Öcalan'a göre Kürt açılımında muhatap DTP

Abdullah Öcalan: Demokratik müzakere süreci gelişirse bu, DTP etrafında gelişecek. Elbette Kandil ve ben de bu sürece dolaylı şekilde katılacağız. DTP'nin buna hazırlıklı olması gerekiyor.

 

İSTANBUL - DTP yöneticilerinin sürekli Kürt sorununun çözümünde muhatap olarak gösterdikleri PKK lideri Abdullah Öcalan, farklı konuştu. ‘Demokratik müzakere’ olarak adlandırdığı sürecin başlamasının iki hafta içinde netleşeceğini öne süren Öcalan, “Demokratik müzakere süreci gelişirse bu, DTP etrafında gelişecek. Elbette Kandil ve ben de bu sürece dolaylı şekilde katılacağız. DTP’nin buna hazırlıklı olması gerekiyor. Devlet benden çözüm bekliyor. DTP sorumluluğu bana atıyor” dedi.
İmralı Cezevi’nde ağırlaştırılmış müebbet hapsini çeken Öcalan, avukatları aracılığıyla yaptığı, Fırat Haber Ajansı’nın internet sitesinde yayımlanan açıklamalarında şunları söyledi: “Demokratik müzakere süreci gelişirse bu, DTP etrafında gelişecek. Elbette Kandil ve ben de bu sürece dolaylı şekilde katılacağız. Ben buna dolaylı müzakere demiyorum, demokratik müzakere diyorum. Demokratik müzakere sürecinin başlaması açısından DTP’ye önemli görevler düşüyor, DTP’nin buna hazırlıklı olması gerekiyor. DTP içerisinde diplomasiden ve müzakere süreçlerinden anlayan, iş yapabilecek kişilerden oluşan bir komisyon oluşturulmalıdır. Bu komisyon parlamento gündemine güçlü önerilerle çıkabilmelidir, onların böyle bir hakları da vardır. Ve parlamentoda da demokratik müzakere süreciyle ilgili bir komisyonun oluşmasını sağlayabilmelidir. Koçgiri isyanı da Meclis’e getirilip, tartışılıp af benzeri bir çözüme bağlanmıştı. Meclis’te oluşturulacak bu ikinci komisyona milletvekillerinin yanısıra aydın, yazarlar, akademisyenler, sivil toplum örgütleri de dahil edilmelidir. Bu komisyon; Kandil, İmralı’dan tutalım; Genelkurmay’dan, MHP’ye kadar ve tüm kesimlerle görüşebilir.”

‘Müzakere süreci iki haftada netleşir’
‘Demokratik müzakere’ olarak adlandırdığı süreçle ilgili iddialar da ortaya atan Öcalan şu ifadeleri kullandı: “Demokratik müzakere ve çözüm sürecinin başlaması iki hafta içinde netleşir. Parlamento açılışında AKP’nin yapacağı sunum önemlidir. Ya savaşın devam kararı ya da demokratik müzakere sürecinin başlamasına neden olacak. Bu da muhtemelen iki hafta içerisinde netleşecek. Devlet benden çözüm bekliyor. DTP sorumluluğu bana atıyor. Benim şartlarımı kimse anlamıyor. Süreç olumsuza giderse halk kendi kararını verir.” (Radikal)