'Öcalan'ı yargılamaktan çekinmeyelim'

Doç. Dr. Adem Sözüer, Türkiye'nin Abdullah Öcalan'ı yeniden yargılamaktan çekinmemesi gerektiğini söyledi. Sözüer, aksi takdirde bununla ilgili yasanın da AİHM'ye götürülebileceğini ve Türkiye'nin bu nedenle çok zor durumda kalabileceğini söyledi.

ANKARA - Doç. Dr. Adem Sözüer, Türkiye'nin Abdullah Öcalan'ı yeniden yargılamaktan çekinmemesi gerektiğini söyledi. Sözüer, aksi takdirde bununla ilgili yasanın da AİHM'ye götürülebileceğini ve Türkiye'nin bu nedenle çok zor durumda kalabileceğini söyledi.
Yeni Türk Ceza Kanunu (TCK) ve Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun TBMM'deki görüşmelerine danışman olarak katılan Sözüer, yeniden yargılanma hakkından belli kişilerin yararlanmasını engellemek için yasa çıkarmanın Türkiye'yi zor durumda bırakacağını belirtti.
AİHM'nin bu yasayı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı bulması durumunda Türkiye'nin daha zor duruma düşeceğini söyleyen Sözüer, "Yeniden yargılama hakkından daha önce Leyla Zana ve arkadaşları da yararlandı. Herkes yararlanabiliyor. Bazı kişilerin yeniden yargılanmasını engellemek hukuk politikasına ne kadar uygun düşüyor. Yarın bir gün AİHM zorlayacak. Bu yasayı yanlış bulacak. Türkiye o zaman direnecek mi? Hep zorlayarak bazı şeylerin yaptırılması bizim daha aleyhimize. Türkiye'nin çekinmesine gerek yok. Hiç bir kararı beklemeden kendisi yapmalı" dedi.
Abdullah Öcalan'ın yeniden yargılanmasından, yeni tartışma konusu olur diye çekinildiğini belirten Sözüer, şöyle devam etti: "Çekinilecek hiçbir şey yok. Çekiniyoruz diye yaptığımız başımıza daha çok iş açıyor. Biz sırf Öcalan yargılansın diye Anayasa'yı değiştirdik. DGM'lerden askeri üyeleri çıkardık. Şimdi yine Avrupa'nın baskısıyla bazı şeyler yapmak zorunda kalmamalıyız. Hangi kural uygulanıyorsa o kural uygulansın. Türkiye kendi kendini zor duruma sokmasın. AİHM'yi kabul ettin mi ona uygularım buna uygularım olmuyor" diye konuştu.