Öcalan'dan Avrupa'ya mesaj: Benimle fazla ilgilenmeyin

Öcalan'dan Avrupa'ya mesaj: Benimle fazla ilgilenmeyin
Öcalan'dan Avrupa'ya mesaj: Benimle fazla ilgilenmeyin
Abdullah Öcalan, Kürt sorununun çözümü perspektifinde Türk hükümetiyle yürüttüğü görüşmelerin hassas niteliğinden ötürü Avrupa'ya "benim durumumla fazla ilgilenmeyin" mesajı gönderdi.

Öcalan bu mesajı, kendisini İmralı'da ziyaret etme yetkisine sahip yegane uluslararası organ konumundaki Avrupa Konseyi İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi (CPT) yetkililerine iletti.

NTV’den Kayhan Karaca’nın haberine göre CPT yetkilileri, bugün Strasbourg'da düzenledikleri bir basın toplantısında "Kürt sorununun çözümü perspektifinde başlatılan süreç ve Abdullah Öcalan'dan gelen talebin" kendilerini "bu konuda geri planda kalmaya mecbur kıldığını" söylediler.

Öcalan'ı bugüne kadar İmralı Yüksek Güvenlikli F-Tipi Cezaevi'nde dört kez ziyaret eden CPT üyesi Jean-Pierre Restellini, “Abdullah Öcalan, kendisi bana ‘Lütfen siz CPT olarak benim durumumla pek ilgilenmeyin, ben kendi durumumu Adalet Bakanlığı ile kendim konuşmayı tercih ederim’ dedi” ifadelerini kullandı.

CPT, ilki Mart 1999'da olmak üzere bugüne kadar Abdullah Öcalan'ı İmralı'da altı kez ziyaret etti. Son olarak Ocak 2013'te İmralı'ya giden CPT, sadece Öcalan değil adadaki diğer beş mahkumun tutukluluk koşullarını da ele almış, ardından da Türk hükümetiyle görüş alışverişinde bulunmuştu. CPT bu son ziyaretle ilgili raporunu yayımlamak için Türk hükümetinden onay bekliyor. CPT raporları hükümetlerin onayıyla yayımlanabiliyor.

Türkiye 'nin de üyeleri arasında yer aldığı Strasbourg merkezli Avrupa Konseyi'ne bağlı çalışan CPT, bir soruşturma kurumu olmamakla birlikte, özgürlüklerinden yoksun bırakılmış insanları işkenceye ve her türlü kötü muameleye karşı korumaya yönelik yargı dışı bir mekanizma sağlıyor ve böylelikle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yargı görevini tamamlayıcı işlev görüyor.

CPT, tüm Avrupa ülkelerine periyodik ziyaretler düzenleyip bu ülkelerdeki cezaevi ve tutukluluk koşulları hakkında raporlar yayımlıyor. Devletlerin, bağlayıcı nitelikteki bu raporlar temelinde cezaevi ve tutukluluk koşullarını Avrupa standartlarıyla uyumlu hale getirmeleri gerekiyor.