Öcalan'a 'olay çıkarmasın diye' televizyon verilmiş

Öcalan'a 'olay çıkarmasın diye' televizyon verilmiş
Öcalan'a 'olay çıkarmasın diye' televizyon verilmiş
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Abdullah Öcalan'a televizyon verilmesini "diğer hükümlülerle uyum içinde olması, uyumsuz davranışları içinde bulunmaması için" verildiğini açıkladı.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Öcalan’ın televizyon izleme izni ile ilgili Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e önergeyle sorular yöneltti.

Hürriyet gazetesinden Umut Erdem’in haberine göre Ergin, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ile yapılan yazışmaya verilen cevapla iznin nedenlerini özetle şöyle dile getirdi:

“İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu İdare ve Gözlem Kurulu’nun 11 Ocak 2013 tarihli kararıyla; Kurum Gözetim Servisi ile Psiko- Sosyal Yardım Servisi’nin, ‘hükümlünün disiplin cezasını ya da soruşturmayı gerektirecek bir eyleminin veya uyumsuz davranışlarının olmadığı, diğer hükümlülerle uyumlu davranış içerisinde olduğu, yürürlükteki mevzuat hükümlerine aykırı tutum ve davranış içinde bulunmadığı’ yönündeki gözlem ve değerlendirmesi ayrıca hükümlünün mevcut disiplin cezalarının infaz edilmiş olması dikkate alınarak odasında televizyon bulundurmasına izin verildiği bildirilmiştir.”

“ÖZEL CAMİ YAPMADIK”
Ergin, MHP Tekirdağ Milletvekili Bülen Belen’in Öcalan’ın İmralı’daki yaşantısı ile ilgili sorularını da şöyle yanıtladı:

Hükümlünün İmralı Cezaevi’ne getirilmesinin ardından, Jandarma Bölük Komutanlığı hizmet binası ve eklenti binası, personel yatakhane ve ibadethane binası, dere ıslahı, giriş kontrol irtibat binası ile istinat duvarı gibi işler yaptırılmıştır. İbadethane ceza infaz kurumunda görev yapan personelin ihtiyacı doğrultusunda inşa edilmiştir. Herhangi bir hükümlünün şahsına özel bir cami ya da mescit yapılmamıştır.

PSİKİYATRİST İLE GÖRÜŞMÜYOR
Kurumda Bursa Sağlık Müdürlüğünce görevlendirilen bir pratisyen hekim görev yapmaktadır. İhtiyaç halinde adaya uzman hekim de getirilmektedir. Psikiyatrist veya psikolog ile görüşmesine engel bir durum bulunmamaktadır; ancak bugüne kadar bu kapsamda herhangi bir görüşme yapmamıştır.”


  http://www.radikal.com.tr/113415711341577

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ergin - Efendisiz65

  öcalanın yazdığı kitapları üstüste koysanız bu bakan üzerinden atlayamaz biliyormusunuz. bi televizyon için olay çıkaracakmış. kapısına gittiğiniz insana çamur atmayın ayıptır...

  Olay cikarmak! - Huang

  Dünyanin bütün cezaevlerinde olay ciksa, Öcalan en son olay ciaracak adamdir oda belki.

  buster - buster

  Yarın da aynı gerekçelerle tahliye ederler.

  bu adamı çıkarın adayı turizme açın - nese2010

  gider değil gelir kalemi çalışsın. Orada tutulduğu sürece birileri peşinden daha çok gidecek.

  ... - gülşenşen

  Öcalan hiçbir zaman televizyon istemediğini söylemişti, ihtiyacı da yok zaten. hayatını yazarak, okuyarak, düşünerek geçiren bir insanın hele ki üreten bir liderin televizyon gibi uyuşturuculara ihtiyacı olmaz. çirkin bir açıklama olmuş.

  vay be. - sktk60

  abdullah öcalan tek kişi imralı gibi yerde olay çıkarmasın diye televizyon verilmiş tek kişi o kadar sansüre rağmen nasıl olay çıkarıyor adalet bakanı şunu vatandaşa izah etsin tek kişi kime neye karşı nasıl uyumlu oluyor merak ettim doğrusu.

  İMALARA NE GEREK - pispor

  sayın Öcalan bir halkın önderi olarak siyasi bir tutusaktır.Onunda insani hakları var.ona eğer TV verilmeseydi bu barış süreci olmazdı.beş aydır bir tek genç tabutu gelmiyorsa Öcalan artık özgür bırakılmalıdır.Nice diktatörler milyon insan katletti ama onlara sığınma hakkı yaşam hakları tanındı.Halen verilmiş bir televizyonunu lafını etmek bana göre zayıflıktır.