Öcalan'ın hücresi için eylem yaptılar

Öcalan'ın hücresi için eylem yaptılar
Öcalan'ın hücresi için eylem yaptılar

Yüksekova?daki gösterilere polis gaz bombaları ve panzerlerle müdahale etti. Ara sokaklara kaçan göstericiler polis ekiplerine taş attı. fotoğraf: dha

HAKKÂRİ- Yüksekova ilçesinde, 30 kişilik grup, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşullarının iyileştirilmesini isteyerek yasadışı gösteri yaptı. Barikatlar kuran göstericiler polislerle çatıştı. 
Dün sabah saatlerinde, Cengiz Topel Caddesi’nde toplanan kalabalık, PKK’nın kuruluş yıldönümü ve Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşullarına dikkat çekmek amacıyla çarşı merkezinde gösteri yapmaya başladı. Ateş yakıp sloganlar atan ve yollara barikat kuran 30 kişinin dağılması için polis uyarılar yaptı. Uyarılara rağmen dağılmayan göstericiler polise taşla karşılık verdi. Bunun üzerine polis, göstericelere gaz bombaları ve tazyikli suyla müdahale etti. Çıkan olaylarda bazı bankaların camları da göstericiler tarafından atılan taşlarla kırıldı. Bu arada bayramın dördüncü günü olması nedeniyle kent merkezinde açık olan bazı işyerleri de çıkan olaylar yüzünden kepenklerini kapatmak zorunda kaldı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı ilçede olaylar ara sokaklarda devam etti. (dha)