Öcalan'ın hayatı belgesel oluyor

Öcalan'ın hayatı belgesel oluyor
Öcalan'ın hayatı belgesel oluyor
Yapımcı Senar Turgut, Abdullah Öcalan'ın hayatıyla ilgili bir belgesel yapma kararı aldı.

Siyabend-ü Xece, Karartma Geceleri, Yağmur Başladı gibi filmlerin yapımcılığını yapan Senar Turgut, Abdullah Öcalan’ın hayatını belgesel bir filmle anlatacak.

Yapımcı ve yönetmen Turgut’u Öcalan’ın hayatını incelerken en çok şaşırtan şey ise “Ailesinin olağanüstü yoksulluğu” olmuş.
İşte Taraf gazetesinden Hıdır Geviş’in yaptığı röportajdan bir bölüm:

Milyon dolarlık bir örgütün lideri olan Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, Urfa Halfeti’ye bağlı Ömerli Köyü’nde yaşıyor. İlk eşinin ölümünün ardından iki evlilik yapmış. Her bir eşinden altı çocuğu; toplam 12 çocuğu var. Yönetmen Turgut, kardeş Öcalan’ın biraz fıstık ağacının olduğunu ama normal şartlarda oradan elde edilen gelirle iki kişinin bile geçinemeyeceğini söylüyor. “Ekmek almak için dahi sıkıntı çekiyorlar” diyor... İçinde yaşadıkları ev ise Öcalan’ın doğduğu ve baba Ömer Bey’in 70 yıl önce inşa ettiği ev...

MATEMATİKTE ÇOK BAŞARILIYDI
Kardeş Öcalan abisi nedeniyle defalarca gözaltına alınmış. Bir dönem Adana’ya göç etmiş, orada çoluk çocuk pamuk tarlalarında çalışmışlar. Yaklaşık sekiz yıl sonra geri dönmüşler.
Öcalan’ın kız kardeşlerinden Ayne’nin, şeker hastalığı nedeniyle bir bacağı kesik. Bir oğlunu dağda kaybetmiş. Adana’da yaşayan ablası Havva ve dayısı Süleyman’ın durumları ise orta hâlliymiş.
Öcalan’ın ilkokul öğretmeni Fuat Bey’le de görüşmüş yönetmen Senar. “Urfa’da bir Türkmen köyünde yaşıyor, kendisi de Türkmen zaten” diyor.
Öğretmeninin anlattığına göre Öcalan çok parlak bir öğrenciymiş, matematikte olağanüstü başarılıymış. “Abdullah çok yoksuldu ama diğer öğrencilerle her şeyini paylaşırdı” diyormuş öğretmen Fuat.

ÖCALAN İMAMDAN ÖNCE CAMİYE GİDERDİ
Okula ulaşmak için üç dört km. yürüyen Öcalan’ın sabahları kalkıp imamdan önce camiye gittiğini de söylüyormuş yakınları.
Sadece aile üyeleri değil, öğretmen Fuat Bey Öcalan’ın öğretmeni olmanın çilesini çekmiş. 80’lerin ortalarında Fuat Bey’in evine askerler gelmiş, Öcalan’ın Ermeni olduğu konusunda açıklamalar yapmasını istemişler öğretmeninden.
Nisan ayında çekimlerine başlanan belgesel için şimdiye değin İsmail Beşikçi, Vedat Türkali, Murat Karayılan, Cemil Bayık, Mehmet Ali Birand, Salih Müslim, bazı akademisyen ve siyasetçilerle görüşülmüş.
Bir de görüşülecekler listesi var. Bu listede dünya ünlüleri de var. Arjantin’deki Mayıs Anneleri adlı grubun lideri Estela Barnes de Carlotto, Bolivya Devlet Başkanı Juan Evo Morales, Nobel Barış Ödülü sahibi Desmond Tutu’dan randevu alınmış bile. Mandela ile de temas kurulmuş ancak hastalığı nedeniyle randevuları şimdilik askıda.

Ya PKK ’nın ya da Öcalan’nın hoşlanmayacağı şeyler olursa belgeselde, sizi sansürlemek isterlerse?
“Bu konuda ne hükümet ne de PKK açısından bir kaygım var. Zaten Başbakan’ın sanatçılara çağrısı oldu. Biz de bu çağrıyı değerlendiriyoruz. Barışa katkı sunmak açısından, bu meseleyi ve Öcalan’ı Türk toplumuna anlatmaya çalışıyoruz. Belki bazı önyargıları kırabiliriz ve bu da barış şansını güçlendirir.”

Öcalan’ın haberi var mı bu belgeselden, izin aldınız mı ondan?
“Haberi var, kardeşi Mehmet Öcalan ile haber yolladık... ‘Çekmek istiyorlarsa çeksinler’ demiş.”

Öcalan’la ilgili hiç yayınlanmamış bir belge ya da fotoğrafa ulaştınız mı...
“Kamuyonun bildiğinden farklı resimler yok. Zamanında pek çok fotoğraf, kaygılanan aile fertleri tarafından imha edilmiş.”

Neden dünyadaki siyasetindeki bu isimlerle de görüşmek istediniz?
“Morales’in, Mandela’nın ve Garry Adams’ın mücadelesi bizdekiyle benzerlikler taşıyor. İzleyiciye, dünyadaki benzer hareketleri ve bu hareketlerin yaşadığı çatışmalardan nasıl barışla çıktığını anlatmak istiyoruz...”

Savaş boyunca etkin olmuş Türk askeri yetkililer ve istihbarat üyeleriyle de görüşmeyi planlıyor musunuz?
“Görüşmemiz gerekir belki, düşünmedik...”


  http://www.radikal.com.tr/115829511582957

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  şu belgeyi unutma - denizcikedi

  Suriye ve Yunanistan istihbarat servislerinin Öcalan ve Taner Akçam'a yardım teklifi ve öcalanın kabul etmesiyle ilgili belgeyi eklemeyi unutma. (Milliyet gazetesinde 2002'de Can Dündar'ın Taner Akçam'la yaptığı mülakat)

  Doğru Bilmek. - Clear

  Bir yorumcu muhteşem(!) bir tarihi örnek sunmuş.Sanırım şu BDP Siyaset Akademisi'ndeki öğreticilerlerden öğrendiği tarzda olsa gerek...Ben düzeltmesinde yardımcı olayım.Öğretmeni Kemal'e "MUSTAFA Kemal" dememiş,Mustafa'ya "Mustafa KEMAL" demiş.Yaaa işte büüüyle...Şu,her şeyi kendinize göre uydurma alışkanlığınızdan bir türlü vazgeçemiyorsunuz.Tiryakilik mi nedir? İyi ki(!) yönlendirilmiş tarihi eleştiriyorsunuz,ya sizin elinize kalsaydı o tarih,kim bilir hangi yönlere dağılırdı? Vay ki vay!

  Kült - ibretnüma

  Stalinist örgütlenme PKK'yı destekleyenler Kemalist devrime çok iyi vururlar. "Andımız"dan tutun Atatürk kültüne, milliyetçilikten, devlet sistemine kadar. Bizim solcular da Kürtçülerle ortaklaşa bu harekata katılırlar; fekat gelin görün ki iş Musa Anter ve çarpık fikirlerine, Öcalan gibi bir adama (detayları Atatürk hakkında yazabiliriz ama Öcalan'ın kişiliğini anlatmak hakarete giriyor), Halfeti'de kutlanan doğum günlerine gelince nedense susmak gerekiyor, eleştirmek "Ezilen Kürt bıdı bıdı" diye karşılanıyor

  cia'daki gizli belgeler - gokhanweb

  ara sıra denk geliyorum böyle şeylere. cia'de öcalanla ilgili gizli belgeler vb laflar edilir. merak ediyorum, cia'ya sızmış ajanınız falan mı var? cia'nın gizli belgelerine bu yorumu yapanlar nasıl erişiyor? cia'nın gizli belgelerine erişip bunu radikal'de nasıl bir haberin altına yorum olarak ekliyorsunuz?

  İlk belirti matematik - 3039

  Arkasında milyonları almış bir örgütü kura, bu sayede Kürdlerin de bir halk olduğunu dünyaya kabul ettiren bir kişi tabi ki zeki olacak. Öyle CİA mia ile bu iş olmaz. Ama bir şey dikkatimi çekti hani Kemal ilkokulda Matematik dersinde çok başarılıymış öğretmeni ona bundan sonra senin adın Mustafa Kemal olsun demiş ya. Bizim Abdullah da Matematik de başarılıymış üstelik yaşayan öğretmeni söylüyor, daha kanıtlı yani. Demek bir Liderin ilk önemli belirtisi Matematik'te iyi olmasıdır. Fakat buna Tayyip Erdoğan uymuyor, Geçen sene bir yerlerde ortaokul karnesi çıktı Matematiği 10 üzerinden 5'ti.

  belgesel mi yoksa ajitasyon mu olacak? - tereyaa

  Devletin Öcalan eli ile kürd siyasetini kontrol etme projesi tüm hızı ile devam ederken, radikal gazetesi de üstüne düşeni bir güzel yapmakta ve her gün öcalan resimleri, haberleri sergilemektedir.?Bu konuda ne hükümet ne de PKK açısından bir kaygım var. Zaten Başbakan?ın sanatçılara çağrısı oldu. Biz de bu çağrıyı değerlendiriyoruz. Barışa katkı sunmak açısından, bu meseleyi ve Öcalan?ı Türk toplumuna anlatmaya çalışıyoruz. Belki bazı önyargıları kırabiliriz ve bu da barış şansını güçlendirir.? bu paragraf yeterince açıklayıcı olmuş. Belgesel mi yapılacak, yoksa örgüt propagandası mı? Belgesel yapacaksın ama istihbarat yetkilileri ile, askeri yetkililer ile görüşmeyi aklına bile getirmeyeceksin! Ne objektiflik ama! Öcalanın istihbarat örgütleri ile ilişkilerini, örgütü içinde nasıl tek adamlığa yükseldiğini, özellikle mit ve el-muhaberat ilişkilerini, pkk içindeki infazları, emri ile öldürülen pkk kurucularını, diğer kürd örgütlerine karşı takındığı düşmanca tavrı, imralı'daki ergenekon oturumlarını, şam'daki havuzlu villasını vs. da anlatacak mı belgesel? Matematikte çok başarılıymış! bak sen şu işe.

  Kaynak bol - nazaret

  CIA nın ve diğer muadillerinin arşivlerinde şahsın 70 yıllardan itibaren nasıl bulunup seçildiğini anlatan belgeler vardır. Konuşmaya başladığında ne olduğu ortaya çıktığından belgeselde sadece resimlerini kullanırsa daha iyi olur.