Öcalan'ın 'Demokratik İslam Kongresi' 10 Mayıs'ta toplanıyor

Öcalan'ın 'Demokratik İslam Kongresi' 10 Mayıs'ta toplanıyor
Öcalan'ın 'Demokratik İslam Kongresi' 10 Mayıs'ta toplanıyor
Abdullah Öcalan'ın istediği 'Demokratik İslam Kongresi'nin Diyarbakır'da 10-11 Mayıs tarihleri arasında düzenleneceği belirtildi.

DİYARBAKIR – Abdullah Öcalan'ın yapılmasını istediği Demokratik İslam Kongresi'nin hazırlığı için 6 aydan bu yana Ortadoğu ve Avrupa 'da yapılan panel, çalıştay, toplantı ve kişilerle görüşmeler sonuçlandı.

Çalışmalar kapsamında akademisyen, ilahiyatçı ve kanaat önderlerinden 'Demokratik İslam Kongresi Çağrıcıları Grubu' oluşturuldu. Bu grubun 16 Nisan çarşamba günü Diyarbakır'da basın açıklaması yaparak gelişmeler hakkında bilgi vereceği ifade edildi. Yazar İhsan Eliaçık, Prof.Dr. Kadri Yıldırım, Yazar Hüda Kaya, Diyarbakır'ın Hazro İlçesi'nin türbanlı Belediye Başkanı Güler Özavcı Doğu ve Mazlum-Der eski Genel Başkanı Ayhan Bilgen, hazırlık komisyonunu oluştururken, kongrenin 10-11 Mayıs tarihleri arasında Diyarbakır'da gerçekleştirileceği belirtildi.

Hazırlık Komitesi üyesi Mazlum-Der eski Genel Başkanı Ayhan Bilgen, kongreye Türkiye 'de vakıf ve dernek düzeyinde faaliyet gösteren çevreler veya bu konada çalışmaları ile bilinen, tanının kanat önderi yada akademisyenleri de çağıracaklarını söyledi.

Bilgen, şöyle dedi:
"Demokratik islam konseptine sıcak yaklaşan ve ortak bir irade geliştirilmesine olumlu bakan grup ve kişilerle kongreyi gerçekleştireceğiz. Ortadoğu'da barış, özgürlük ve kardeşlikten yana olan grupları kongreye davet ettik. Din-Şiddet ilişkisini sorgulamaktan kaçınan ve demokrasiyi İslam adına peşinen red eden grup ve kişileri bu kongreye devet etmedik. Kongreden sonra bir inisitaytif oluşturulmasını ve komisyon kurulmasını hedefliyoruz. Bundan sonra bu çalışmaları inisitayitifin yürütmesini bekliyoruz."

DHA - Ferit ASLAN