Öcalan'a Türk, Sakık ve Akat gidiyor

Öcalan'a Türk, Sakık ve Akat gidiyor
Öcalan'a Türk, Sakık ve Akat gidiyor
Abdullah Öcalan ile görüşmek için İmralı'ya gidecek isimler belli oldu. Ahmet Türk, BDP'li Sırrı Sakık ve Ayla Akat Ata İmralı Cezaevi'ne gidecek.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Erbil görüşmeleri öncesi BDP ’lilerin ikinci kez İmralı’ya gitmesine izin çıktı. Abdullah Öcalan ile görüşmek için İmralı’ya gidecek isimler belirlendi. DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk ile BDP’li Sırrı Sakık ve Ayla Akat Ata’nın önümüzdeki günlerde İmralı Cezaevi’ne gitmesine karar verildi. Paris’te öldürülen üç PKK ’lı kadın için Diyarbakır’da yapılan cenaze törenindeki konuşması nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın tepkisini çeken Türk’ün tekrar ‘ada’ya gelmesini Öcalan’ın istediği öğrenildi. MİT ile yapılan görüşmelerin ardından DTK Eşbaşkanı Türk ve BDP’li Akat ‘ada’ya giderek Öcalan ile çözüm sürecini görüşmüştü. Görüşmenini arıdından BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, BDP ve DTK eşbaşkanlarının görüşmeyi sürdürmesi gerektiğini belirtmişti. Ancak bu yaklaşım hükümette ‘dayatma’ olarak algılanmış ve tepkiye neden olmuştu. 3 Ocak’ta gerçekleşen ilk görüşmenin ardından, kısa bir süre içinde ikinci heyetin gideceği yönünde beklenti oluşmasına rağmen üç hafta boyunca bu bekleyiş sürmüştü.
Edinilen bilgiye göre üç haftanın sonunda Adalet Bakanlığı ‘ada’ya gidecek heyetin kimlerden oluşacağını önceki gün BDP’ye bildirdi. Heyette Türk’ün yer alması sürpriz olarak değerlendirilirken, Türk’ün geçen haftalarda Başbakan Erdoğan ile irtibata geçerek, Diyarbakır’da yaptığı konuşmayla ilgili görüştüğü öne sürüldü. Ancak Başbakanlık kaynakları bunu teyit edecek bilgilerin kendilerinde bulunmadığını belirtti.

Demirtaş rest çekmişti 

BDP Eşbaşkanı Demirtaş, katıldığı bir televizyon programında, Başbakan Erdoğan’ın İmralı’ya gitmesine karşı çıktığı Türk’e sahip çıkarak, “Bu hepimizin ortak düşüncesidir. Türk ‘ada’ya, gidemeyecekse, BDP’den gidecek tek milletvekili yoktur” demişti.