Öcalan'a rapor ve tespih

Öcalan'a rapor ve tespih
Öcalan'a rapor ve tespih
İmralı'ya giden heyetteki Önder, Öcalan'a Darbe Komisyonu raporunu götürdü. Pervin Buldan ise bir kalem ve tespih hediye ediyor.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi
FATİH YAĞMUR / Arşivi

Adalet Bakanlığı’nın onayının ardından BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ile BDP’li Sırrı Süreyya Önder ve Altan Tan’dan oluşan heyet bugün İmralı’da Abdullah Öcalan ile görüşüyor. Buldan, Öcalan’a armağan olarak tesbih ve kalem götürürken, Önder ise Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu raporunu ekleriyle birlikte götürdü. Önder ayrıca karşılaştırmalı ülke anayasalarını da Öcalan’a armağan ediyor. Görüşmede MİT yetkililerinin de olması bekleniyor. 
 

9.20'de hareket ettiler

 

BDP milletvekilleri Buldan, Önder ve Tan’dan oluşan heyet bugün sabah saat 08.30’da İstanbul Ataköy Marina’dan İmralı’ya hareket etmesi bekleniyordu. Radikal'e konuşan BDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, İmralı'ya 9.30 yada 10.00'da hareket edileceğini bildirdi. Önder, yola çıkmadan önce TBMM'nin Darbeleri Araştırma Komisyonu raporunu Öcalan'a vermek için ciltlettirdiğini söyledi. Pervin Buldan'ın makam aracı ile Ataköy gelen heyet basın mensuplarının yoğun ilgisi ile karşılaştı. Basın mensuplarının, "Açıklama yapacak mısınız?" diye sorması üzerine Sırrı Süreyya Önder, açıklama yapmayacaklarını söyledi. Buldan, Tan ve Önder Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait tekneyle İmralı'ya hareket etti. BDP'li heyete MİT Müsteşarlığı'nda görevli iki kişi eşlik etti. İmralı Adası'nın sorumluluğunda bulunan Bursa Jandarma Bölge Komutanlığı'ndaki skorsky tipi helikopterde İmralı'ya hareket etti. Sadece pilotların bulunduğu helikopterin boş hareket ettiği gözlendi.

 

Buldan: Hayatımın en değerli yolculuğu


BDP'li 3 milletvekilinden birisi olan Pervin Buldan, yolculuğu öncesi Twitter'da açıklamalarda bulundu. Pervin Buldan "Bugün yapacağım yolculuk hayatımın en anlamlı,en önemli,en değerli yolculugu olacak. Yolculuk İmralı'ya Hadi hayırlısı" dedi.Hediyeler hazır


Adaya gidecek BDP Heyeti Öcalan’a götüreceği hediyeleri de hazırladı. Buldan, Öcalan’a tespih ve kalem götürdü. Önder ise üyesi olduğu TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı 1404 sayfalık rapor ve raporun ekleri ile yine üyesi bulunduğu Anayasa Uzlaşma Komisyonu için hazırlanan “Karşılaştırmalı Ülke Anayasaları” kitabını Öcalan’a çalışmalarında yararlanması için götürdü. Önder’in komisyon raporunu “Hakikatları Araştırma Komisyonu” tartışmalarına ışık tutması için götürdüğü öğrenildi.


Mesaj bekleniyor


BDP’lilerin Öcalan’dan getireceği mesajlar hem Kandil hemde Avrupa ’da bulunan örgüt yöneticilerine ulaştırılacak. BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, “İkinci heyetin İmralı’da görüşme yapmasını önemsiyoruz. Oradan çıkacak, mutlaka yol haritası vardır. Hükümete sunulduğunu biliyoruz. Hükümetin elindedir. Birkaç gündür hükümet bunu değerlendiriyor. Biz henüz görmedik. Muhtemelen bizim heyetimize de bu sunulacak, değerlendirilecek. Mesajın gitmesini sağlayacağız ama biz gideceğiz diye bir şey yok. İmralı’ya gidecek heyet Kandil’e de gidecek diye bir şey yok. Ama oradan çıkan mesajlar bir şekilde ulaştırılacaktır. Bu konuda biz de yardımcı olacağız” demişti.
BDP Heyetinin ilk görüşmesinin ardından, Öcalan’dan mesaj getiren DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk ve BDP’li Ayla Akat ile görüşen Eşbaşkan Gültan Kışanak, ardından Avrupa’ya giderek mesajları iletmişti. Ahmet Türk ise Diyarbakır’a giderek mesajları iletmişti.


  http://www.radikal.com.tr/112258211225829

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hadi bakalim... - haci_socrates

  Bu defa sapkadan ne cikacak merakla bekliyoruz... nihayet birileri Imrali'ya gitti de, kim gidecek lotosundan kurtulduk... BDP bu gitme meselesinde cuvalladi, bakalim bundan sonra surecin neresinde olacak... Gerci bu adina BARIS sureci denilen olgunun, baris ile alakali olmadigi asikar... Mesele sadece PKK yi silahsizlandirma olayi... PKK gucleri sinir disina cekilsin, cekilirken can guvenlikleri saglanacak diyen hukumet kanadi daha dun yine Kandili bombalayarak ( sinir disinda ki gerilla kamplari ) ne kadar samimi oldugunu gostermistir... Mevcut Kurt sorununa dair en kucuk bir gelisme, bir somut adim atilmadan BARIStan bahsetmek sadece iyi niyetten baska birsey degildir... 35 senelik mucaadele sonunca bagimsizlik, ozgurluk gibi taleplerin geri cekilip sadece turk vatandasligindan turkIYE vatandasligina gecilmesi icin idiyse bu savas, harbiden gezegende varolmus en aptal savasmis... BDP AKP el ele halklara bir baris dayatmasi icindeler ( ortada fol yok yumurta yok)... El birligi ile PKK yi silahsizlandirip ya da uzun sure uyutup (en azindan secim sonuna kadar ) baskanlik sistemine gecmenin yollari aranmakta... AKP oyun kurucu, BDP oyunun farkinda olmadan figuranlik ediyor... Ocalan ise kendisine bicilen misyonu yerine getiriyor... Kurtlerin ne bu surecte ne de sonrasinda bir kazanimi olmayacak aksine Kurt halkina IKINCI LOZAN yasatilacaktir... Bekleyip gorecegiz...

  Samimiyet - RadikalGokhan

  Bazı yorumcuların yorumlarına bakıyorum da ırkçılık ve türk düşmanlığı kanlarına işlemiş. türk demekten korkan çekinen ağızlar kürtlere geldi mi kürt milleti, kürt coğrafyası diye papağana dönüyor. Apo'ya karşılaştırmalı ülke anayasaları kitapçığı götürülmüş. Hakkında uygulanmamış idam kararı olan bir katilden anayasa yazılmasına yardımcı olmasını isteyecek bir hükümete sahip olmak türk milletinin ayıbıdır. türk milleti şu an can acıtan bir sukunetle hükümetin planını bekliyor. Sessizliği halk müzakereye sıcak bakıyor diye okuyanlar büyük hayal kırıklığına uğrayacaklar. Halk on beş yıldır beslediği bu katili kullanmanın bir yolu var mı diye bakıyor onun için sessiz. Cumhuriyet tarihinin en büyük katili hem de tutsakken Türkiye cumhuriyetine istek dayatabilir diye düşünmek için zihninizin bölücü proganda ile yıkanmış olması gerek.

  EYY XUDEY EDİ BESE LOO!(EYY ALLAHIM ARTIK YETER) - galeon811

  Bu kan, göz yaşı artık yeter lütfen,biz nasıl ki asker,polis ailesinin acısını anlıyorsak iütfen sizde gerillanın ailesinin acısını anlayım,gelin yaşamını yitiren gerilla polis ve askerlerimiz için anıtlar dikip beraber ziyaret edelim,gelin BARIŞ şalım...

  barış..(hemen şimdi) - DOZ_21

  bu ülkeyi çok güzel günler bekliyor. barışın ayak izini bulmuşken kaybetmeyelim. barışa sahip çıkalım. çünkü hepimiz için çok hayırlı bir iştir. geleceğimiz ve çocuklarımızın geleceği çok güzel olması dileğiyle..

  tarih tekerrür etmese - bedran79

  Hükümetin gizli bir ajandası ve şark kurnazlıklarıyla dolu bir hedefi yoksa inşaallah bu yüzyıllık Kürt sorunu yirmi dokuzuncu isyandan sonra silahsız ve şiddetsiz bir yola girecek ve diğer dünyadaki medeni toplumlar problemlerini nasıl çözüyorsa öyle çözülecek ve onlarca yıldır sıkıyönetim ve olağanüstü hallerle yönetilmeye çalışılan Kürdistan coğrafyası normalleşecek.Tabi bu kirli şavaşın travmaları belki bir kaç kuşak daha devam edecek.Yakılan köyler, evinden yurdundan zorla koparılan metropollerde bir parça kuru ekmeğe muhtaç hale getirilen,her türlü ayrımcılığa,hor görülmeye maruz bırakılan kürtler, asit kuyularında yakılan, toplu mezarlarda oğlunu, kızını, kocasını arayan insanlar, ömrü ceza evleri önünde tükenen kürt anaları, çok büyük travmalar var. Beyler demem o ki kürtler artık ali cengiz oyunlarına tahammül edecek ve bunu kaldıracak güçte değil.Kimse artık Kürtlerin samimiyetini test etmeye kalkmasın.Herkes yeterince acı çekti bu anlamsız savaşta herkes kendinden bir şeyler kaybetti. Kimi, evladını, kimi kocasını kimi hayatını, kimi de insanlığını..Yoksul anadolu çocukları Kürt coğrafyasında kanını akıttı.Cehennemin kapıları kapansın.

  Yolun öbür tarafı - mevlanBilikan

  Sırrı sürreya Önderin zafer işareti tarihe not düşecek.35 yıllık Kürt özgürlük mücadelesinde Türk iktidarlarının kaçırdığı onlarca fırsattan sonra bu atılım birçoklarımızın yüreğinde yeni bir umut ışığı olacak.Ancak yolun öbür tarafında ise Kürt halkının birlikte yaşama perspektifini artık aklının ucuna getirmediği olasılığını gözardı etmemek lazım.Türk iktidarlarının ırkçı,faşizan ve asimilasyon dolu politikası sonucunda onlarca defa sümen altı edilen çözüm formüllerinin heba edilmesi ve Suriye,Irak,İranda Kürt halkı özgürlüğe yürürken Türk devletinin geç kalmış kararları Türk halkına birçok şey kaybettirebilir.

  ... - leonefa

  demin Genelkurmay'ın sitesine koyduğu Atatürk videosunu izledim..üstüne de imralıya giden heyetin videosunu...gün gelecek bu ayrılıkçılara zafer işareti yaptıranları ve sırtını sıvazlayan iktidar sahiplerini şu anda uyuşturulan hakim ve savcıların uykudan uyanmış halefleri adaletle buluşturup hesap soracaktır.