Öcalan'dan yeniden yargılanmak için başvuru

Öcalan'dan yeniden yargılanmak için başvuru
Öcalan'dan yeniden yargılanmak için başvuru
Abdullah Öcalan'ın avukatları müvekkillerinin yeniden yargılanması talebiyle daha önce mahkumiyet kararı veren Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvuruda bulundu

Radikal.com.tr - Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) yer alan habere göre, Abdullah Öcalan’ın avukatları Rezan Sarıca, Cengiz Yürekli ve Mazlum Dinç, müvekkillerinin yeniden yargılaması ve infazının durdurulması talebiyle Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme daha önce Öcalan hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası kararını vermişti.

Avukatlar başvuru dilekçesinde başvuru gerekçelerini, "5271 Sayılı Ceza Muhakemeleri Kanunu'na, 6459 Sayılı İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Bağlamında Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 21. maddesiyle eklenen Geçici Madde 2 kapsamında değerlendirilmek üzere, hakkındaki mahkûmiyet hükmü Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ihlali suretiyle verildiği ve hükmün bu aykırılığa dayandığı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kesinleşmiş kararı ile tespit edilen müvekkil Öcalan'ın yeniden yargılama talebinin kabul edilmesi ile infazın geri bırakılması veya durdurulmasına; Sayın Mahkeme aksi kanıda ise Anayasanın 152/1. maddesi uyarınca; bahsi geçen yasa maddesinde yer alan "15.6.2012 tarihi itibarıyla Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi önünde denetlenmekte bulunanlar bakımından" ibaresinin iptali istemiyle dosyanın Anayasa Mahkemesi'ne gönderilmesine ve anılan yasa hükmünün iptalinin istenilmesine karar verilmesi talebinden ibarettir" ifadeleriyle özetledi.


  http://www.radikal.com.tr/114356011435604

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ekleme - canyıldırım

  2.olarakta Amerika nın şimdiye kadar kullandığı piyonların hepsinin hali malum. az kaldı bizde de durum farklı olmayacağı düşüncesindeyim.

  az kaldı - canyıldırım

  Az kaldı halkım merak etmeyin. çok az kaldı . binlerce insanın ölmesine neden olan cani tahliye olacak ve siyasetçi olacak. hatta başbakan bile olabilir enşhelenmeyin ve uyuyarak bekleyin.

  Öcalan'dan yeniden yargılanma hk. - fgemak

  başbakan terör örgütüne Öcalan serbest bırakılacak diye söz vermiş,şimdi BDP ve terör örgütü çözüm sürecinin ikinci adımında yer alan Öcalan'ın serbest bırakılması şartının iktidarca yerine getirilmesini istiyor,başbakan da bu işe kılıf uydurmak için iftar merasimlerinde helalleşmeden bahsediyor,adalet bakanı 4.yargı paketi adı altında yeni bir kanun çıkarmaya çalışıyor,öcalan'ın yeniden yargılanması için örgüt tarafından yeniden dava açılıyor,tamamen danışıklı bir dövüş halini alan gelişmeleri izliyoruz,sessiz kalacağı varsayılan Türk halkı gezi parkı olayları ile sessiz kalmayacağını gösterince başbakan bu işin pek kolay olmayacağını görüyor,öcalan'ın tahliyesi için kılıflar hazırlamaya başladıkları görülüyor,Türk halkı ve şehit aileleri Öcalan'ın serbest bırakılmasını istemeyeceklerdir.başbakan kendi kendine gelin güvey olup bir oldu bitti ile verdiği sözü yerine getirmeye çalışıyor, ancak bunun olmayacağını başbakanın yargının üzerine atarak Öcalan'ı serbest bıraktırması kendi iktidarının sonu olacaktır.

  öcalan bırakılmalı - xhakyolu

  öcalan özgür kalmalı. ortadoğu, kürtler ve insanlık için ne yapacağını merak ediyorum ve görmek istiyorum.