Öcalan'a teori anlatmış, suikastten korumuş...

Öcalan'a teori anlatmış, suikastten korumuş...
Öcalan'a teori anlatmış, suikastten korumuş...
Prof. Dr. Yalçın Küçük, örgütün kurucusu ve yöneticisi olarak suçlanıyor.


ÜÇÜNCÜ İDDİANAMENİN TAM METNİ İÇİN TIKLAYIN

 İDDİANAMENİN İNDEKSİ İÇİN TIKLAYIN 

İ
ddianamede 96 sayfanın ayrıldığı Küçük’ün Ergenekon örgütü yapılanması içinde üst düzey görevlerde bulunduğu belirtiliyor, bu görevleri arasında PKK ve diğer örgütlerle irtibatları sağlamak, çalışmaları organize etmek ve darbe çalışmaları sırasında yapılacak dezenformasyon faaliyetleri ile gerekli ortamı hazırlamak gösteriliyor. Küçük hakkındaki bu suçlamalara kanıt olarak 1997’de Suriye’deki bir PKK kampında PKK lideri Abdullah Öcalan’la çekilmiş görüntüleri gösteriliyor. İddiaya göre Küçük’le Öcalan’ın yanında ayrıca PKK’ın üst düzey yöneticileri bulunuyor. Küçük, gruba ve Öcalan’a siyasi bir teori anlatıyor ve grupta bu teoriyi benimsiyor. Görüntülerde Küçük’ün ‘...Eğer bir yerden siz otorite olarak asker alabiliyorsanız, vergi alabiliyorsanız orada devlet sizsiniz...’ gibi sözlerinin yer aldığı belirtiliyor.
İddianamede Küçük’ün yaptığı konuşmalarda sık sık Öcalan’ı övücü sözler kullandığı da yer alıyor. 1992’de Küçük’ün Almanya’da yaptığı bir konuşmada, “... Dünyada en güzel baş Kürt başıdır. Selam başkaldıran Kürde, selam Kürdistan dağlarına...” gibi ifadeler kullandığı belirtiliyor. Küçük’ün, Öcalan’a yönelik suikast girişimlerini önceden haber alarak Öcalan’a bildirdiği iddianemede yer alıyor.
Gizli Tanık Deniz’in anlattıklarına göre, Suriye Şam’daki kampta Küçük, PKK’yı silahlı eyleme teşvik ediyor, Öcalan’ı yönlendiriyor. Öcalan, Küçük’e, “Senin her cümlen benim beynimde bir kıvılcım meydana getiriyor” diyor.
İddianamede Ergenekon’un amaçları doğrultusunda PKK’nın eylem ve stratejilerinin belirlenmesinde önemli bir görev üslendiği anlatılan Küçük’ün örgütün kurucusu ve yöneticisi olduğu belirtiliyor.
Prof. Küçük, Öcalan’ın yakalanmasından önce PKK çizgisinde yayın yapan gazete ve televizyonlarda çalışmış daha sonra Türkiye’ye dönmüştü. Bir süre tutuklu kalan Küçük PKK ve Öcalan’ı eleştirmişti.(Radikal)