Öcalan'ın avukatlarına saldırdılar

İmralı'daki Abdullah Öcalan'ı görmek için Gemlik'e giden avukatlara önce altı kadanı tepki gösterdi. Daha sonra 30 kişilik bir grup avukatlara saldırdı. Avukatları jandarma kurtardı

İmralı’ya gitmek isteyen Öcalan'ın avukatlarına tepki

BÜLENT CİVANOĞLU- ERDOĞAN PAÇİN

BURSA - İmralı Adası’nda ömür boyu hapis cezasını çeken bölücübaşı Abdullah Öcalan’ın avukatları, cezaevine gitmek için geldikleri Gemlik Jandarma Bölük Komutanlığı önünde terörü protesto eden önce altı kadının tepkisiyle karşılaştı. Daha sonra toplanan ve sayıları 30’u geçen grup, avukatlara saldırdı. Güvenlik güçleri, avukatları öfkeli kalabalığın elinden jandarma binasına sokarak kurtardı.

Kenya’da yakalandıktan sonra getirildiği İmralı Adası’nda ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Abdullah Öcalan’ın savunmasını üstlenen 150 avukat arasında yer alan Osman Çelik, Ömer Güneş ve Mustafa Eraslan, sabah saat 08.00’de, müvekkilleriyle görüşmek için İmralı ile ulaşımın sağlandığı Gemlik Jandarma Bölük Komutanlığı önüne geldiler. İmralı’ya gitmeleri için yasal işlemlerinin yapılmasını jandarma önüne park ettikleri otomobillerinin içersinde oturarak bekleyen avukatlara ellerinde Türk bayrağı olan 6 kadın jandarma önüne gelerek uzaktan tepki gösterdi. Daha sonra toplanan 30 kişilik grup, ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’, ‘Kahrolsun PKK’, ‘İmralı Apo’ya mezar olacak’ sloganları attılar. Öfkeli grup daha sonra araç içersinde bekleyen avukatlara saldırdı. Geniş önlem alan jandarma ve polis, avukatları araç içersinden çıkartıp jandarma binasına soktu. Avukatlar daha sonra jandarma kontrolünde İmralı’ya gitmek için Gemport Limanı’nda bekletilen İmralı-9 botuna bindiler.

Abdullah Öcalan’ın avukatları geçen hafta Çarşamba günü İmralı’ya gidişte kullandıkları motorun bozulması sonucu adaya gidememişlerdi. Avukatların haftalık olağan görüşmesini yapmaları için adaya gideceğini düşünen yüzlerce vatandaş, terörü protesto etmek için ellerinde Türk bayraklarıyla Gemlik Jandarma Bölük Komutanlığı önünde toplanmışlardı. Kalabalık avukatların gelmeyeceğini öğrenince dağılmıştı.