Öcalan'a rapor ve tespih

Öcalan'a rapor ve tespih
Öcalan'a rapor ve tespih
İmralı'ya giden heyetteki Önder, Öcalan'a Darbe Komisyonu raporunu götürdü. Pervin Buldan ise bir kalem ve tespih hediye ediyor.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi
FATİH YAĞMUR / Arşivi

Adalet Bakanlığı’nın onayının ardından BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ile BDP’li Sırrı Süreyya Önder ve Altan Tan’dan oluşan heyet bugün İmralı’da Abdullah Öcalan ile görüşüyor. Buldan, Öcalan’a armağan olarak tesbih ve kalem götürürken, Önder ise Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu raporunu ekleriyle birlikte götürdü. Önder ayrıca karşılaştırmalı ülke anayasalarını da Öcalan’a armağan ediyor. Görüşmede MİT yetkililerinin de olması bekleniyor. 
 

9.20'de hareket ettiler

 

BDP milletvekilleri Buldan, Önder ve Tan’dan oluşan heyet bugün sabah saat 08.30’da İstanbul Ataköy Marina’dan İmralı’ya hareket etmesi bekleniyordu. Radikal'e konuşan BDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, İmralı'ya 9.30 yada 10.00'da hareket edileceğini bildirdi. Önder, yola çıkmadan önce TBMM'nin Darbeleri Araştırma Komisyonu raporunu Öcalan'a vermek için ciltlettirdiğini söyledi. Pervin Buldan'ın makam aracı ile Ataköy gelen heyet basın mensuplarının yoğun ilgisi ile karşılaştı. Basın mensuplarının, "Açıklama yapacak mısınız?" diye sorması üzerine Sırrı Süreyya Önder, açıklama yapmayacaklarını söyledi. Buldan, Tan ve Önder Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait tekneyle İmralı'ya hareket etti. BDP'li heyete MİT Müsteşarlığı'nda görevli iki kişi eşlik etti. İmralı Adası'nın sorumluluğunda bulunan Bursa Jandarma Bölge Komutanlığı'ndaki skorsky tipi helikopterde İmralı'ya hareket etti. Sadece pilotların bulunduğu helikopterin boş hareket ettiği gözlendi.

 

Buldan: Hayatımın en değerli yolculuğu


BDP'li 3 milletvekilinden birisi olan Pervin Buldan, yolculuğu öncesi Twitter'da açıklamalarda bulundu. Pervin Buldan "Bugün yapacağım yolculuk hayatımın en anlamlı,en önemli,en değerli yolculugu olacak. Yolculuk İmralı'ya Hadi hayırlısı" dedi.Hediyeler hazır


Adaya gidecek BDP Heyeti Öcalan’a götüreceği hediyeleri de hazırladı. Buldan, Öcalan’a tespih ve kalem götürdü. Önder ise üyesi olduğu TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı 1404 sayfalık rapor ve raporun ekleri ile yine üyesi bulunduğu Anayasa Uzlaşma Komisyonu için hazırlanan “Karşılaştırmalı Ülke Anayasaları” kitabını Öcalan’a çalışmalarında yararlanması için götürdü. Önder’in komisyon raporunu “Hakikatları Araştırma Komisyonu” tartışmalarına ışık tutması için götürdüğü öğrenildi.


Mesaj bekleniyor


BDP’lilerin Öcalan’dan getireceği mesajlar hem Kandil hemde Avrupa ’da bulunan örgüt yöneticilerine ulaştırılacak. BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, “İkinci heyetin İmralı’da görüşme yapmasını önemsiyoruz. Oradan çıkacak, mutlaka yol haritası vardır. Hükümete sunulduğunu biliyoruz. Hükümetin elindedir. Birkaç gündür hükümet bunu değerlendiriyor. Biz henüz görmedik. Muhtemelen bizim heyetimize de bu sunulacak, değerlendirilecek. Mesajın gitmesini sağlayacağız ama biz gideceğiz diye bir şey yok. İmralı’ya gidecek heyet Kandil’e de gidecek diye bir şey yok. Ama oradan çıkan mesajlar bir şekilde ulaştırılacaktır. Bu konuda biz de yardımcı olacağız” demişti.
BDP Heyetinin ilk görüşmesinin ardından, Öcalan’dan mesaj getiren DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk ve BDP’li Ayla Akat ile görüşen Eşbaşkan Gültan Kışanak, ardından Avrupa’ya giderek mesajları iletmişti. Ahmet Türk ise Diyarbakır’a giderek mesajları iletmişti.