Öcalan'dan 'derinlikli' müzakere talebi

Öcalan'dan 'derinlikli' müzakere talebi
Öcalan'dan 'derinlikli' müzakere talebi
Demirtaş'ın yerini İdris Baluken'in aldığı BDP heyeti İmralı'ya gitti. Öcalan önerilerini devlete sunduğunu belirtirken, "Zelzele dindi ama dağ gibi sorunlar duruyor" dedi.

‘Demokratikleşme Paketi’nin açıklanmasının ardından tavrı merak edilen Abdullah Öcalan, dün görüştüğü BDP heyeti aracılığıyla, ‘süreçte derinlikli müzakereye geçilmesi’ çağrısını yineledi. Bu konudaki önerilerini ‘devlet’e ilettiğini kaydeden Öcalan, devletin tavrını beklediğini kaydetti.

BDP heyeti, İmralı Adası’nda Abdullah Öcalan ile 11. görüşmesini dün gerçekleştirirken bir de sürpriz yaşandı. Bundan önceki 10 görüşmenin yedisine katılan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş dünkü görüşmede yer almadı. Demirtaş’ın yerine bu kez görüşmede BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan’a, diğer Grup Başkanvekili İdris Baluken eşlik etti. BDP yönetimi içinde sorunlar yaşandığı konuşulurken Demirtaş’ın ‘İmralı Heyeti’nden çıkartılması soru işaretlerine neden oldu. Demirtaş ise dün Diyarbakır’da yaptığı açıklamada ‘hükümet’i işaret etti:

“Hükümetin yarattığı çocukça davranışlar, ciddiyetsizlikler nedeniyle iki-üç gündür İmralı’ya gidemediler. Kişilerin tartışılmasını doğru bulmayız. Ortadoğu ’nun en büyük sorunuyla uğraşıyoruz ama Başbakan da kaprisli, kompleksli bir tutumla yaklaşıyor.”

‘KUCAKLAŞANLARDANDI’
Demirtaş’ın yerine izin verilen İdris Baluken, Hakkâri’de yollarını kesen PKK ’lılarla kucaklaşan ve bu nedenle dokunulmazlıklarının kaldırılması için fezleke hazırlanan 10 milletvekilinden biriydi. Hükümet ‘kucaklaşma görüntüsü’ne sert tepki göstermiş; bu vekiller içinde yer alan BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak’a sırf bu yüzden İmralı’ya gidiş izni verilmediği iddia edilmişti.

‘Demokratikleşme Paketi’nin açıklamasının ardından değerlendirmeleri beklenen ve bir hafta önce kardeşi Mehmet Öcalan ile yaptığı görüşmede 15 Ekim’i kast ederek tavrını açıklayacağını söyleyen Öcalan, dün Pervin Buldan ve İdris Baluken’den oluşan ’11. BDP İmralı Heyeti’ ile görüştü. 2.5 saatlik görüşmeye ilişkin BDP’den, Öcalan’ın ‘mesajı’ olarak bir açıklama geldi. Öcalan mesajında, son bir yılda başlatılan sürecin anlamının büyük, yürütülen çalışmaların önemli olduğunu ifade etti. Yürütülen çalışmaların “toplumu rahatlattığını, büyük zelzelenin dindiğini” dile getiren Öcalan, buna karşın “büyük dağ gibi sorunların durmaya devam ettiğini” vurguladı. Öcalan, önerilerini devlete yazılı ve sözlü olarak sunduğunu, “anlamlı derin müzakereler için devletin tavrını beklediğini” vurguladı. Öcalan’ın mesajı şöyle devam etti:

‘ANLAMLI BİR MÜZAKERE’
“Ertelemeye tabi tutulmaması gereken ve sürecin hassasiyeti nedeniyle zaman kaybetmeden derinlikli müzakerelerin hayata geçmesi gerekir. Bu müzakere anlamlı ve sonuç alınan bir müzakere olmalıdır. Bu bir yıl içinde yasal herhangi bir zemin oluşmadığı gibi ne bir ret ne de bir ilerleme sağlanmamıştır. Süreçle ilgili umudumu korumakla birlikte bu umudun hayal kırıklığına dönmemesi için tarihi çağrımı bir kez daha tekrarlıyorum.”

KAİDE VE NUSRA TEPKİSİ
Halkın Kurban Bayramı’nı da kutlayan Öcalan, Suriye’yle ilgili El Kaide ve El Nusra örgütlerine tepki gösterdi. Bu örgütlerin “İslam’a ihanet içinde olduğunu ifade eden Öcalan, bu kesimlere karşı Diyarbakır’da Demokratik İslam Kongresi yapılması çağrısında bulundu.

HEYETLER SÜREKLİ DEĞİŞTİ
2 Ocak’ta İmralı’ya giden ilk heyette Ahmet Türk ve Ayla Akat Ata yer aldı. 23 Şubat’ta gerçekleşen 2. görüşmede heyet tamamen değişti; Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve Altan Tan İmralı’ya giti. 18 Mart’taki 3. görüşmede heyetten Altan Tan çıkarılarak Eşbaşkan Selahattin Demirtaş’a yer verildi. Aynı heyet 3 Nisan’daki 4. görüşmeyi de gerçekleştirdi. 14 Nisan’daki 5. görüşmede Demirtaş yer almadı, Buldan ve Önder İmralı’ya gitti. 7 Haziran’daki 6. görüşme, 24 Haziran’daki 7. görüşme, 21 Temmuz’daki 8. görüşme, 17 Ağustos’taki 9. görüşme ve 16 Eylül’deki 10. görüşmede de heyet Demirtaş ve Buldan’dan oluştu.