise 7 bölgeye ayrılan heyetlerin başkanları olması bekleniyor. Yine de bu konuda da farklı değerlendirmeler var. Heyetlerin yurt çapında yürüttükleri temaslarda ismi öne çıkan üyelerin, bazı başkanların önüne geçerek ada yolcusu olması mümkün görünüyor. Buna kişisel sebepler de eklenebilir.
Peki bugüne kadarki ‘en kalabalık koster’de kimler olabilir?

İNANIR’A ÖCALAN’DAN SELAM GELMİŞTİ AMA… 

Bölge bölge bakacak olursak Akdeniz bölgesi heyetinde başkan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, başkan vekili sanatçı Lale Mansur'du. Hisarcıklıoğlu'nun heyetinde Kadir İnanır gibi yurt gezilerinde öne çıkan popüler bir isim de yer alıyor. İnanır, BDP heyetinin ziyaretlerinde Öcalan'ın 'şahsında' tüm sanatçılara selam söylediği bir isim olsa da başkanın yerini alması zor görünüyor. Bu heyette ayrıca Tarık Çelenk, Nihal Bengisu Karaca, Şükrü Karatepe, Muhsin Kızılkaya, Öztürk Türkdoğan ve Hüseyin Yayman gibi isimler yer alıyordu.

ALEVİ FAKTÖRÜ

Doğu Anadolu heyeti başkanı Can Paker sivil toplumun temsili açısından önemli bir isim olarak öne çıkıyordu, ziyaretçiler arasında olması da kuvvetle muhtemel. Ancak bu grupta yer alan Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan, Alevilerle hükümet arasında son dönemde başta Suriye ve Gezi Parkı olmak üzere farklı gerekçelerle gerilen ilişkinin yumuşatılması yönünde bir mesaj vermek adına sürpriz aday olabilir. Bu heyetin diğer isimleri Sibel Eraslan, Ayhan Ogan, Mahmut Arslan, Abdurrahman Dilipak, Abdurrahman Kurt, Zübeyde Teker ve Mehmet Uçum'du.

ORAN VE KARAKAYA ETKİSİ

Ege Bölgesi heyeti başkanı Radikal yazarı ve kamuoyu araştırmacısı Tarhan Erdem'di. Avni Özgürel'in başkan vekili olduğu heyette ayrıca Arzuhan Doğan Yalçındağ, Hasan Karakaya, Fadime Özkan, Fuat Keyman, Fehmi Koru ve Baskın Oran yer alıyordu. Bu heyetin çalışmaları sırasında özellikle gazete yazarlığı yapan isimler öne çıktı. Ancak en çok ses getirenler Baskın Oran'ın İzmir toplantısındaki ‘Kemalizm eleştirileri’ ve Hasan Karakaya'nın 'bu iş bitene kadar baltaları gömdüm' açıklamaları oldu.


DERSHANE, UŞŞAK’I ‘GÖTÜRÜR’ MÜ? 

İç Anadolu Bölgesinde başkan Bugün yazarı Ahmet Taşgetiren, başkan vekili Beril Dedeoğlu idi. Heyet sekreteri olan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkan Yardımcısı Cemal Uşşak’ın son dershane tartışmalarıyla başlayan hükümet-cemaat gerilimi sonrası ziyaretçiler arasında yer alması zor görünüyor. Ancak Aleviler için ortaya çıkan tablo burada da söz konusu olabilir. Vahap Coşkun, Doğu Ergil, Erol Göka, Mustafa Kumlu, Hilal Kaplan diğer isimler. Celalettin Can da bu heyetteydi ancak Gezi eylemlerinin gölgesinde yapılan son Akiller toplantısına bu gerekçeyle katılmayarak çalışma dışında kaldı.

ENSAROĞLU, ARIBOĞAN VE HAKYEMEZ ‘TAMAM’ GİBİ 


Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde başkan SETA Hukuk ve İnsan Hakları Direktörü Yılmaz Ensaroğlu, başkan vekili Kezban Hatemi idi. Heyette yer alan Murat Belge'nin durumu da Celalettin Can ile aynı. Diğer üyeler ise Fazıl Hüsnü Erdem, hemen hemen sadece Hakkari’deki toplantılarda yer alan Yılmaz Erdoğan, Etyen Mahçupyan, Lami Özgen ve Ahmet Faruk Ünsal’dı.

Marmara Bölgesi ve Karadeniz Bölgesinde ise başkanlar Deniz Ülke Arıboğan ve Yusuf Şevki Hakyemez’in kosterde yer almaları kuvvetle muhtemel. Arıboğan, akademisyen kimliğinin yanı sıra belki de ziyaretçiler arasındaki tek kadın olacak. Hakyemez ise Karadeniz gibi genel olarak ‘en sıkıntılı’ görülen bölgenin başkanlığı için ince elenip sık dokunarak belirlenmiş bir isimdi. Marmara heyetinde ayrıca Mithat Sancar, Levent Korkut, Mustafa Armağan, Ali Bayramoğlu, Hülya Koçyiğit, Ahmet Gündoğdu ve Hayrettin Karaman gibi isimler yer alıyordu.
Karadeniz Bölgesi’nde ise Vedat Bilgin, Fatma Benli, Şemsi Bayraktar, Kürşat Bumin, Oral Çalışlar, Orhan Gencebay, Yıldıray Oğur ve Bendevi Palandöken bulunuyordu. Oğur ve Çalışlar’ın dört kişilik gazeteci kontenjanında yer alması da ihtimal olarak dillendiriliyor. 

Tabii tüm bu seyahat planları, seçim sath-ı mailine girilen şu hassas günlerde herhangi bir 'aksilik' yaşanmamasına da bağlı... 

Hal böyleyken ‘son seçici’ olarak Başbakan Erdoğan ’ın belirleyici olacağı ‘yüksek ihtimal’ ve ‘sürpriz’ iki liste yapmaya çalışalım:

‘Banko’ liste:

1) Rifat Hisarcıklıoğlu
2) Can Paker
3) Tarhan Erdem/Avni Özgürel
4) Yılmaz Ensaroğlu
5) Ahmet Taşgetiren
6) Deniz Ülke Arıboğan
7) Yusuf Şevki Hakyemez


Banko listeyi zorlayabilecek ‘sürprizler’ listesi: 
1) Öztürk Türkdoğan
2) İzzettin Doğan
3) Hasan Karakaya / Baskın Oran
4) Kezban Hatemi
5) Cemal Uşşak
6) Hayrettin Karaman
7) Vedat Bilgin

Murat Belge Akil İnsanlar Heyeti'nden istifa etti


  http://www.radikal.com.tr/116560911656097

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sayin yazara, hatta hükümete bir kac soru... - düsünür

  izzettin dogan kimi temsil ediyor? finansman aldigi gülen cemaatimi temsil edecek (örnegin cami-cemevi projesi)? veyak "cem vakfi" (Cumhuriyetçi Eğitim ve Kültür Merkezi Vakfı) olarakmi? yani alevileri gizlice kemalizme (türklüge-sünnilige) devsirmek isteyen adam olarakmi? sayin yazarin bilmesi gereken bir mesele: aleviler bugüne kadar ASLA izzetin dogan´i temsilci olarak kabul etmemisler! ve hic bir zaman da kabul etmeyecekler! lütfen yazinizdaki büyük harflerle yazilan basligi "ALEVİ FAKTÖRÜ´nü" siliniz.

  Akil mi aklı başında heyet mi ? - mem7et

  Bilindiği gibi hükümetin belirlediği akil insanlar heyeti kamuoyuna sunulmadan sadece hükümetin kendi kararıyla belirlenmiş kişilerdi ki bu heyette yer alanların çoğunun hükemete ne derece yandaş olduklarını medyadaki konuşmalarında, köşe yazılarında görüyoruz. Böyle bir heyeti tabiki sayın Öcalan redetmeyecek çünkü ilk günden bu yana yapıcılığını çözüme olan istek ve inancını koruyup bunu en son yaşanan Yüksekova olaylarından sonra da dile getirdi. Ama sürecin daha iyi ilerlemesi çözümün biran önce gelmesi için sayın Öcalan'la görüşecek olan heyet Türkiye ve Kürdistan kamoyunda duruma objektif yaklaşan gerçekliği gerçekten görebilen ve yorumlayabilen kişiler olmalı. Şu unutulmamalı şu anki medya dünyası birilerini sürekli ekrana çıkarıp tartışma programlarında yer veriyorsa muhakkak bu kişilerin tarafsızlığı tartışılmalı ve bu kişilerden oluşan akil insanlar heyeti hiç bir sonuç vermez. Çünkü Türkiye medyası da tarafsızlığını yitirmiştir ki daha önce objektif olduğu da ayrı bir tartışma konusu!

  öcalanla bu kadar kişi ney görüşecekler. - okkes cavus

  B.D.P. lilere yeteri kadar görüşme izni çok zorlanarak çıkarken, şimdi bir sürü gazeteci sanatcı sermayadarların temsilcisi yazarlar alevi temsilcileri vs, bu kadar insan abdullah öcalanla hangi konuları görüşecekler. bu ne anlam taşıyor akil insanlar oluşturulup türkiyeye dağıtıldığı gibi, buda başka bir akil görüşmemi olacak. her ne ise umarız sağlıklı bir gelişme olur. ülke huzurlu yarınlar kavuşur. barş görüşmeleri böyle devam ederken, porvakasyonlara çok dikkat edilmeli mezar tahripcilerine dikkat!!!!!!.......

  Yanlış bilgiyle analiz yapmak - DimitrisDinkjian

  Haberde akil insanlar heyeti listesi ilk günkü gibi kabul edilmiş ve analiz o bilgi üzerine inşaa edilmiş. Oysaki hilal kaplan ile fadime özkan takas oldu, erol ekici akil insan olmayı reddetti.

  Merak... - citizen

  Merak ediyorum Recep Tayyip bey İmralı kafilesine katılıp heyete başkanlık etmeyi düşünmüyor mu...Şöyle işadamlarıyla, bakanlarla filan.., peş peşe kalkan helikopterlerle...Yoksa Öcalan tahliye olduktan sonra evinde mi ziyaret ederek geçmiş olsun diyecek...

  İMRALIYA. GİDECEKLER - pispor

  Devlet diyorki kürtlerin yarısı Öcalan'ı istemiyor isteyende terörü zoru ile diyor ama yinede İmralı'ya heyetler göndermeye çalışmakta bir şekilde Öcalan'ı devre dışı etmek için tüm imkanlarını kullanmakta ancak Öcalan devreden çıktıktan sonraki dönem için bir planı henüz yok Devlet halen Kürdü sorununu güvenlikçi ve sosyo ekonomik olarak düşünmekte ben elli yıldır bu devletin kürd halkı için yürüttüğü bu politikanın iflasettiğine şahidim bu devlet bu ırkçı baskıcı anayasa ile asla kürdü sorununu çözemez kürd sorununu ancak ve ancak kürd bölgesel yönetimlerle kontrol altına alınıp çözülebilinir

  ... - LoremIpsum

  Bence Erdogan'da gitmeli, icine düstügü cikmazdan ve psiko-depresyona bagli cöküntüden kurtulmasi icin yararina olur. Cok olumlu bir gelisme, umuyoruzki 2014 Newrozunda daha güzel haberler almak nasib olur..